جلوگیری از خام‌فروشی با مکانیزم بورس کالا

جلوگیری از خام‌فروشی با مکانیزم بورس کالا
مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه راه‌اندازی بازار آتی ارز منتظر اعلام بانک مرکزی است، گفت: زیر‌ساخت‌های نرم‌افزاری و قوانین راه‌اندازی بازار آتی ارز آماده شده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، حامد سلطانی‌نژاد درباره راه‌اندازی بازار آتی ارز گفت:‌ برای راه‌اندازی این بورس پیش‌نیازهایی لازم است که البته این پیش‌نیازها از جانب بازار پول مطرح شده است. وی ادامه داد: بانک مرکزی به‌عنوان سیاست‌گذار این بازار پیگیر اجرای سیاست‌هایی نظیر یکسان‌سازی نرخ ارز و همچنین راه‌اندازی بازار بین بانکی است. وی با بیان اینکه بانک مرکزی گام‌هایی برای اجرایی شدن ارز تک‌نرخی برداشته است‌، اظهار کرد: این امر می‌تواند علاوه بر کمک به بازار نقدی، زمینه‌ساز راه‌اندازی بازار مشتقه نیز باشد. مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد:‌ فعالان این بازار نیز هم‌اکنون آماده انجام معاملات در این بازار شده‌اند؛ البته فعالان بورس و طلا اشتراک‌هایی با بازار ارز دارند و این فعالان می‌توانند در این بازار نیز فعال شوند. وی در پاسخ به این پرسش که عرضه‌کننده ارز مورد نیاز بازار آتی ارز آیا آمادگی ارائه به میزان لازم را دارد، گفت:‌ عرضه‌کننده عمده ارز این بازار بانک مرکزی است.

نسبت صادرات غیرنفتی و نفتی ۵۰ به ۵۰ شد

مدیرعامل بورس کالای ایران اظهار کرد: نسبت صادرات کشور به سمت صادرات غیر‌نفتی حرکت کرده، به نحوی که این نسبت به ۵۰‌درصد رسیده است؛ بنابراین ارز ماحصل از صادرات نفتی و غیر نفتی به نسبت ۵۰ به ۵۰ رسیده که نسبتی بی‌سابقه است.

طلا و ارز سازمان اموال تملیکی همچنان در راه بورس کالا

مدیرعامل بورس کالا درباره عرضه طلا و ارز قاچاق که در اختیار سازمان اموال تملیکی است، اظهار کرد:‌ این سازمان چند باری این کالاها را روی تابلوی بورس کالا آورد اما به دلیل اینکه شرایط فراهم نشده بود مبادله‌ای انجام نشد. سلطانی‌نژاد تصریح کرد:‌ بنابراین در حال بررسی هستیم تا از این ظرفیت استفاده کنیم و این در حالی است که بهترین راهکار برای عرضه این کالاها بورس کالا است، زیرا در این بورس نیازی به تشریفات مزایده نیست. وی ادامه داد: انجام این معاملات منوط به عزم مسوولان سازمان اموال تملیکی است، زیرا بورس کالا زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده است.

نقش‌آفرینی بورس کالا در جلوگیری از خام‌فروشی

مدیرعامل بورس کالای ایران از ماموریت جدید این بورس برای جلوگیری از صادرات مواد خام خبر داد و گفت:‌ با توجه به تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۷قانون رفع موانع تولید برای جلوگیری از خام‌فروشی، بورس کالا بر اساس مصوبه هیات وزیران مرجع اجرای این مصوبه شده است. وی ادامه داد: بر همین اساس، مواد خام برای صادرات، ابتدا باید سه بار در تالار داخلی بورس کالا عرضه شود و در صورت به فروش نرسیدن، گواهی صادرات دریافت کند. مدیرعامل بورس کالا تصریح کرد:‌ این امر ظرفیت خوبی را در رینگ صادراتی بورس کالا ایجاد کرده و از صادرات مواد خام جلوگیری می‌کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۲:۱۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد