دو سمت آپشن تکمیل شد

دو سمت آپشن تکمیل شد
ساعت ۱۱ و ۱۸ دقیقه و ۲۲ ثانیه روز چهارشنبه هشتم دی ماه سال ۹۵، اولین معامله در بازار سرمایه ایران روی اختیار فروش سکه بهار آزادی سررسید اسفند ۹۵ با قیمت اعمال هر سکه یک میلیون و 200 هزار تومان انجام شد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، این معاملات که به دنبال راه‌اندازی معاملات آپشن، مورد مطالبه اکثر فعالان این حوزه بود با همت کارشناسان بورس کالای ایران در تمامی حوزه‌ها راه‌اندازی شد تا زنجیره ابزار معاملاتی در بورس کالای ایران روی سکه بهار آزادی تکمیل شود.

از این پس معامله‌گران این حوزه می‌توانند از استراتژی‌های مختلفی که قابل تعریف است به‌طور کامل استفاده کنند و این خود یک پدیده قابل ثبت در تاریخ بازار سرمایه کشور است. تکرار این سناریو روی کالاهای دیگر به‌عنوان دارایی پایه ابزار مشتقه، در کنار راه‌اندازی بازار نقد قابل اتکای محصولات مزبور، می‌تواند مسیر ایجاد قابلیت برنامه‌ریزی موثر و پوشش ریسک روی معاملات آن کالاها را در کنار جذب فعالان مختلف اقتصادی به این بازار‌ها تسهیل کند. در این بین به‌طور قطع برای تحقق چشم‌انداز محوری بورس کالای ایران یعنی «مرجعیت قیمتی» کالاهای مختلف، راه‌اندازی این ابزارها نقش محوری خواهد داشت. به هر ترتیب، معاملات مشتقه روی سکه بهار آزادی، علاوه بر ایجاد چشم‌انداز مثبت توسعه این زنجیره ابزارهای معاملاتی به کالاهای دیگر، می‌تواند کمک شایانی به مدیریت ریسک پرتفوی فعالان بازار سهام نیز بکند، به این ترتیب که آنها خواهند توانست در کنار ابزار فعلی خود برای سرمایه‌گذاری که عمدتا سهام عادی و اوراق با درآمد ثابت را تشکیل می‌دهد از استراتژی‌های ممکن روی کالای سکه بهار آزادی نیز استفاده کنند. نخستین معاملات اختیار معامله سکه بهار آزادی که برای اولین بار در بازار سرمایه کشور انجام شد، روی اختیار خرید سکه به سررسید دی ماه ۹۵ و در تاریخ ۲۴ آذر در بورس کالای ایران انجام شد.

فرصتی برای بهره از بازار نزولی

مدیرعامل بورس کالای ایران با اعلام این خبر گفت: این ابزار این فرصت را برای کسانی که به دنبال بهره گرفتن از بازار در حالت نزولی آن یا پوشش ریسک خود در مقابل نوسانات هستند، فراهم می‌کند. به این ترتیب، سبد معاملات سکه طلا در این بورس با امکان انجام معاملات آتی سکه، گواهی سپرده سکه که حکم معاملات نقدی سکه به‌صورت آنلاین در سامانه برخط سهام را دارد و معاملات قرارداد اختیار سکه کامل شده است. به گفته سلطانی‌نژاد، داشتن اختیار معامله در سمت خرید، مزایای زیادی دارد؛ اما بیشتر برای کسانی سودمند خواهد بود که در موقعیت خرید قرار دارند. مدیر‌عامل بورس کالا در ادامه اظهار کرد: آپشنی که در سمت فروش قرار می‌گیرد، باعث توازن دیدگاه‌ها در بازار می‌شود. چرا که کسانی معتقدند قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و در مقابل، افراد دیگری معتقد به روند کاهشی بازارند و در این تقابل دیدگاه‌ها و پیش بینی‌ها و کشف قیمت بهتر از آینده، راه‌اندازی این بازار می‌تواند کمک‌کننده باشد. وی افزود: در واقع اگر ما بتوانیم دو پایه اساسی برای بازار مشتقه قائل شویم، در اختیار معامله باید حتما دو پایه سمت خرید و فروش حضور داشته باشند. سلطانی‌نژاد ادامه داد: ترکیب اختیار خرید، اختیار فروش، قرارداد آتی و معاملات بازار نقدی و گواهی سپرده سکه این شرایط را فراهم می‌کند که سرمایه‌گذاران اقدام به اتخاذ استراتژی‌های مناسب کنند.

سود همگان از استراتژی پوشش ریسک

مدیر‌عامل بورس کالا خاطر‌نشان کرد: از طرفی، این استراتژی‌ها می‌تواند استراتژی‌هایی در جهت پوشش ریسک باشد، یا در جهت کسب منافع برای کسانی که خریدار محصولات طلا یا محصولات مشتقه از آن هستند یا افرادی که همواره در موقعیتی قرار دارند که این محصول را به بازار عرضه می‌کنند و می‌فروشند. پس هم تولید‌کنندگان از این بازار بهره‌مند می‌شوند و هم کسانی که تجارت می‌کنند و همواره در موقعیت خرید محصول قرار دارند. وی در پاسخ به این سوال که چرا بورس کالای ایران این معاملات را روی سکه راه‌اندازی کرده است، گفت: سکه، هم بازیگران فراوانی دارد و هم بازار نقد‌شونده‌ای در کشور ما دارد؛ ضمن اینکه تغییرات قیمت جهانی به سرعت در قیمت سکه منعکس می‌شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۹:۱۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد