توسعه تجارت الکترونیک با دنیا از طریق تالارهای بورس کالا

توسعه تجارت الکترونیک با دنیا از طریق تالارهای بورس کالا
تالارهای بورس در مناطق آزاد شکل فناورانه به خود می گیرند تا مسیر توسعه تجارت الکترونیک با کشورهای دیگر را هموار کنند.

معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به راه اندازی تالارهای نمایندگی کارگزاران بورس کالا و همچنین انبارهای تحت کلید این بورس در برخی مناطق آزاد گفت : یکی از اهداف ایجاد بازار بورس در مناطق آزاد تسهیل در روند صادرات و واردات و ارتباط تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با یکدیگر است.

جعفر آهنگران در گفتگو با "بورس کالا" با بیان اینکه در دوران تحریم ارتباط ایران با دیگر کشورها در سطح بین المللی دچار مشکل شد، گفت: در حال حاضر روابط ایران با اکثر کشورها تا حدودی بهبود یافته و همچنین انتظار ما از اجرایی شدن برجام تبدیل شدن مناطق آزاد به پل ارتباطی جهت صادرات و واردات است.

آهنگران با اشاره به اینکه برخی از کالاها در کشور به عنوان کالای خاص محسوب می شود، گفت: برای مثال چای و برنج در منطقه آزاد انزلی به عنوان کالا خاص منطقه به حساب می آید که مشتریان خارجی خود را در این منطقه داشته و خواهد داشت.

درباره بسیاری از کالاهای دیگر مانند نفت و انرژی هم سیاست هایی در منطقه آزاد کیش تعیین شد که انتظار می رود با بهبود شرایط بین المللی وضعیت صادرات این کالاها در مناطق آزاد توسعه یابد.
توسعه ارتباط تجاری با سایر کشورها

وی گفت: تالارهای بورس در مناطق آزاد در تلاش هستند تا شکل فناورانه به خود بگیرند و به نوعی تجارت الکترونیک در آنجا شکل بگیرد.
معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد گفت : بورس کالا در صدد است تا به صورت آنلاین با دنیا ارتباط برقرار کند و در حال فراهم کردن شرایط و مقدمات لازم در مناطق آزاد جهت برقرار کردن ارتباط با دیگر کشورها است.

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین رکن حاکم در مناطق آزاد، مستثنی بودن این مناطق از مقررات داخل کشور است که این امر باعث سهولت در ارتباط بین دو طرف به صورت حضوری و غیر حضوری می شود.

آهنگران به انجام مقدمات لازم برای انجام معاملات گواهی سپرده در تالار بورس کالا که در مناطق آزاد ایجاد شده است ، اشاره کرد و گفت : با توجه به جدا بودن مناطق آزاد از قلمرو گمرک داخلی کشور، کالا به راحتی در آنجا تفکیک و دارنده سند کالا به عنوان صاحب کالا شناخته می‌شود، تشریفات چنین اقدامی در کشور بیشتر و پیچیده تر است اما کالای مورد نظر ضمن تفکیک در تالار بورس و ایجاد تغییرات در آن به افراد دیگر انتقال داده می شود که این اقدامات جزو وظایف مناطق آزاد و مناطق ویژه به حساب می آید.

وی با تاکید به عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا گفت: 2 نوع واردات در مناطق آزاد صورت می گیرد که اولین نوع آن مربوط به خرید مسافران به عنوان سوغاتی است که مبلغ آن برای مناطق آزاد درسال نزدیک به 300 یا 350 میلیون دلار بیشتر نیست و به عنوان منبع درآمدی برای مناطق آزاد تلقی می شود.

معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد اذعان کرد: نوع دیگر واردات، واردات تجاری است که با توجه به وجود مشکلات زیر ساختی موجود در مناطق آزاد، 15 درصد از سود کالاهای تجاری به عنوان تامین مالی برای ایجاد زیرساخت ها به مناطق آزاد تعلق گرفت.
تامین ارزان مواد اولیه از طریق بورس
آهنگران گفت : بهترین راه برای تامین مواد اولیه وارداتی مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی، هدایت این محصولات به سمت بورس کالا و تالارهای بورسی فعال در مناطق آزاد هستند تا تولیدکنندگان به طور مستقیم و با قیمتی پایین تر امکان خرید مواد از بورس را داشته باشند.

آهنگران با بیان اینکه عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا مانع از نوسانات کاذب قیمت می شود، گفت: با توجه به اینکه بورس کالا باعث بهبود روند صادرات و واردات می شود بنابراین هر چه به سمت بورس حرکت کنیم به طور قطع با شفافیت قیمت و معاملات روبرو خواهیم شد.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۳:۴۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد