۸۰۰ کد سهامداری خارجی در بازار سرمایه

۸۰۰ کد سهامداری خارجی در بازار سرمایه
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با صدور ۱۲ کد جدید در بهمن ماه امسال، تعداد کدهای سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران از مرز ۸۰۰ کد فراتر رفت.

به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، محمدرضا محسنی گفت: با صدور ۱۲ کد جدید در بهمن ماه امسال، تعداد کدهای سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران از مرز ۸۰۰ کد فراتر رفت؛ بر این اساس، ۵ سهامدار حقیقی از انگلیس، آلمان و افغانستان (۳ نفر) ماه قبل با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را دریافت کردند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) افزود: ۷ سرمایه گذار حقوقی خارجی از کشورهای لهستان، هلند، کره جنوبی، ارمنستان، مالزی و امارات (۲ شرکت) بهمن ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی اخذ کردند تا تعداد سرمایه گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد ۱۶۰ برسد.

به گفته این مدیر بورسی با اصلاح برخی مقررات و رفع برخی محدودیت های بین المللی، شرایط ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه کشورمان تسهیل شده است. تعداد آنها نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیر داشته و این موضوع نشان می دهد بازار سرمایه ایران پتانسیل خوبی برای حضور سرمایه گذاران خارجی دارد.

گفتنی است، درحال حاضر سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان و افغانستان فعال هستند و در این فهرست نام ۳۴ سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

یاد آور می شود بر اساس قانون، اتباع خارجی می توانند پس از پشت سرگذاشتن مراحل قانونی و اخذ کد معاملاتی، در داد و ستدهای بازار سرمایه مشارکت داشته باشند و نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون ۷۹۰ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.

امروزه بسیاری از صاحب نظران بر این عقیده اند که سرمایه گذاری خارجی در بورس اوراق بهادار به عنوان مکمل پس اندازهای داخلی بوده و علاوه بر اینکه اثر مثبتی بر اقتصاد کشور میزبان دارد، به اصلاح استاندارد در بازار سهام داخلی نیز کمک می کند. شرایط ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس اوراق بهادار کشور ایران در سال های گذشته با تصویب مقررات مربوطه فراهم آمد، و پس از رفع تحریم ها، تمایل اشخاص و شرکت های خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران باهدف خرید سهام و اوراق بهادار افزایش یافته است.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱:۵۸:۳۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد