اشتباه فاحش در بازگشایی نمادهای بانکی

اشتباه فاحش در بازگشایی نمادهای بانکی
یک کارشناس بازار سرمایه با انتقاد از نحوه بازگشایی نماد بانکها گفت: سازمان بورس هر چند روز یکبار نماد یکی از بانکها را در بازار بازگشایی می‌کند و داغ بورس و سهامدارانش را تازه نگه می دارد.

رضا خانلو در خصوص توقف طولانی مدت نماد گروه بانکی در بورس گفت: بدون شک بازنده اصلی این توقف سهامداران گروه بانکی هستند، چرا که تصمیم ناگهانی بانک مرکزی در شفاف و استانداردسازی بانکها بر سایر بخش های درگیر با سیستم بانکی کشور از جمله سپردگذاران اثری نداشته است و تنها سهامداران بانکی هستند که از این اتفاق آسیب دیده اند.
این کارشناسبازار سرمایه در پاسخ به این مطلب که بورس بازار پرریسکی محسوب می شود و بنابراین سهامداران باید انتظار چنین اتفاقاتی را داشته باشند اذعان داشت: ریسک پذیری سهامداران با آسیب دیدن آنها از تصمیم‌های یک شبه تفاوت دارد.
وی اضافه کرد: زمانی که بانک مرکزی به ناگاه و یکباره تصمیم می گیرد که مشکلات 40 سال گذشته بانکها را یک شبه اصلاح و حل کند و با این تصمیم خود موجب از بین رفتن سرمایه قابل توجه سهامداران در بورس می شود، آیا می توان این اتفاقات را با نام ریسک پذیری سهامداران در بورس توجیه کرد.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که استانداردسازی بانکها با قوائد بین‌المللی در بستری میان مدت اتفاق می‌افتد اظهار داشت: بدون شک بانک مرکزی سهم قابل توجهی در زیان سهامداران بورسی بویژه بانکی‌ها دارد که متولیان بازار سهام نیز از این رخداد تبرئه نیستند.
وی در این زمینه توضیح داد: بدون شک یکی از وظایف اصلی سازمان بورسحفظ و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران در بازار سرمایه است، بنابراین وقتی بانک مرکزی به دنبال معجزه و اصلاح امور بانکها در کوتاه مدت است، این سازمان باید با ارائه گزارش و توضیحی کارشناسی عواقب این تصمیمات را گوشزد کند و تا حد ممکن سعی در برطرف کردن مشکلات نماید.
این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: نگاهی به عملکرد متولیان بازار سهام از تیرماه تا کنون در خصوص توقف نماد بانکی ها نشان می دهد سازمان بورس تنها اظهار امیدواری کرده که مشکلات بانکها و بانک مرکزی حل شود تا پس از آن اقدام به بازگشایی نماد بانکی در بورس کند. بنابراین عدم تلاش برای بهبود شرایط بانکها توسط سازمان بورس جای تعجب و تامل دارد.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر نحوه بازگشایی نماد معاملایت بانکهای بزرگ در بورس هم جای تعجب دارد و بجای این که سازمان بورس با بازگشایی یکباره نماد بانکی، به شرایط منفی و فرسایشی بورس خاتمه دهد هر چند روز یکبار نماد یکی از بانکها را در بازار بازگشایی می کند و داغ بورس و سهامدارانش را تازه نگه می دارد.
این کارشناس بازار سرمایه به متولیان بورس پیشنهاد داد از اتفاقاتی همچون بازگشایی نماد پالایشگاهی در بازار که چند سال پیش به یکباره انجام شد درس بگیرند و مرگ و شیون بازگشت بانکها به بورس را خاتمه دهند.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۹:۱۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد