ورود قراردادهای آتی تا پایان سال به بازار

ورود قراردادهای آتی تا پایان سال به بازار
نقش ابزارهای مشتقه در تامین نیازهای سرمایه گذاران و فعالان بازارهای مالی در سال‌های اخیر غیرقابل انکار بوده و نشان از کارایی و توسعه یافتگی بازار است.

 حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران در یادداشتی درباره توسعه یافتگی بازار سرمایه با ابزار مشتقه آورده است:

نقش ابزارهای مشتقه در تامین نیازهای سرمایه گذاران و فعالان بازارهای مالی در سال‌های اخیر غیرقابل انکار بوده و نشان از کارایی و توسعه یافتگی بازار است. بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه معتقدند وجود چنین ابزارهایی، ریسک سرمایه‌گذاری در بازار را کاهش داده است و در نهایت باعث می شود نه تنها سرمایه‌‌گذار خارجی، بلکه سرمایه‌‌گذاران داخلی هم اقبال لازم و پرشوری نسبت به بازار داشته باشند.
در سال گذشته با تلاش همکاران در بورس تهران، مصوبه قراردادهای آتی و اختیار معامله سبد سهام در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح شد و در نهایت موفق به دریافت مصوبه این دو ابزار جدید در بازار شدیم. دستورالعمل‌های مربوط نیز تهیه و ارسال شده است و امیدواریم بتوانیم در سال جاری قراردادهای آتی سبد سهام را به بازار ارائه کنیم. همچنین از جمله اقدامات مهم دیگر بورس تهران، دریافت تایید کمیته فقهی در خصوص فروش استقراضی سهام بوده است که با اجرایی شدن آن انتظار می‌رود توسعه بازار مشتقات نیز با سرعت بیشتری صورت گیرد.
اهمیت و کارایی ابزارهای مشتقه در پوشش ریسک، متنوع سازی سبد سرمایه گذاری و بهبود فرآیند کشف قیمت دارایی ها به اندازه ای است که حجم معاملات آن بسیار بیشتر از بازارهای نقدی گزارش می‌شود.
بورس اوراق بهادار تهران به عنوان بورس پیشتاز در بازار سرمایه کشور همواره در صدد طراحی و معرفی ابزارهای نوین مالی با رعایت موازین شرع و همچنین با توجه به نیاز فعالان بازار بوده است.
از جمله این تلاش‌ها می‌توان به راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی سهام در سال ۱۳۸۹ و نیز قراردادهای اختیار معامله سهام در سال ۱۳۹۵ اشاره کرد. راه اندازی بازار اختیار معامله، نقطه عطفی در بازار سرمایه ایران قلمداد می‌شود.
با تصویب دستورالعمل بازار قراردادهای اختیار معامله سهام توسط هیات مدیره سازمان بورس در تاریخ ۱۷ / ۹ / ۹۵ بازار قراردادهای اختیار معامله خرید سهام روی سهام ۳ شرکت، در تاریخ ۲۸/ ۹ / ۹۵ به طور رسمی افتتاح شد.
در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۵ نیز بازار قراردادهای اختیار معامله فروش بر روی سهام شرکت‌های مذکور آغاز به کار کرد. از ابتدای دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله تا اواسط بهمن ماه، بیش از ۲۲ هزار قرارداد به ارزش ۳۸ میلیارد ریال معامله شده است.
توسعه بازار مشتقه از اولویت‌های بورس تهران بوده و به همین منظور، واحدی مستقل در خصوص ابزارهای نوین مالی ایجاد شده است. همچنین تشکیل کمیته‌های تخصصی با حضور متخصصان این بازار، تلاش برای ارتقای سامانه‌های معاملاتی و بهبود دستورالعمل‌ها و رویه های مربوط در کنار برگزاری دوره‌های آموزشی و اطلاع رسانی به موقع همواره مدنظر بورس تهران بوده است.

منبع خبر: 
  ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۹:۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد