درخشش نام ایران با گواهی سپرده کالایی زعفران

درخشش نام ایران با گواهی سپرده کالایی زعفران
ایجاد معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران، گامی استوار در احیای نام ایران به‌عنوان تولید‌کننده اصلی زعفران در دنیا است.

حسن رضایی‌پور کارشناسبورس کالامعتقد است با ایجاد معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران، از ارزان‌فروشی و صادرات فله‌ای این کالا جلوگیری می‌شود. همچنین با گواهی سپرده شدن این کالا، دست واسطه‌ها از این محصول قطع می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه عرضه زعفران در تالار صادراتی بورس کالا سبب تکمیل ارزش‌افزوده این محصول می‌شود، اظهار کرد: از آنجا که بیش از ۸۰ درصد تولید زعفران، مصرف صادراتی دارد، می‌توان گفت که این کالا از جمله کالاهایی است که همواره منجر به ارزآوری برای اقتصاد کشور می‌شود و با عرضه در بورس کالا ارزش‌افزوده این محصول تکمیل می‌شود. رضایی‌پور با اشاره به ناقص بودن زنجیره ارزش‌افزوده صادرات زعفران گفت: زنجیره ارزش‌افزوده صادرات زعفران به‌صورت ناقص است و فرآوری و بسته‌بندی آن عمدتا در اسپانیا انجام می‌شود. اگر سرمایه‌گذاری در مورد این محصول رخ دهد و فرآوری و بسته‌بندی زعفران با حمایت صنعتگران داخلی رخ دهد، نه‌تنها ارزآوری زعفران افزایش چشمگیری خواهد داشت، بلکه از فله‌فروشی این کالا جلوگیری می‌شود و مهم‌تر از آن، این معاملات می‌تواند منجر به احیای نام ایران به‌عنوان تولیدکننده زعفران شود. این کارشناس ارشد حوزه کشاورزی، پیشگیری از ارزان‌فروشی زعفران را از جمله مزیت‌های راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده‌کالایی زعفران و عرضه آن در بورس کالا دانست و اذعان کرد: نخستین مزیت این طرح برای کشاورزان دانستن قیمت واقعی کالا است و کشاورزانی که قادر به ارائه کالای تولیدی خود در بازارهای محلی یا کشوری نیستند، از این طریق می‌توانند از قیمت کالای تولید خود مطلع شوند و از ارزان‌فروشی جلوگیری کنند.

وی مزیت دیگر را قطع دست واسطه‌ها خواند و گفت: با راه‌اندازی این معاملات، کشاورزان زعفران می‌توانند مستقیما کالای خود را قبض‌انبار یا گواهی‌سپرده کنند و مستقیما به خریداران خود دسترسی پیدا کنند. این موضوع سبب می‌شود که حداکثر ارزش افزوده‌ای که این کالا ایجاد می‌کند مستقیما به جیب کشاورزان و نه واسطه‌ها برود. حسن رضایی‌پور در همین زمینه و با اشاره به نحوه عرضه زعفران در بورس کالا ادامه داد: در معاملات گواهی سپرده کالایی، کشاورزان محصول خود را به انبارهای تحت کلید بورس کالا می‌سپارند و گواهی سپرده یا همان قبض‌انبار دریافت می‌کنند و با مراجعه به کارگزاری‌های مجاز، محصول خود را روی تابلوی معاملات می‌برند و این موضوع به ثبت عرضه، تقاضا و کشف واقعی قیمت زعفران می‌انجامد. همچنین وی برندسازی زعفران ایرانی را مزیت دیگر تلقی و خاطرنشان کرد: راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس کالا می‌تواند به بهبود فرآیند برندسازی زعفران ایرانی و ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان و تجار داخلی منجر شود. این کارشناس بازار درخصوص برندسازی زعفران ایرانی افزود: هنگامی که زعفران در تالار بین‌المللی بورس کالا قیمت بخورد و خریداران بین‌المللی برای خرید به این تالار مراجعه داشته باشند، معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران به‌عنوان یک مرجع بین‌المللی، سبب برندسازی و احیای نام ایران به نام تولید‌کننده زعفران می‌شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۷:۱۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد