ورود سكه‌هاي يك‌گرمي به بازار تا دو ماه ديگر

ورود سكه‌هاي يك‌گرمي به بازار تا دو ماه ديگر
دبيركل بانك مركزي از ورود سكه‌هاي يك‌گرمي بانك مركزي به بازار تا حدود دو ماه ديگر خبر داد و تاخير در ورود‌ آنها را به دليل وجود تعداد كافي و جلوگيري از ايجاد بازار سياه عنوان كرد.

سيدمحمود احمدي در گفت‌وگو با ايسنا درباره ورود سكه‌هاي گرمي به بازار اظهار كرد: ضرابخانه بانك مركزي در حال حاضر مشغول ضرب سكه‌هاي گرمي است. ما مي‌خواهيم تيراژ اين سكه‌ها به حدي برسد كه وقتي به بازار آمد به حد كافي وجود داشته باشد و بازار سياه و رانت براي آن ايجاد نشود.
وي گفت: در حال حاضر مشغول ذخيره‌سازي اين سكه‌ها هستيم و زماني كه تعداد آن افزايش يافت، اين سكه‌ها را به بازار خواهيم ريخت. او درباره زمان حدودي ورود اين سكه‌ها به بازار گفت: فكر مي‌كنم اين كار در دو ماه آينده انجام شود. ما قصد داريم ابتدا يك ميليون قطعه توليد كنيم و تا كنون حدود 200 هزار قطعه ضرب شده است.
به گفته او قيمت اين سكه‌ها هم با توجه به شرايط روز و قيمت‌هاي جهاني تعيين مي‌شود. وزن اين سكه‌ها 01/1 گرم و قطر تقريبي 3/13 ميلي‌متر است. عيار سکه گرمي نيز همانند ساير سکه‌هاي بهار آزادي رايج در بازار 900 در هزار است. اين سكه‌ها با بسته‌بندي امنيتي مناسب و بدون ثبت سال ضرب به بازار خواهند آمد. پيش از اين قرار بود تعداد محدودي سكه يك گرمي در مهرماه از سوي بانك كارگشايي عرضه شود. در بسته‌بندي اين سکه، کاغذ امنيتي با شش مشخصه قرار گرفته است؛ يک مورد ديگر امنيتي در بسته‌بندي سکه‌هاي گرمي، شماره سريالي است که به عنوان شناسنامه توليد سکه‌ها که روز و زمان توليد آن درج مي‌شود. مرکب چاپ سريال نيز فلورسنتي است که زير لامپ uv تبديل به رنگ نارنجي مي‌شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۳ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۶:۵۶:۴ قبل از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد