پلمب سکه توسط صرافی‌ها متوقف می‌شود

پلمب سکه توسط صرافی‌ها متوقف می‌شود
با ورود سکه‌های بهار آزادی به بازار با بسته‌بندی بانک مرکزی، دیگر صرافی‌ها کار پلمب سکه‌ها را انجام نخواهند داد و این کار نه تنها باعث استانداردسازی سکه‌ها می‌شود، بلکه بازار را ساماندهی می‌کند.
با ورود سکه‌های بهار آزادی به بازار با بسته‌بندی بانک مرکزی، دیگر صرافی‌ها کار پلمب سکه‌ها را انجام نخواهند داد و این کار نه تنها باعث استانداردسازی سکه‌ها می‌شود، بلکه بازار را ساماندهی می‌کند.
البته به نظر می­‌رسد این استانداردسازی با ورود سكه‌هاي گرمي آغاز خواهد شد. در آخرین اظهارات بهمنی، رییس‌کل بانک مرکزی، زمان ورود این سکه‌ها را پایان سال اعلام کرد. پیش‌­تر وی دهه فجر را به عنوان تاریخ ورود این سکه‌ها اعلام کرده بود.
براین اساس سكه‌هاي گرمي بانک مرکزی به زودی در میزان نامحدود مانند سکه‌های دیگر بهار آزادی وارد بازار خواهد شد و برای رفع نیازهای مردم از طریق بانک کارگشایی توزیع می‌شوند و تنها تفاوت آن با سایر سكه‌ها این است که سکه‌های یک گرمی در بسته‌بندی وارد بازار خواهند شد و هم سکه‌ها و هم بسته‌بندی آنها دارای موارد امنیتی است.
در اصل سكه‌هاي گرمي پنجمین سکه‌­ای است که قرار است مانند سکه‌های ربع، نیم و تمام بهار آزادی فراگیر شود، سکه یک گرمی یا اصطلاحا سکه گرمی با وزن 01/1 گرم و قطر تقریبی 3/13 میلیمتر است، عیار سکه گرمی نیز همانند سایر سکه‌های بهار آزادی رایج در بازار 900 در هزار است.
سكه‌هاي گرمي در راه بازار
سكه‌هاي گرمي به‌زودی وارد بازار می‌شوند و این، آغاز ورود سکه‌ها با بسته‌بندی جدید بانک مرکزی به بازار و ساماندهی پلمب سکه‌ها است.
به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی به زودی سکه‌های گرمی را که به میزان بالا در این بانک ضرب شده در بسته‌بندی جدید خود وارد بازار می‌کند تا به این ترتیب با آغاز پلمب سکه‌ها توسط بانک مرکزی، وضعیت بسته‌بندی سکه‌ها نیز ساماندهی شود.
ورود پنجمین سکه بانک مرکزی به بازار
قرار است بسته‌بندی‌های جدید سکه‌ها توسط بانک مرکزی با سكه‌هاي گرمي آغاز و سپس سایر سکه‌ها را نیز دربربگیرد که این کار در روزهای آتی انجام خواهد شد؛ البته دبیرکل بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که روز 12 بهمن ماه امسال مقارن با ورود حضرت امام (ره) به ایران، این نوع سکه‌ها در مقادیر زیاد در بازار توزیع می‌شود.
یک مقام آگاه در بانک مرکزی گفت: سكه‌هاي گرمي در بسته‌بندی و با زمینه خاص به زودی وارد بازار می‌شود و این کار در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.
محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی در این باره اظهارداشته است: پیش بینی می‌شود که این سکه‌ها از استقبال عمومی به دلیل اینکه کوچک­ترین سکه ضرب شده با پرتره حضرت امام (ره) است، برخوردار باشند.
وی ادامه داده است: بانک مرکزی تصمیم گرفته است برای اینکه مقدار اندکی از این نوع سکه وارد بازار نشود و در قبال آن قیمت بیش از میزان واقعی افزایش نیابد، ترجیح داد که سکه‌های گرمی پس از اینکه به میزان بسیار زیاد تولید شد با بسته‌بندی‌های جدید وارد بازار شود. محمد کشتی آرای، ريیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر نیز با پیش‌بینی اینکه سكه‌هاي گرمي با استقبال مواجه شوند، ورود آنها به بازار را تاحدودی باعث تعدیل قیمت انواع سکه عنوان کرد.
مجید صنیعی، مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک در مورد سكه‌هاي گرمي عنوان کرده که سکه یک گرمی همچون سایر سکه‌های طلای رایج در بازار توزیع خواهد شد و این سکه در بسته‌بندی‌های بانک مرکزی توزیع می‌شود و 6 نکته امنیتی در این بسته‌بندی‌ها به کار رفته است.
وی خاطرنشان کرده است: البته یک مورد دیگر امنیتی در بسته‌بندی سكه‌هاي گرمي وجود دارد که آن شماره سریالی است که به عنوان شناسنامه تولید سکه‌ها که روز و زمان تولید آن مشخص است، بر روی سکه درج می‌شود. مرکب چاپ سریال نیز فلورسنتی است.
مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک عنوان کرده که قیمت سکه گرمی کمی بالاتر از نصف قیمت سکه ربع بهار آزادی خواهد بود؛ اما به هر حال قیمت سکه‌ها تابعی از قیمت طلای جهانی است و به ­روز خواهد بود که سکه گرمی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
بانک مرکزی سكه‌هاي گرمي را براي ساماندهی وضعیت بازار پلاک‌های موسوم به پارسیان و رفع سلیقه‌های فروشندگان و صرافی‌ها در بسته‌بندی سکه‌ها، وارد بازار خواهد کرد و این سکه‌ها با بسته‌بندی‌های بانک مرکزی وارد بازار خواهد شد و قیمت آن کمی بیش از سکه نیم بهار آزادی است؛ البته این بسته‌بندی‌ها تاثیری در قیمت سکه‌ها ندارد.
نکات امنیتی سکه گرمی
در بسته‌بندی این سکه، کاغذ امنیتی آن دارای 6 مشخصه است، به نحوی که این کاغذ همچون اسکناس دارای واتر مارک مواج بوده، دارای الیاف نامرئی فلورسنتی رنگی همچون اسکناس و جنس آن همانند جنس اسکناس است.
همچنین آرم بانک مرکزی به رنگ صورتی بر روی آن قرار گرفته اما برای چاپ این آرم از مرکبی به نام مرکب ترمو یا حرارتی استفاده شده است که رنگ صورتی آن با کوچک‌ترین حرارت یا لمس دست و حرارت بدن به تدریج محو می‌شود و پس از مدتی با سرد شدن، رنگ آن به جای خود بازمی گردد.
در طراحی گوشه‌های بسته‌بندی سکه گرمی 4 گل ختایی کار شده که وقتی در مقابل نور قرار می‌گیرد، طرح ناقصی دارد که با هم‌پوشانی طرح پشت آن تکمیل می‌شود. همچنین گلی در دور سکه کار شده که رنگ آن در بسته‌بندی سبزرنگ است و پشت آن نیز طرح تکمیلی گل قرار گرفته که در مقابل نور، دو طرح ناقص یکدیگر را کامل می‌کنند.
تصویر سکه طلای گرمی همراه با ویژگی‌های آن
در حاشیه دور بر روی و پشت بسته‌بندی سکه ریزنوشته‌هایی مشاهده می‌شود که رنگ آن بر روی طرح چاپی سبز و در پشت به رنگ آبی است که اگر در زیر ذره بین مشاهده شود، نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قابل مشاهده است.
زمینه طرح پشت و روی سکه یک گرمی آبی است و آرم بانک مرکزی به صورت پراکنده بر روی آن چاپ شده است. برای چاپ آرم بانک مرکزی در این سکه از طراحی خطی با استفاده از مدالین استفاده شده، به این صورت که خط‌هایی موازی و با زوایای خاص بر روی آن تعبیه شده است. سكه‌هاي گرمي با طرح پرتره بر روی یک طرف آن در ضرابخانه‌های سایر کشورها کمتر ضرب می‌شود و دلیل این امر مشکل بودن ضرب این گونه سکه‌ها با توجه به ظرافت نقش‌های آنها است، بنابراین به عقیده مسوولان بانک مرکزی ضرب سکه یک گرمی کار نفیسی است که در ضرابخانه بانک مرکزی انجام شده است.
طرح پشت سکه گرمی با ظرافت خاصی طراحی شده، همچنین پرتره حضرت امام (ره) نیز با تمام ظرافت‌ها بر روی آن تعبیه شده است، مسوولان بانک مرکزی می‌گویند که هیچ کس انگیزه جعل این سکه‌ها را پیدا نخواهد کرد؛ زیرا قادر به ضرب این نقوش نخواهد بود، نکات ریزی در لبه‌های سکه کار شده که هیچ ماشین یا دستگاهی قادر به تعبیه آن نیست. 
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۳۰:۱۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد