معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایه

 معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایه
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: وجود دامنه نوسان محدود در بورس باعث ایجاد فشار‌ها در صف‌های فروش یا خرید و بروز هیجان زیاد در بازار می‌شود و قیمت سهم را از نقطه تعادلی خود دور می‌کند.

معایب دامنه نوسان محدود از زبان کارشناس بازار سرمایهعباسعلی حقانی نسب، گفت: مدیران بازار سرمایه برای مبارزه با فساد ساختاری در بورس باید دامنه نوسان را افزایش بدهند. چرا که صفی که به واسطه دامنه نوسان ایجاد می‌شود اطلاعات و سیگنال غلطی را به مردم و سرمایه گذاران می‌دهد.
وی با بیان اینکه کم بودن دامنه نوسان باعث به وجود آمدن ابزاری برای دستکاری بازار می‌شود گفت: مشکل دامنه نوسان محدود در کنار دیده شده حجم سفارش‌ها باعث می‌شود برخی اوقات با ۵ درصد از سهام کل، صف خرید یا فروش سنگینی در سهام خاصی ایجاد شود. در این صورت با ایجاد صف خرید صوری اعتماد کاذبی در بازار ایجاد شده و این ابزاری برای ایجاد فشار فروش یا خرید کاذب در نماد‌ها می‌شود.
این کارشناس اضافه کرد: به طور مثال در روز‌های مثبت بازار با عدم عرضه هماهنگ شده؛ مدت‌ها سهم را در صف خرید قفل می‌کنند که این باعث رشد حباب گونه سهم می‌شود و در روز‌های منفی هم برعکس این اتفاق می‌تواند رخ دهد. یعنی دامنه نوسان ابزاری  برای سنگین نشان دادن صف فروش و پایین آوردن مصنوعی ارزش سهم می‌شود.
وی گفت: آسیب دیگر دامنه نوسان ترغیب سرمایه گذاران به گرفتن نوسان کوتاه مدت و فروش یا خرید سهم در صف خرید یا فروش است. مشکلی که سرمایه گذاری بلند مدت در بورس و تحلیل و خرید و فروش براساس تحلیل آینده را به حاشیه می‌برد و این یعنی با کمک قوانین دید کوتاه مدت و گریز از سرمایه گذاری بلند مدت را ترویج می‌کنیم.
حقانی نسب افزود: ترویج سرمایه گذاری کوتاه مدت ارزش تحلیل را کاسته و باعث به حاشیه رانده شدن افراد آگاه و سرمایه گذاری مبتنی بر واقعیت‌های اقتصادی است که می‌تواند به زیان فعالان بازار تمام شود.
وی گفت: به طور مثال شرکت‌هایی داریم به تازگی طرح‌های آن به بهره برداری رسیده و بطور طبیعی در سال اول، سوددهی آن چنانی نخواهد داشت، اما در سال دوم و سال‌های بعدی می‌توانند به قیمت فعلی سهام سودسازی کنند، ولی متاسفانه بازار فعلی به دلیل تحلیل گریزی به آن قیمت نمی‌دهد و از کنار آن به سادگی رد می‌شود.
این کارشناس می‌گوید: ایجاد رانت سرخطی برای افرادی که به هر دلیلی دسترسی بهتر و سریع تری به سامانه معاملات دارند از دیگر معایب دامنه نوسان محدود است که به جز عده‌ای قلیل به زیان اکثریت بازار سرمایه و گسترش بی عدالتی است.
وی گفت: ایجاد تجمعات توده وار بازار آسیب جدی دیگر دامنه نوسان محدود است که باعث تشدید پدیده صف نشینی می‌شود.
حقانی نسب افزود: فرسایشی شدن معاملات و به اصطلاح زجرکش کردن سرمایه گذار عیب بعدی دامنه نوسان محدود است. این عیب تنها مختص به روز‌های منفی بازار نیست و در بازار مثبت هم باعث رشد فرسایشی بازار می‌شود که از لحاظ روانی فشار زیادی را بر سرمایه گذار تحمیل می‌کند.
وی گفت: به عنوان مثال در یک سال گذشته و با فرسایشی شدن روند اصلاح بازار نگرش‌های درونی و بیرونی به بورس بسیار منفی شده در حالی که در نبود دامنه نوسان این نگرش می‌توانست بسیار بهتر از این‌ها باشد.
حقانی نسب خاطر نشان کرد: برای رسیدن به یک بازار کارآمد، شفاف و عادلانه اولین کار افزایش دامنه نوسان است. مدیران سابق بورس برای حل نکردن مشکل دامنه نوسان باید پاسخگو باشند چرا که نتیجه دامنه نوسان، گرفتار کردن مردم عادی در بن بست رینگ معاملات شده است. مدیرانی که با ذهنیت کنترلی عمل کرده اند و علاقمند بودند کنترل بازار در دستان خودشان باشد.
این کارشناس معتقد است کم بودن دامنه نوسان عین دستکاری و فساد است چنانکه در همه بازار‌ها قیمت است که چشم انداز مثبت و منفی به سهام می‌دهد و جریان نقدی را به سمت بازار هدایت می‌کند. جذب پول به بازار با ابزار دامنه نوسان و هیجان صف‌های ایجاد شده چیزی جز گول زدن سهامدار نیست.
وی گفت: مدیران بازار سرمایه باید هر چه سریع‌تر با این فساد ساختاری مبارزه کرده و دامنه نوسان را افزایش بدهند. چرا که افزایش دامنه نوسان نقدشوندگی بازار را افزایش می‌دهد و به تعادل رسیدن سهم‌ها را بسیار سریع‌تر می‌کند.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲:۳۲:۶ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد