راه اندازی ابزار مالی جدید دربازار سرمایه

راه اندازی ابزار مالی جدید دربازار سرمایه
مدیرعامل بورس کالای ایران از عملیاتی شدن قراردادهای اختیار معامله (آپشن) بر پایه سکه طلا در این بورس خبر داد.

بنا به به گزارشها از پایگاه خبری بورس کالا، حامد سلطانی نژاد افزود: با توجه به تجربه راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران، تثبیت جایگاه و افزایش عمق این معاملات در بازار سرمایهو همچنین گذشت زمان و کسب تجربه عملیاتی در سطح اجرایی، موجبات توسعه و رشد سایر ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه ایران فراهم شده است.
وی ادامه داد: در این راستا قراردادهای اختیار معامله ، یکی از ابزارهای مهم پوشش ریسک در بازارهای مالی ، برای نخستین بار در بورس کالا آماده راه‌اندازی است.
وی گفت: این ابزار در جهت تکمیل زنجیره‌ ابزارهای مالی موجود در بخش کالایی و سرمایه گذاری کشور و همچنین تنوع بخشیدن به سبد ابزارهای مالی در دسترس سرمایه گذاران بازار، ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل بورس کالای ایران اظهار داشت: با توجه به تجربیات موفق بورس‌های کالایی جهان در راه اندازی این معاملات، بورس کالای ایران طی چند سال گذشته پیگیری‌های لازم را برای عملیاتی شدن معاملات این قراردادها انجام داده بود.
وی تصریح کرد : اکنون با اعمال تغییراتی در دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای اختیار معامله و آماده شدن سامانه‌های معاملاتی مرتبط، معاملات قراردادهای آپشن، آماده راه‌اندازی است. این قراردادها از نوع اختیار خرید، با سبک اعمال اروپایی و بر روی سکه طلا راه اندازی می شود.
وی گفت: همچنین با توجه به پیچیدگی‌های موجود در این ابزار مالی، این قرارداد در بورس کالای ایران به نحوی طراحی شده که در زمان راه‌اندازی، فعالان فعلی بازار آتی به آسانی و بدون نیاز به دریافت کد معاملاتی جدید و رابط کاربری متفاوت از آنچه برای معاملات قراردادهای آتی وجود دارد، پس از گذراندن دور‌های آموزشی قادر به فعالیت باشند.
مدیرعامل بورس کالای ایران اضافه کرد: در ابتدای آغاز معاملات، انعقاد قراردادها از طریق ایستگاه‌های معاملاتی کارگزاران انجام می‌شود و در ادامه امکان انجام معاملات آنلاین این قراردادها بر روی سامانه‌های آنلاین فعلی نیز فراهم خواهد شد.
نزدیک به 50 سال از تاسیس بازار سرمایه ایران می گذرد و زمان توسعه ابزارهای مالی جدید به منظور پوشش نیاز فعالان اقتصادی حاضر در بازار سرمایه بیش از هر زمانی احساس می شود.
بر این اساس، دستورالعمل اجرایی قراردادهای اختیار معامله (آپشن) در هفته ای که گذشت به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسید تا این ابزار مالی برای نخستین بار در بازار سرمایه بر روی دارایی سکه طلا آغاز به کار کند. معاملات آپشن از ابزارهای جدید بازار سرمایه است که با هدف پوشش ریسک و کاهش نوسانات بازار انجام می شود.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۲۸:۲۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد