نمادهای مهم بورسی بزودی بازگشایی می شود

نمادهای مهم بورسی بزودی بازگشایی می شود
رئیس سازمان بورس از بازنگری و تدوین مجدد دستورالعمل توقف و بازگشایی نماد ها خبر داد.

شاپور محمدی در جمع تعدادی از سهامداران و فعالین حقیقی بازار سرمایه گفت : بسته بودن نمادها یکی از مسائل مهم بازار سرمایه است و ما بی وقفه به دنبال آن هستیم که یک یا دو هفته آینده تعدادی از نماد های مهم بازگشایی شود.

سخنگوی سازمان بورس ضمن خوش آمدگویی به فعالان حقیقی بازار سرمایه به مشکلات امروز بورس از جمله بسته بودن برخی نمادها اشاره و ابراز امیدواری کرد تعداد نمادهای بسته در روزهای پیش رو به حداقل ممکن برسد.

وی افزود : یکی از دلایل بسته شدن نماد ها تاخیر در ارسال گزارش های مالی به سازمان بورس است. در برخی از کشور ها مانند انگلیس گزارش های مالی 6 ماهه و یک ساله و در برخی از کشورها از جمله ایران این گزارش ها به صورت سه ماهه منتشر می شود و این زمان کوتاه ، به تاخیر انتشار گزارش های مالی شرکت ها منجر می شود.

محمدی گفت : همچنین در برخی موارد گزارش های مالی به سازمان بورس ارائه می شود اما این گزارش ها در مرحله حسابرسی به دقت بیشتری نیاز دارد و لذا زمان بر است.

محمدی ادامه داد : دستورالعمل بازگشایی نماد ها با محدودیت هایی روبروست و بازنگری و تدوین مجدد آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد.

عرضه اوراق بدهی متناسب با ظرفیت بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس، عرضه اوراق بدهی را یکی دیگر از موضوع های مهم بازار سرمایه دانست و گفت: این اوراق باید بر اساس ظرفیت بازار سرمایه منتشر شود و با تعامل بین سازمان بورس و مجلس تلاش می کنیم عرضه این اوراق در بودجه سال آینده با حجم متناسب بازار سرمایه باشد.

سخنگوی سازمان بورس تاکید کرد: منافع مردم همواره رسالت سازمان بورس بوده و چون سهام نسبت به اوراق بدهی نقش بیشتری در بورس ایفا می کند و حجم زیادی از سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص داده و منافع بیشتری درگیر آن است، بنابراین باید به آن توجه داشت.

برای رفع محدودیت های معاملات بر خط تلاش می شود

به گفته این مدیر ارشد بازار سرمایه رفع محدودیت های معاملات بر خط یکی دیگر از مسائل مورد توجه سازمان بورس است و دسترسی سرمایه گذاران بر خط باید با سایرین برابری کند.

رئیس سازمان بورس رفع اختلال های موجود در سامانه معاملات را یکی دیگر از اقدامات اخیر دانست و گفت: اختلال در سامانه معاملات بخشی از ذات رویکرد های مبتنی بر فن آوری اطلاعات است و ماه های گذشته تلاش گسترده ای برای بروزرسانی این سامانه صورت گرفته و مشکلات آن در سال آینده به حداقل ممکن خواهد رسید.

تکثر ابزار های نوین مالی تنوع بازار سرمایه را به همراه دارد

دکتر محمدی به راه اندازی معاملات اختیار معامله یا آپشن اشاره کرد و گفت : ابزارهای نوین مالی باید به صورت کامل راه اندازی شود و به زودی اختیار فروش نیز به اختیار خرید اضافه خواهد شد.

سخنگوی سازمان بورس افزود : تکثر ابزار های مالی، تنوع بازار سرمایه و توسعه آن را به همراه دارد و یکی از مهمترین مسایل پیش روی سازمان است.

نقد شوندگی و شفافیت متعادل، راه توسعه بازار سرمایه

وی همچنین تعادل میان نقد شوندگی و شفافیت در بازار سرمایه را راه توسعه این بازار دانست و گفت: تعادل میان نقدشوندگی و شفافیت، توسعه و ثبات بازار سرمایه را به همراه دارد و یکی از دغدغه های سازمان بورس است.

در پایان رییس سازمان بورس گفت: اینجا هستیم تا بازار سرمایه را به جلو حرکت دهیم. افزایش شفافیت، نقدشوندگی و توسعه ابزار های مالی مهمترین موضوعات مورد توجه سازمان است.

وی تاکید کرد: عملکرد اخیر سازمان بورس نشان می دهد همواره مشکلات و صدای سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه شنیده شده و برای حل مشکلات آنها تلاش کرده ایم. اقدامات سازمان بورس به حق انجام شده و باید در مورد آن منصفانه قضاوت کرد و از فضای شایعات دور شد.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، فعالان و سهامداران حقیقی بازار سرمایه ضمن اذعان به صحت عملکرد رییس سازمان بورس در ماه های اخیر ه، از راه اندازی ابزار های نوین مالی همچون "آپشن" قدردانی و مشکلات خود را مطرح کردند.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۲:۲۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد