مهم‌ترین درخواست سازمان بورس از دولت

مهم‌ترین درخواست سازمان بورس از دولت
رییس سازمان بورس با اشاره به ارسال لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور به مجلس شورای اسلامی، مهم‌ترین درخواست سازمان بورس از دولت و مجلس را اعلام کرد.

در حالی لایحه بودجه سال 96 کل کشور یکشنبه هفته جاری از سوی رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شده که سخنگوی دولت در تشریح ویژگی‌های بودجه سال آتی، این سند را الهام گرفته از برنامه ششم و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست در همین حال با وجود اینکه سیاست مالی دولت در سال‌جاری به منظور مهارم تورم انقباضی بود، نوبخت تورم هفت تا هشت درصدی در سال 96 را پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید: این بودجه نه انقباضی و نه انبساطی است و ویژگی اصلی آن این بوده که با چه ساز‌وکار اجرایی قصد داریم از منابع به صورت بهینه استفاده کنیم. از سویی با توجه به متغیرهای کلان بودجه‌ای، هر یک از بخش‌های کلان و خرد اقتصاد کشور نسبت به تجزیه و تحلیل بندهای برنامه بودجه سال 96 برای ترسیم چشم‌انداز آینده اقداماتی را انجام می‌دهند که بازار سرمایه نیز از این قاعده مستثنا نیست. مقامات بازار سرمایه هم براساس وضعیت بودجه سال 96 باید تحلیل و ارزیابی‌های دقیقی داشته باشند تا با استراتژی‌های هدفمند همگام با تحولات تازه بودجه در سال آینده برنامه‌های توسعه‌ای را به مرحله اجرایی برسانند. در همین ارتباط گفت‌وگویی با شاپورمحمدی، رییس سازمان بورس انجام شده که در ادامه می‌آید.
شاپورمحمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار  در پاسخ به این سوال که نقش بازار سرمایه را در لایحه بودجه سال 96 کشور چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: بودجه سال آتی بسیار خوب تنظیم شده و از ساختار مناسبی برخوردار بوده، این در حالی است که در حوزه توسعه بازار سرمایه نیز تمهیداتی اندیشیده شده است. وی با تاکید بر ضرورت ارتقای بخش‌های مختلف بازار سرمایه کشور درخصوص مهم‌ترین خواسته سازمان بورس از دولت و مجلس در بودجه 96 اظهار داشت: معتقدم موضوع پرداخت بدهی‌های دولت به بنگاه‌ها به‌خصوص شرکت‌های بورسی باید به صورت جدی در بودجه سال آتی دیده شود و انتظار می‌رود دولت با یک برنامه‌ریزی منظم و مشخص نسبت به تادیه مطالبات این شرکت‌ها اقدام کند. محمدی افزود: از آنجا که شرکت‌های بورسی در هر لحظه قیمت‌گذاری می‌شوند لازم است دولت و مجلس شورای اسلامی توجه ویژه‌ای به موضوع پرداخت بدهی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه داشته باشند.
سخنگوی سازمان بورس به دیگر خواسته این نهاد نظارتی اشاره کرد و گفت: تقویت شفافیت اطلاعاتی شرکت‌ها در بازار سهام پیشنهاد دیگری بوده که لازم است برای دستیابی به آن تلاش‌های جدی صورت بگیرد. این مقام مسوول درخصوص نقش بازار بدهی در بودجه 96 هم گفت: همانند بودجه سال‌جاری به نقش این بازار در بودجه سال آتی نیز پرداخته شده است. البته اولویت بازار سهام است و بازار بدهی هم در کنار آن قرار می‌گیرد. به هر حال بازار بدهی باید در کنار سایر بازارها دیده شود و از همین رو لازم است کمک کنیم تا تمامی بازارها توسعه پیدا کرده و بزرگ شوند. محمدی با تاکید بر اینکه باید منتظر بررسی جزیی‌تر لایحه در مجلس و نهایی شدن آن باشیم، ابراز امیدواری کرد همان‌گونه که بحث‌های مربوط به بازار سرمایه به خوبی از سوی دولت در لایحه بودجه دیده شده به تصویب مجلس نیز برسد.
در همین زمینه رییس سازمان بورس در یک گفت‌وگویی دیگر اعلام کرد که این سازمان خواستار اطلاعات قطعی و پایانی از بانک‌هاست و نماد بانک‌ها در صورتی در بورس بازگشایی می‌شود که اختلاف‌ میان بانک‌ها و بانک مرکزی پابرجا نباشد. شاپورمحمدی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اشاره به اینکه اختلافی میان مدیران عامل بانک‌ها و اعضای هیات مدیره بانک‌ها بر سر نحوه محاسبه سودهای این شرکت‌ها که از دولت طلب دارند با بانک مرکزی وجود دارد، گفت: بر این اساس بانک مرکزی برخی از اقلام را قبول ندارد و در مقابل بانک‌ها معتقدند برخی از حقوق و موارد باید برای آنها پایدار باشد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: به همین خاطر هر چه قدر بتوانیم این ابهامات را برطرف کنیم می‌توان به بازگشت نماد بانکی‌ها به بورس امیدوار بود و ما نیز در سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر اگر به این جمع‌بندی برسیم که این ابهامات رفع شده‌اند حتما با بازگشایی نماد بانکی در بورس اقدام می‌کنیم. وی همچنین درخصوص برگزاری مجامع بانک‌ها با وجود اختلاف با بانک مرکزی اذعان داشت: مجامع این شرکت‌ها در شرایطی در حال برگزاری است که در نهایت باید دید در صورت‌های مالی بانک‌ها تا چه اندازه خواسته مورد اشاره در نامه بانک مرکزی لحاظ خواهد شد و چقدر اختلاف‌نظر میان بانک‌ها و بانک مرکزی وجود دارد. محمدی اضافه کرد: سازمان بورس خواستار اطلاعات قطعی و پایانی از بانک‌هاست و حرف ما این است که اگر اطلاعاتی داده می‌شود باید این اطلاعات قطعیت داشته باشد و نماد بانک‌ها در صورتی در بورس بازگشایی می‌شود که اختلاف‌ میان بانک‌ها و بانک مرکزی پابرجا نباشد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جلسه هفته گذشته سازمان بورس با مدیران عامل بانک‌ها نیز گفت: براساس صحبت‌های انجام شده امیدواریم اختلافات آنها با بانک مرکزی حل شده و با ارائه اطلاعات قطعی توسط بانک‌ها به سازمان بورس در آینده نزدیک شاهد بازگشایی نماد آنها در تالار شیشه‌ای باشیم. وی همچنین در مورد تاثیر بازگشایی بانک‌ها بر شاخص گفت: ما به تحلیل سهامداران احترام می‌گذاریم و در بازار سرمایه نیز هر سرمایه‌گذاری با تشخیص خود دادوستد می‌کند. با این وجود حداکثر تلاش خود را در راستای حفاظت از حقوق سهامداران انجام می‌دهیم.

منبع خبر: 
  ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۷:۲۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد