کاهش 7 هزار واحدی شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز

کاهش 7 هزار واحدی شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز
امروز هم تحت تاثیر روند کاهش نرخ دلار در بازار رو به کاهش گذاشت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 7 هزار و 561 واحد به رقم یک‌میلیون و 274 هزار و 488 واحد رسید.

امروز هم تحت تاثیر روند کاهش نرخ دلار در بازار رو به کاهش گذاشت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 7 هزار و 561 واحد به رقم یک‌میلیون و 274 هزار و 488 واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش 2 هزارو 515 واحد به رقم 323 هزار و 984 واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 95 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 5.7 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 332 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 625 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
در فرابورس ایران هم حدود 1300 م یلیارد تومان داد و ستد انجام شد که ارزش معاملات دو بازار به حدود 5 هزار میلیارد تومان رسید.
امروز همه شاخص‌های بورس به رنگ قرمز درآمدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی 59 صدم درصد کاهش یافتند. اما این دو شاخص با معیار هم‌وزن 77 صدم درصد کاهش یافت.
شاخص آزاد شناور 64 صدم درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس 82 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 31 صدم درصد کاهش یافت.
امروز نماد توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس،‌ایران‌خودرو، گسترش نفت و گاز پاسیان،‌پتروشیمی پردیس و پتروشیمی نوری بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.
در فرابورس ایران شاخص کل با عقب‌نشینی 4 واحد به رقم 17 هزار و 373 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 962 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش شرکت‌های بازارپایه هم به 312 هزار میلیارد تومان بالغ شد. 
امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از 4.2 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 168 هزار فقره معامله و به ارزش 1300 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
البته ارزش معاملات فرابورس 159 ه زار میلیارد تومان ثبت شده است، اما از این رقم 157 هزار میلیارد تومان در قالب عملیات بازار باز و خرید و فروش اوراق بانک مرکزی بین شبکه بانکی صورت گرفته است که فقط عدد آن در معاملات فرابورس نمایش داده می‌شود وگرنه فروش سهام 851 میلیارد تومان و سایر اوراق 572 میلیارد تومان بوده است. همچنین اوراق مالی اسلامی امروز به 369 میلیارد تومان رسید.
امروز در فرابورس ایران شرکت‌های بیمه پاسارگاد و تجلی توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، اعتباری ملل، فرابورس، برق دماوند و پلیمر آریا ساسول بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.
به گزارش فارس،‌ روند کاهشی نرخ دلار باعث چشم‌انداز منفی در بازار سرمایه شده و سرمایه‌گذاران حقیقی این روزها سهام خود را به زیر ارزش اسمی می‌فروشند که ناشی از ترس ایجاد شده در بازار است
به همین دلیل کارشناسان می‌گویند، سرمایه‌گذاری در بورس یک فرایند بلندمدت است و باید از محل پس‌انداز صورت گیرد تا در زمان کاهش شاخص بازار، مجبور نشوند، دارایی خود را به زیر قیمت خرید بفروشند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۷:۲۵:۳۹ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد