15 هزار قرارداد آتی سکه در بورس کالا منعقد شد

15 هزار قرارداد آتی سکه در بورس کالا منعقد شد
معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران، طی روز یکشنبه به رقم ۱۵هزار و ۷۷۸ قرارداد و ارزش آن به یک هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال رسید که نسبت به معاملات شنبه این هفته رشد ۳۰ درصدی را تجربه کرد، چرا که حجم معاملات طی این روز به ۱۱ هزار و ۸۲۴ قرارداد رسیده بود.

بنابر  گزارش بورس کالای ایران»، در روز رونق معاملات اختیار خرید سکه طلا و رکورد شکنی این بازار با انعقاد ۲هزار و ۲۸۹ قرارداد، بازار آتی سکه نیز با روند افزایشی قیمت و حجم معاملات رو به رو شد که کارشناسان عامل اصلی آن را افزایش بهای دلار عنوان می کنند.

به این ترتیب روز یکشنبه بازار آتی سکه به نوسان های مثبت دلار واکنش نشان داد و قیمت ها در این روز در هر پنج سررسید بازار آتی با روند افزایشی رو به رو شدند.
 
رو زگذشته سکه تحویل دی ماه با افزایش ۰.۹۷ درصدی به قیمت یک میلیون ۱۶۵ هزار تومان رسید. از سویی قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و ۱۷۸ هزار تومان معامله شد و ۰/۹۵ درصد رشد داشت.
 
سکه تحویل اردیبهشت سال آتی با افزایش قیمت ۰.۹۷ درصدی با نرخ یک میلیون و ۱۹۳هزار تومان به فروش رسید. همچنین سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان معامله شد و رشد .0.9درصدی را به ثبت رساند و در پایان نیز سر رسید شهریور ماه با افزایش ۰.۹۸ درصدی با قیمت یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان معامله شد.

در بازار نقدی چه گذشت؟
روز یکشنبه در بازار سکه نیز قیمت‌ها همسو با رشد قیمت دلار افزایشی شدند. به این ترتیب، سکه تمام بهار آزادی از کانال یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان عبور کرد و با ۱۰ هزار تومان افزایش به قیمت یک‌میلیون و ۱۶۶ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی در اولین روز هفته نیز تحت‌تاثیر رشد بهای دلار یک کانال قیمتی بالا رفته و از سطح یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان عبور کرده بود.

در این روز نیم سکه نیز با رشد ۵ هزار تومانی ۶۱۰ هزار تومان فروخته شد.

همچنین ربع سکه با ۴ هزار تومان رشد ۳۲۶ هزار تومان، سکه گرمی با ۲ هزار تومان افزایش ۲۰۲ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۳۹۶ تومان افزایش ۱۱۳ هزار و ۷۹۴ تومان داد و ستد می‌شود.

بازار گواهی سپرده سکه طلا

همچنین حجم معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران طی معاملات امروز به ۳۶سکه به ارزش ۴۲۱میلیون ریال رسید.

رکورد قراردادهای اختیار خرید سکه در بورس کالا شکسته شد

همچنین دو هزار 289 قرارداد اختیار خرید سکه روز یکشنبه منعقد شد تا رکوردی تازه بر تابلوی معاملات بورس کالای ایران نقش ببندد.

در حالی که معاملات قراردادهای اختیار خرید سکه طلا به تازگی در بورس کالای ایران راه اندازی شده است، اما این بازار مالی جدید با استقبال سرمایه گذاران روبه رو شده و روز گذشته نیز با انعقاد 2هزار و 289 قرارداد، رکورد این معاملات شکسته شد.

معاملات قراردادهای اختیار خرید سکه طلا از 24 آذر ماه در بورس کالای ایران راه اندازی شد که کارشناسان و مسوولان بازار سرمایه با توجه به سابقه چندین ساله معاملات قراردادهای آتی سکه در این بورس، نوید استقبال سرمایه گذاران از بازار مالی جدید بورس کالا را می دادند.
در نخستین روز معاملات اختیار خرید سکه طلا که در سه نماد معاملاتی با قیمت های اعمال یک میلیون و 100، یک میلیون و 125 و یک میلیون و 150 هزار تومان برای سررسید دی ماه راه اندازی شد، 2هزار و 49 قرارداد منعقد شد تا مشخص شود، قرارداد اختیار سکه طلا برای سرمایه گذاران جذابیت بالایی دارد. همچنین از معاملات روز گذشته و با توجه به افزایش بهای سکه در بازار نقدی، یک نماد جدید با قیمت اعمال یک میلیون و 175 هزار تومان در قرارداد اختیار خرید سکه بازگشایی شد تا این معاملات با چهار نماد به کار خود ادامه دهد. از این رو روز گذشته در مجموع 2هزار 289 قرارداد اختیار خرید سکه منعقد شد تا رکوردی تازه بر تابلوی معاملات بورس کالای ایران نقش ببندد.

در نماد با قیمت اعمال یک میلیون و 100 هزار تومان،127 قرارداد با قیمت پایانی 635هزار و 627 ریال، در قیمت اعمال یک میلیون و 125 هزار تومان، 137 قرارداد با قیمت پایانی 369هزار و 733ریال، در قیمت اعمال یک میلیون و 150 هزار تومان، یک هزار و 904 قرارداد با قیمت پایانی 164هزار و 305 ریال و در نهایت در نماد تازه وارد با قیمت اعمال یک میلیون و 175 هزار تومان نیز 121 قرارداد با قیمت پایانی 54هزار و 574 ریال بسته شد.

روند رو به رشد و استقبال معامله گران و سرمایه گذاران از قراردادهای اختیار خرید سکه در شرایطی است که به زودی قرارداد اختیار فروش سکه نیز در بورس کالا راه اندازی می شود که به این ترتیب سبد معاملات سکه طلا در این بورس با امکان انجام معاملات آتی سکه، گواهی سپرده سکه -که همان حکم معاملات نقدی سکه به صورت آنلاین در سامانه برخط سهام را دارد- و معاملات قرارداد اختیار سکه کامل شده است.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۰:۵۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد