نرخ سكه در بازار داخلي همچنان در حال افزايش

نرخ سكه در بازار داخلي همچنان در حال افزايش
با وجود تعطيلي بازارهاي جهاني در 2 روز گذشته، نرخ سكه در بازار داخلي همچنان در حال افزايش است. ديروز سكه با 4 هزار تومان افزايش قيمت به 384 هزار تومان رسيد.
با وجود تعطيلي بازارهاي جهاني در 2 روز گذشته، نرخ سكه در بازار داخلي همچنان در حال افزايش است. ديروز سكه با 4 هزار تومان افزايش قيمت به 384 هزار تومان رسيد. سكه طرح قديم هم با 5 هزار تومان افزايش به ركورد 445 هزار تومان دست يافت. افزايش قيمت سكه به دليل بالا رفتن قيمت دلار در بازار داخلي است.
ديروز همچنين تفاوت قیمت دلار در بازار آزاد و دلار مسافری به 85 تومان رسید. روز گذشته ماراتن افزایش قیمت در بازار ارز و سکه ادامه یافت و نرخ هر دلار آمریکا با 5 تومان افزایش در بین دلالان به 1125 تومان رسید که نسبت به نرخ 1040 تومانی دلار مسافری 85 تومان تفاوت را ثبت کرده است. یورو نیز 5 تومان گران شد و به نرخ 1525 تومان به متقاضیان عرضه شد. افزایش قیمت ارز در حالی در ریل افزایشی قرار گرفته است که روز گذشته نرخ برابری یورو در مقابل دلار در بازار‌های جهانی به دلیل تعطیلی در سطح 3749/1 ثابت بوده است. سایر ارزها نیز با افزایش قیمت روبه‌رو بوده‌اند. پوند انگلیس با 8 تومان افزایش قیمت 1818 تومان فروخته شد. صد ین ژاپن نیز با 16 تومان رشد قیمت 1350 تومان عرضه شد. بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای در تلاش برای کنترل دستوری قیمت دلارو یورو صرافان را از خرید و فروش آزاد آنها برحذر داشته است.مداخله‌ای که البته به گرانی بیشترقیمت و دامن زدن به نایابی دلار منجر شده است. بهای هر اونس طلا دیروز به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی بر روی نرخ 1410 دلار ثابت مانده بود.
مدارک مورد نیاز خرید ارز مسافری
خبرگزاری مهر نیز نوشت که هنوز محدودیت‌های عرضه دلار به نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی به صرافی‌ها ادامه دارد.
بنابراین گزارش صرافان میدان فردوسی دیروز نرخ فروش دلار را بر روی تابلوهای خود 1040 تومان و برای خرید 1037 تومان تعیین کردندکه البته تهیه آن با محدودیت‌های فراوانی همراه است.
بازار سیاه دلالی فروش ارز این روزها پررونق شده و دلالان بازار سیاه، دلار را به نرخ آزاد می‌فروشند.
با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروزی و افزایش سفرهای خارجي و نیاز بیشتر به دریافت ارز توسط مسافران، بازار فروش دلار و سایر ارزها هم داغ تر شده است.
با توجه به محدودیت‌هایی که برای تهیه ارز به نرخ دولتی و نرخ تعیین شده توسط بانک مرکزی برای صرافی‌های مجاز وجود دارد، مسافران مجبور به تهیه آن از بازار آزاد و سیاه با قیمتی بسیار بالاتر از نرخ معمول آن هستند.
به نظر می‌رسد اقدام بانک مرکزی در ارائه دلار به صورت محدود به متقاضیان واقعی و شرایط دشوار آن به بازار سیاه دلار بیشتر دامن زده است.
صرافی‌ها شرایطی را برای تهیه ارز دلار براساس ضوابط بانک مرکزی به مشتریان اعلام می‌کنند:
- اصل بلیت ok شده یا پرینت بلیت مهر شده توسط آژانس هوایی و کپی آن
- اصل پاسپورت معتبر و کپی آن
- اصل خروجی پرداخت شده و کپی آن
- مبلغ پرداختی همراه مسافر نصف مسافر هوایی می‌باشد و برای هر دو به بلیت و خروجی مهر صرافی زده می‌شود
- مبلغ ریالی دریافتی به صورت چک پول باشد.
این گزارش می‌افزاید: نرخ فروش هر یورو روز گذشته بر روی تابلوی صرافی‌ها 1429 تومان و نرخ خرید 1426 تومان و قیمت فروش پوند 1790 تومان و خرید آن 1795تومان درج شده است.
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰:۲۷:۴۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد