درباره بورس فلزات لندن

بورس فلزات لندن (LME) یکی از قدیمی‌ترین بورس‌های کالایی در دنیا است که فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، نیکل، قلع و روی)، فلزات مینور (کبالت و مولیبیدن)، بیلت (شمش) فولاد در آن معامله می‌شوند.
بورس فلزات لندن (LME) یکی از قدیمی‌ترین بورس‌های کالایی در دنیا است که فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، نیکل، قلع و روی)، فلزات مینور (کبالت و مولیبیدن)، بیلت (شمش) فولاد در آن معامله می‌شوند.

در این بورس علاوه بر کالاهای مذکور شاخص قیمت بورس فلزات لندن(LMEX) نیز که شاخصی از قیمت ۶ فلز اصلی(آلومینیوم، مس، سرب، نیکل، قلع و روی) است، قابل معامله است.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، ابزارهای معاملاتی مورد استفاده در بورس فلزات لندن ابزار مناسبی را برای پیش‌بینی‌ قیمت فلزات در آینده فراهم آورده است و این در حالی است که از بین بردن ریسک حاصل از نوسان قیمت‌ها، ایجاد جریان نقدی قابل پیش‌بینی و قیمت‌هایی باثبات‌تر برای مصرف‌کنندگان از دیگر مزایای این بورس به حساب می‌آید. تاریخچه بورس فلزات لندن به بیش از ۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد، اما توسعه آن به‌عنوان یک بازار جهانی با انقلاب صنعتی اروپا همراه بود. در این زمان تقاضا برای فلزات در بریتانیا و نیاز به واردات وسیع از سراسر جهان در آن زمان و همچنین نیاز به ابزاری برای محافظت از محموله‌های در راه در مقابل کاهش قیمت در طول مسیر حمل که معمولا به مدت ۳ ماه یا بیشتر به درازا می‌کشید باعث شدند تا فلزات پیشاپیش برای تحویل در آینده بر اساس زمان برآوردشده ورود کشتی حامل، به فروش برسند. این فرآیند به‌عنوان پوشش ریسک شناخته شده که هم از خریداران و هم از فروشندگان در قبال نوسانات قیمت حمایت می‌کند. این معاملات به سرعت توسعه یافت و در سال ۱۸۷۷ بورس فلزات لندن تشکیل شد و داد‌و‌ستدها در قالب حراج حضوری در تالار بورس آغاز شد. در حال حاضر داد و ستد در یک تالار معاملات، به‌صورت حراج حضوری انجام می‌شود و از طریق یک سیستم ۲۴ ساعته ارتباطات تلفنی میان دفاتر معاملاتی و نیز یک پایانه معاملات الکترونیکی معروف بهLMEselect، پشتیبانی می‌شود. بورس فلزات لندن توانسته است خدمات متنوعی در راستای پوشش ریسک برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کند. به‌عنوان مثال لوتوس که یکی از مشهورترین خودروسازان جهان است، از خدمات بورس فلزات لندن به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت خود استفاده می‌کند و نیاز به خرید مقادیر زیادی فلزات مورد معامله در بورس فلزات لندن (LME) دارد. برای مثال آلومینیوم به مقدار زیادی در ساخت بدنه خودرو کلاسیک لوتوس مورد استفاده قرار می‌گیرد.تولیدکنندگان خودرو از خدمات بورس فلزات لندن برای تضمین قیمت خرید مواد نیم‌ساخته در بلندمدت استفاده می‌کنند و با این عمل می‌توانند هزینه‌ها و قیمت نهایی خودرو را به‌صورت دقیق پیش‌بینی کنند. اگر این خدمت در دسترس آنها نبود هزینه ساخت خودرو به موازات قیمت آلومینیوم نوسان پیدا می‌کرد و سودآوری آنها و همین‌طور قیمت فروش را برای عامه مردم تحت تاثیر قرار می‌داد.

در سال ۲۰۱۲ هلدینگ بورس فلزات لندن که تنها سهامدار بورس فلزات لندن است، از سوی گروه بورس هنگ‌کنگ خریداری شد و از آن زمان تا کنون تغییرات جدیدی را به خود دیده است. در سال ۲۰۱۵ بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای را می‌توان دو بورس برتر معاملات فلزات دانست.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۹:۲۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: