معامله روزانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان در بازار بورس

معامله روزانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان در بازار بورس
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از معامله روزانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان در بورس خبر داد و گفت: برخی مدیران شرکتهای بورسی به دلیل افشای اطلاعات، ۱۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان جریمه شدند.

شاپور محمدی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: چشم‌انداز بازار بورس روشن است و به نظر می‌رسد سود شرکت‌ها نسبت به گذشته بهتر شده و تامین مالی آنها نیز روند مناسبی پیدا کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: روزانه در بورس هزار تا هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان معامله صورت می‌گیرد که در نوع خود رقم قابل توجهی است. امروز(سه‌شنبه) هم شاخص بورس به ۷۹ هزار و ۳۹۰ واحد رسید که نسبت به ابتدای سال ۹۴ از رشد ۲۷ درصدی برخوردار شده است.

وی درباره بسته شدن ۷۱ نماد در بازار سرمایه نیز گفت: عمده این نمادها به بانک‌ها، خودروسازی و مپنا برمی‌گردد و ما برای اینکه مانع از اطلاعات مبهم و غلط به متقاضیان باشیم، فعلا آن را بسته نگه داشتیم تا شرایط شفاف‌سازی محیا و اطلاعات دقیق ارائه شود.
محمدی افزود: البته یکی دیگر از علت‌های بسته شدن این نمادها به بانک مرکزی مرتبط است؛ چرا که این بانک برای نظارت بر روی بانک‌ها در صدد استانداردسازی رویه‌ها است و ما نیز همزمان تلاش می‌کنیم تا این بسته ماندن، بیش از این طول نکشد؛ هر چند کل نمادهایی که بسته شده ۱۰ درصد کل بازار سرمایه را تشکیل نمی‌دهد و بازار را قفل نمی‌کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ پرسشی در باره علت فعال نبودن برخی نرم‌افزارها و یا سامانه معاملات نیز گفت: این سامانه به علت ۸ سال تحریم از دسترس خارج شده بود که با همکاری متخصصان فنی کشورمان، مشکلات آن را رفع کردیم و تنها ۸ مورد قطعی سامانه داشتیم. بر این اساس،  قرار است با قراردادی که با یکی از شرکت‌ها می‌بندیم؛ حداکثر ظرف هشت ماه سامانه را کارآمد و به روزرسانی کنیم.

وی درباره افشای اطلاعات شرکت‌ها به صورت غیر قانونی در شبکه‌های مجازی پیش از ارائه آن در بورس گفت: مسلما اگر افشای اطلاعاتی صورت گیرد، بدون اغماض متخلفان را به قوه قضاییه معرفی و از آن طریق پیگیری می‌کنیم و در این باره از پلیس فتا هم درخواست کمک کرده‌ایم.

محمدی افزود: البته از نوع دیگر افشای اطلاعات مشکلی در تاخیر در ارائه اطلاعات آن هم از سوی مدیران برخی شرکتها در بورس داشتیم که حتی منجر به جریمه ۱۲۰ تا ۲۵۰ میلیونی برخی از این مدیران شد.
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا عرضه و فروش اوراق خزانه از جانب دولت آن هم با سود بالا، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و به سایر شرکت‌ها آسیب نمی‌رساند، گفت: مجموع اوراق قرضه ۱۷ هزار میلیارد تومان است که در برابر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بازار سرمایه، رقم قابل ملاحظه‌ای نیست و تاثیر منفی نخواهد داشت؛ بنابراین گاهی دولت برای رفع برخی مشکلات مثلا مشکل پرداخت مطالبات گندم‌کاران ناچار به فروش اوراق آن هم در بورس می‌شود.

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۹:۳۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد