قرارداد آتی سهام در راه است

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران : امیدواریم در سال جاری قراردادهای آتی سبد سهام را به بازار ارائه کنیم.
مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران : امیدواریم در سال جاری قراردادهای آتی سبد سهام را به بازار ارائه کنیم.

حسن قالیباف اصل گفت : پارسال با تلاش همکاران در بورس تهران، مصوبه قراردادهای آتی و اختیار معامله سبد سهام در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح شد و در نهایت موفق به دریافت مصوبه این دو ابزار جدید در بازار شدیم.

وی افزود: دستورالعمل های مربوط نیز تهیه و ارسال شده است و امیدواریم بتوانیم در سال جاری قراردادهای آتی سبد سهام را به بازار ارائه کنیم.

قالیباف اصل اظهار داشت : همچنین از اقدامات مهم دیگر بورس تهران، دریافت تایید کمیته فقهی درباره فروش استقراضی سهام بوده است که با اجرایی شدن آن انتظار می رود توسعه بازار مشتقات نیز با سرعت بیشتری صورت گیرد.

وی افزود : نقش ابزارهای مشتقه در تامین نیازهای سرمایه گذاران و فعالان بازارهای مالی در سال های اخیر ؛ کارایی و توسعه یافتگی بازار را نشان می دهد.

حسن قالیباف اصل گفت : اهمیت و کارایی ابزارهای مشتقه در پوشش ریسک، متنوع سازی سبد سرمایه گذاری و بهبود فرآیند کشف قیمت دارایی ها به اندازه ای است که حجم معاملات آن بسیار بیشتر از بازارهای نقدی گزارش می شود.

وی افزود: بورس اوراق بهادار تهران به عنوان بورس پیشتاز در بازار سرمایه کشور همواره در صدد طراحی و معرفی ابزارهای نوین مالی با رعایت موازین شرع و همچنین با توجه به نیاز فعالان بازار بوده است.

قالیباف اصل اظهار داشت : از جمله این تلاش ها می توان به راه اندازی بازار قراردادهای آتی سهام در سال 1389 و نیز قراردادهای اختیار معامله سهام در سال 1395 اشاره کرد و راه اندازی بازار اختیار معامله، نقطه عطفی در بازار سرمایه ایران قلمداد می شود.

وی افزود : با تصویب دستورالعمل بازار قراردادهای اختیار معامله سهام در هیئت مدیره سازمان بورس در اذر امسال ، بازار قراردادهای اختیار معامله خرید سهام روی سهام 3 شرکت، در 28 اذر به طور رسمی افتتاح شد. 26 دی هم بازار قراردادهای اختیار معامله فروش بر روی سهام شرکت های مذکور آغاز به کار کرد.

مدیر عامل شرکت بورس گفت : از ابتدای دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله تا اواسط بهمن ماه، بیش از 22 هزار قرارداد به ارزش 38 میلیارد ریال معامله شده است.

قالیباف اصل گفت : بورس تهران در زمینه آموزش و توسعه دانش مشتقات مالی اقدامات گسترده ای را تا به حال انجام داده است و تهیه سوالات متداول و بروشورهای آموزشی در بخش قراردادهای آتی و اختیار معامله سهام ، برگزاری دوره های آموزشی در سطوح مختلف کارگزاران و عموم سرمایه گذاران، آسیب شناسی دوره ای ابزارهای فوق و بهبود رویه های اجرایی از جمله اقداماتی است که در گذشته انجام شده و همچنان با جدیت پیگیری می شود.

بازخورد شرکت کنندگان در این دوره ها نشان داده است که سطح دانش خوبی در بین فعالان بازار در خصوص ابزارهای مشتقه و به ویژه قراردادهای اختیار معامله سهام وجود دارد و این جای بسی خرسندی است.
وی اعلام کرد : توسعه بازار مشتقه از اولویت های بورس تهران بوده و به همین منظور، واحدی مستقل در خصوص ابزارهای نوین مالی ایجاد شده است.

قالیباف اصل گفت : همچنین تشکیل کمیته های تخصصی با حضور متخصصان این بازار، تلاش برای ارتقای سامانه های معاملاتی و بهبود دستورالعمل ها و رویه های مربوط در کنار برگزاری دوره های آموزشی و اطلاع رسانی به موقع همواره مدنظر بورس تهران بوده است.
قالیباف اصل تاکید کرد : توسعه بازار مشتقه، کمک به رشد و ارتقای بازار سرمایه ایران در عرصه جهانی بوده و نیازمند مشارکت تمامی فعالان بازار است. از این رو مشارکت اساتید، کارگزاران و متخصصان این حوزه، در فرهنگ سازی و آموزش به سرمایه گذاران و بهبود رویه های اجرایی، مثمر ثمر خواهد بود.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۱:۴۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: