دلار ، پشت فرمان بازار سکه نشست

دلار ، پشت فرمان بازار سکه نشست
امار معاملات آتی سکه در 4 روز کاری هفته گذشته در بورس کالای ایران به 27 هزار و 378 قرارداد و ارزش آن به بیش از 3 هزار و 230 میلیارد ریال رسید.

به نقل از بورس کالای ایران معاملات سکه در بازار نقدی و آتی سکه در حالی هفته گذشته به پایان رسید که قیمت سکه تحت تاثیر نرخ ارز قرار گرفت؛ اگرچه بهای اونس نیز در اواخر هفته نوسانات مثبتی را در پیش گرفته بود، اما به عقیده کارشناسان هر نوسان با افزایش قیمت دلار در بازار داخل برروی قیمت طلا منتقل می شد که این موضوع موجب حرکت نوسانی و رو به بالای قیمت سکه طی یک هفته گذشته شد.

به این ترتیب در بین سررسید های فعال بازار آتی سکه ، بیشترین حجم معاملات با 18 هزار و 917 قرارداد به معاملات تحویل شهریور ماه سال آینده اختصاص داشت تا ارزش این سررسید به بیش از 2 هزار و 251 میلیارد ریال برسد.

سررسید تیر ماه سال جاری با 4 هزار و 963 قرارداد و ارزش بیش 581 میلیارد ریال درجایگاه دوم قرار گرفت.

همچنین سکه تحویل دی ماه نیز با حجم دو هزار و 171 قرارداد و به ارزش بیش 243 میلیارد ریال درجایگاه سوم ایستاد.

سکه تحویل اردیبهشت ماه سال آتی نیز با 897 هزار قرارداد و ارزش 103 میلیارد ریال در جایگاه چهارم و همچنین سکه اسفند ماه نیز با 430 قرارداد به ارزش بیش از 48 میلیارد ریال درجایگاه حجم معاملات قرار گرفت.

پنجشنبه هفته گذشته ارزش طلای جهانی در محور صعودی پاگذاشت، این در شرایطی است که بهای سکه روند نزولی در پیش گرفت.

با وجود اینکه بهای اونس طی روز پنجشنبه در بازارهای جهانی مثبت شده بود، اما باز هم این روند دلار بود که به بازار آتی خط داد و موجب نزول قیمت ها شد.
طی این روز شاخص دلار با کاهش مواجه شد که دلایل مختلفی برای این کاهش وجود دارد که دو گزینه افزایش متقاضیان بیکاری در آمریکا و ضعف شاخص مدیریت خرید صنعتی مهمترین آن ها بشمار می رود.

در معاملات پنجشنبه اخیر بورس کالای ایران قرارداد تحویل دی با قیمت یک میلیون و 123 هزار تومان معامله شد و افت 0.41 درصدی را در این روز تجزیه کرد.
همچنین سکه تحویل اسفند با قیمت یک میلیون و 137 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با کاهش 0.47 درصدی نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته روبه روشد. این در شرایطی است که سکه سررسید اردیبهشت ماه با افت 0.42 درصدی با قیمت یک میلیون و 154 هزار تومان معامله شد. همچنین سکه تحویل تیرماه سال آینده با نرخ یک میلیون و 171 هزار تومان ، کاهش 0.47 درصدی را تجربه کرد. این در شرایطی است که سکه تحویل شهریور ماه سال آتی با قیمت یک میلیون و 189 هزار تومانی معامله شد و 0.56 درصد افت قیمت را دراین روز تجربه کرد.

بازار سینوسی سکه نقدی با نوسانات دلار

در حالی قیمت سکهدر ابتدای هفته گذشته معادل یک میلیون و 114 هزار تومان بود در پایان هفته با افزایش 10 هزار تومانی به یک میلیون و 124 هزار تومان رسید اما با قطع این روند قیمت هر عدد سکه با کاهش 9 هزار تومانی به رقمی حدود یک میلیون و 115 تومان رسید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر ، با اشاره به اینکه شرایط بازار داخلی با وضعیت بازار جهانی فرق می کند و روابط بین دلار و سکه از بازار جهانی متمایز است ، اظهارکرد : هر نوسان یا افزایش قیمت دلار در بازار داخل بر روی قیمت طلا منتقل می شود و ما شاهد حرکت نوسانی قیمت سکه طی یک هفته گذشته در بازار بوده ایم.

وی ادامه داد: درمورد نوسانات قیمت ارز باید اشاره کنیم که این تغییرات به مدت سه هفته آغاز شده وبه قبل از انتخابات آمریکا باز می گردد به گونه ای که دامنه نوسانات ظرف یک ماه اخیر معادل 180 دلار بوده که طی هشت الی 9 ماهه گذشته بی سابقه است.
رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر در پایان با بیان اینکه قیمت جهانی طلا در سه هفته گذشته روند نزولی داشته ، خاطر نشان کرد: در حال حاضر وضعیت فعلی طلا مشخص است و از نرخ بهره آمریکا و قیمت دلار تاثیر می پذیرد. علاوه بر این نشست اوپک هم باعث افزایش قیمت طلا و کاهش قیمت دلار شده به گونه ای که طی هتفه گذشته شاهد افزایش 20 دلاری قیمت طلا بوده ایم.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۲:۴۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد