تعیین ساعات معاملاتی آپشن

تعیین ساعات معاملاتی آپشن
قرارداد آپشن یا اختیار معامله قراردادی است که یک طرف، اختیار یا همان حق خرید و یا فروش کالایی را از طرف دیگر خریداری می کند.

علیرضا ناصرپور مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا به تشریح اختیار خرید و اختیار فروش پرداخت و گفت: کارگزاران دارای مجوز معاملات قرارداداهای آتی می‎توانند در معاملات قراردادهای اختیار معامله شرکت کنند و دریافت کد معاملاتی، مانند معاملات قراردادهای آتی است.
وی اظهار داشت: همچنین حساب عملیاتی در معاملات اختیار مشتری، همان حساب عملیاتی وی در قراردادهای آتی است.
ناصرپور در مورد ساعات معاملاتی قرارداد اختیار معامله گفت: در اکثر بورسها، معاملات در یک جلسه معاملاتی انجام می شود و برای تعیین ساعت معاملات نیز توجه به زمان کشف قیمت در بازار نقد داخلی و یا بازارهای جهانی بسیار مهم است.
وی اظهار داشت: از آنجا که معاملات بازار نقدی و آتی سکه طلا از ساعت 10 صبح شروع می شود و تا 7 عصر ادامه دارد، ساعات معاملاتی اختیار معامله نیز همانند آتی سکه تعیین می شود.
ناصرپور در ادامه به منظور تشریح دامنه تغییرات قیمتی روزانه این قرارداد گفت: در معاملات اختیار برخلاف معاملات آتی نیاز به تعیین دامنه نوسان قیمت نیست، زیرا قیمت کشف برای اختیار معامله نشان دهنده قیمت قرارداد اختیار معامله است نه دارایی پایه قرارداد. در مورد قراردادهای آتی، قیمت کشف شده در معاملات قیمت دارایی پایه است که باید طرفین در سررسید بر اساس آن معامله خود را تسویه کنند، اما در قرارداد اختیار معامله قیمت اعمال قرارداد از قبل مشخص شده است و قابل تغییر نیست.
وی افزود: در واقع خریدار بر اساس قیمت اعمال تعیین شده، قرارداد اختیار را قیمت گذاری و خریداری می کند و در سررسید حق اعمال برای وی محفوظ است. بنابراین نیازی به تعیین دامنه نوسان قمیت وجود ندارد. در تمامی بورسهای سایر کشورها نیز به همین صورت عمل شده است.
ناصرپور در ادامه به بیان تفاوتهای قرارداد اختیار معامله و قرارداد آتی پرداخت و خاطرنشان کرد: این دو قرارداد از لحاظ تعهد طرفین، وجه تضمین، پرداخت هزینه، بروزرسانی حسابها، ریسک طرفین و تعیین قیمت معامله با هم تفاوت دارند.
مراحل جلسات معاملاتی، وجه تضمین و وضعیت بازدهی اختیار خرید و اختیار فروش از دیگر مباحثی بود که از سوی مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران در این دوره آموزشی مطرح شد.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۳۸:۴۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد