پیوستن 41 هزار تازه وارد به بازار بورس

پیوستن 41 هزار تازه وارد به بازار بورس
یک مسئول بازار سرمایه اعلام کرد: دی ماه امسال 40 هزار و 890 کد جدید در شرکت سپرده گذاری صادر شد و شمار کدهای سهامداران بورسی به 9 میلیون و 212 هزار مورد رسید.

به گزارش شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، «محمدرضا محسنی» افزود: اکنون چهار میلیون و 712 هزار مرد و 2 میلیون و 217 هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده اند و بیش از 46 هزار کد حقوقی و 790 کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.
مدیرعامل سمات اضافه کرد: 9 سهامدار حقیقی از آلمان، عراق و افغانستان در دی ماه با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را دریافت کردند.
محسنی ادامه داد: همچنین در این مدت 12 سرمایه گذار حقوقی خارجی از امارات، گرجستان، هند، ترکیه و افغانستان کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی گرفتند تا شمار سرمایه گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد 153 برسد.

خانه دار شدن 18هزار نفر در دی ماه از طریق بورس کالا
مدیرعامل سمات گفت: ماه گذشته نزدیک به 18 هزار نفر با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند تا مجموع افرادی که از سال 1389 از این اوراق استفاده کرده اند، به یک میلیون و 290 هزار نفر برسد.
محسنی افزود: دی ماه 6 نماد جدید شامل 2 نماد سلف موازی، یک نماد صندوق قابل معامله (یی.تی.اف-ETF)، یک نماد فرابورسی و 2 نماد بورسی در سامانه معاملات شرکت سپرده گذاری درج شد.
وی درباره فعال ترین سهامداران بازار سرمایه در دی ماه 95 گفت: 199 هزار و 710 کد دستکم یک تا 10 خرید یا فروش را در ماه گذشته انجام دادند.
مدیرعامل سمات ادامه داد: 19 هزار و 540 کد حداقل 11 تا 20 خرید یا فروش و 24 هزار و 950 کد نیز بیش از 20 معامله (خرید یا فروش) در دی ماه امسال در سامانه پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی به ثبت رسیده است.
سهامداران حقوقی می توانند چندین کد سهامداری داشته باشند اما در آمار یک کد به شمار می روند.
نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه 1373 یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون 790 کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.
اکنون، سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعالند.
بر اساس این گزارش، در این فهرست نام 34 سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵:۲۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد