معامله ۱۰ هزار تن گندم در بورس کالا

معامله ۱۰ هزار تن گندم در بورس کالا
بورس کالا اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی که سال گذشته به منظور تامین مالی شرکت چادرملو در بورس کالا منتشر شده بود، با سود ۲۸ درصدی سرمایه گذاران در روز گذشته (۱۸ آبان) تسویه شد.

به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، عرضه اولیه اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی چادرملو که به میزان یک میلیون تن با خلوص ۵۹ تا ۶۰ درصد و با ارزش ۸۰۶ میلیارد ریال طی سال گذشته و در همان ثانیه اول با استقبال سرمایه گذاران مورد معامله قرار گرفته بود، روز گذشته به موعد سررسید رسید.

این اوراق که سود آن بین ۲۵ تا ۲۸ درصد برای سرمایه گذاران در زمان تسویه در نظر گرفته شده بود با توجه به اینکه قیمت سنگ آهن در روز سررسید (۱۸ آبان) بیش از ۲۸ درصد بالاتر از قیمت در روز عرضه اولیه بوده، با سود ۲۸ درصدی تسویه شد تا خریداران اوراق سلف سنگ آهن از سرمایه گذاری خود در این اوراق کالایی رضایت کامل را داشته باشند.

به گفته کارشناسان، تسویه اوراق سلف سنگ آهن با سود ۲۸ درصدی در شرایطی فعلی اقتصادی و سود بانکی، از مزیت های اوراق بر پایه کالا بوده است که سود آن براساس بهای کالا در زمان سررسید تعیین می شود. همچنین معاملات ثانویه این اوراق نیز در طول یکسال گذشته در جریان بوده و سرمایه گذاران زیادی در آن به معاملات اوراق سنگ آهن می پرداختند.

تسویه مرحله اول اوراق سلف پی وی سی

بنابراین گزارش، همچنین مرحله اول اوراق سلف موازی پی وی سی پتروشیمی آبادان با سود ۲۴ درصد تسویه شد. اوراق سلف پی وی سی پتروشیمی آبادان با حجم ۹۵۰۰ تن و ارزش ۲۵۰ میلیارد ریال در تاریخ نهم آبان ماه جاری تسویه شد. در عرضه اولیه اوراق سلف پی وی سی پتروشیمی آبادان سود سرمایه گذاران ۲۴ تا ۲۷.۵ درصد در نظر گرفته شده بود.

کارشناسان معتقدند، اگر زمان تسویه اوراق سلف پی وی سی حدود دو ماه پیش بود، سرمایه گذاران با سودی به مراتب بالاتر از ۲۴ درصد، سررسید اولین مرحله را تسویه می کردند. در همین حال موعد سررسید مرحله دوم اوراق سلف پی وی سی پتروشیمی آبادان ۲۳ آبان ماه خواهد بود.

معامله ۱۰ هزار تن گندم خوراکی در بورس کالا

تالار بورس محصولات کشاورزی بورس کالای ایران معامله ۱۰ هزار تن گندم خوراکی استان های آذربایجان غربی و کردستان را تجربه کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، در این روز ۳ هزار و ۵۹۸ تن ذرت دانه ای ۸ انبار استان کرمانشاه نیز به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد ریال در تالار محصولات کشاورزی داد و ستد شد.

همچنین ۵۰۰ تن روغن خام سویا، ۸۰ تن کنجد و  ۴ هزار و ۴۲۵ تن جو دامی نیز در تالار محصولات کشاورزی معامله شد. این گزارش حاکی است، ۲ هزار تن شمش هزار پوندی ۹۹.۸ شرکت ایرالکو، ۱۰ هزار تن شمش بلوم شرکت ذوب آهن اصفهان و ۲ کیلوگرم شمش طلای معدن موته در تالار محصولات صنعتی و معدنی به فروش رسید.

تالار صادراتی بورس کالای ایران در این روز شاهد معامله ۶۴۰ تن عایق رطوبتی و ۶ هزار تن قیر بود. علاوه بر این ۲۴ هزار و ۹۶۱ تن مواد شیمیایی و ۵۰ تن قیر نیز در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی داد و ستد شد.

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۷:۲۷:۴۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد