33 سال با بازار سكه

33 سال با بازار سكه
قيمت هر قطعه سكه تمام طرح قديم در حالي از 420 تومان سال 1357 به حدود 445 هزار تومان در حال حاضر رسيده است كه در آن سال‌ها تنها سكه بهار آزاد رايج در كشور بود و توسط بانك مركزي ضرب مي‌شد اما از سال 85 ديگر ضرب اين سكه متوقف شد.
قيمت هر قطعه سكه تمام طرح قديم در حالي از 420 تومان سال 1357 به حدود 445 هزار تومان در حال حاضر رسيده است كه در آن سال‌ها تنها سكه بهار آزاد رايج در كشور بود و توسط بانك مركزي ضرب مي‌شد اما از سال 85 ديگر ضرب اين سكه متوقف شد. طي سال‌هاي مذكور قيمت سكه روند صعودي را در پيش گرفت و در نهايت در سال 83 بود كه نرخ سكه تمام بهار آزادي طرح قديم به بالاي 100 هزار تومان رسيد، به طوري‌كه متوسط نرخ آن در پايان سال مذكور به 104 هزار و 537 تومان رسيد، روند افزايشي همچنان ادامه داشت تا در سال 84 نرخ سكه طرح قديم 122 هزار و 890 تومان شد.
بررسي روند قيمت سكه طرح قديم نشان مي‌دهد كه اين سكه سال 89 را با قيمتي حدود 286 هزار تومان آغاز كرد و اسفند ماه را با قيمت 435 هزار تومان به پايان رساند.
عيار و وزن سكه طرح قديم و جديد با هم هيچ‌گونه تفاوتي ندارند اما سكه طرح قديم ديگر ضرب نمي‌شود و باندهاي مافيايي بازار سكه هر از گاهي به بهانه نايب بودن آن را از بازار جمع مي‌كنند و پس از كسب سودهاي فراوان دوباره آن را به بازار سرازير مي‌كنند. اين نوع سكه ديگر توسط بانك مركزي ضرب نمي‌شود و كم كم حالت عتيقه پيدا مي‌كند، به همين دليل قيمت آن در بازار افزايش مي‌يابد، سكه‌هاي طرح قديمي كه هم‌اكنون در بازار خريد و فروش مي‌شود، از گذشته وجود داشته است. سكه طرح جديد با تصور حضرت امام(ره) در سال 74 توسط بانك مركزي وارد بازار شد و متوسط نرخ آن در سال مذكور حدود 41 هزار و 259 تومان بود. روند تغييرات قيمت سكه در بازار كشور طي سال‌هاي 84 تا 89 نشان مي‌دهد قيمت سكه طلا شامل طرح قديم و طرح جديد هر ساله به طور متوسط 20 درصد افزايش قيمت داشته است و اوج افزايش قيمت در اين دوره تا قبل از سال 89 مربوط به سال 85 مي‌شود كه با اوج گيري نقدينگي در كشور قيمت سكه طرح قديم 36.7 درصد و سكه طرح جديد بالغ بر 35.3 درصد رشد قيمت پيدا كردند. سكه نيم و ربع بهار آزادي نيز از سال 77 وارد بازار شدند. نيم سكه در آن سال معادل 24 هزار و 648 تومان و ربع سكه معادل 13 هزار و 850 تومان بود. سكه گرمي نيز به عنوان ديگر سكه ضرب و منتشر شده توسط بانك مركزي است كه از بهمن ماه سال گذشته با قيمت 44 هزار و 700 تومان وارد بازار شد و هم‌اكنون نرخ آن به حدود 53 هزار تومان رسيده است.
روند بررسي نرخ سكه‌ها نشان مي‌دهد كه نرخ انواع آن طي سال‌هاي اخير همواره روند صعودي را داشته و به بالاترين حد خود در پايان سال گذشته و البته يك ماه ابتداي سال جاري رسيده است.
منبع خبر: تهران امروز
  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۵:۵۷:۵۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد