نوسانات امید در بازار سهام

 نوسانات امید در بازار سهام
سه شنبه شب هفته گذشته، حمایت رئیس جمهور و در پی آن تصویب مصوبه‌هایی جدید، رونق گروه‌های بزرگ بورسی یعنی پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها را در روز چهارشنبه رقم زد.

روز‌های گذشته از روز‌های بسیار سخت بورسی‌ها بود، اما در سه شنبه شب هفته گذشته، حمایت رئیس جمهور و در پی آن تصویب مصوبه‌هایی جدید، رونق گروه‌های بزرگ بورسی یعنی پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها را در روز چهارشنبه رقم زد. تعیین سقف ۵ هزار تومان برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و سقف نرخ سوخت ۲ هزار تومانی برای فولادی‌ها موجب برداشتن چالش بزرگی از سر این گروه‌ها شد.

طبیعتا اجرایی شدن این نوع مصوبه‌ها برای بازار سهام مفید و مناسب است. حتی برای نماد‌های بانکی نیز اخبار خوبی به گوش رسید و بر اساس تغییرات اعلامی رئیس‌جمهور بانک مرکزی نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها و موسسات را حداقل معادل ۹۰‌درصد نرخ ارز نیمایی در ۶ ماه گذشته اعلام کرد و بنا شد تا مالیات سود ناشی از تسعیر دارایی‌های ارزی مذکور هم بر مبنای نرخ اعلامی بانک مرکزی محاسبه و اخذ شود. همچنین مقرر شد بانک مرکزی با مداخله فعال در بازار بین بانکی به‌گونه‌ای اقدام کند که میانگین ماهانه نرخ سود در بازار بین بانکی حداکثر ۲۰‌درصد باشد.

هر چند به باور کارشناسان مشکل امروز و دیروز بازار ناشی از ساختار‌های معیوب و ناکاراست؛ اما تاکنون تصمیمی جدی و اصولی برای این مسئله اتخاذ نشده است.

حال باید دید که آیا مصوبات ستاد اقتصادی و حمایت مجدد دولت برای بازار سرمایه و اجرایی شدن آن می‌تواند به نفعبازار سرمایه و بورسی‌ها و سبز شدن آن در هفته‌های آتی و ماه‌های پایانی سال منجر شود و یا نیاز به لزوم تغییرات ساختاری در بورس همراه با مصوبات ستاد اقتصادی را می‌طلبد؟

برای دیدن آخرین و جدیدترین اخبار بورس تهران امروز با ما در نیوز زر همراه باشید.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۷:۲۶:۴۹ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد