بازار سرمایه ایران عضو عادی در آیسکو

بازار سرمایه ایران عضو عادی در آیسکو
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عضویت در آیسکو را از دستاوردهای دولت یازدهم دانست و گفت : بازار سرمایه ایران تا 5 ماه دیگر عضو عادی آیسکو می شود.

دکتر شاپور محمدی اظهار داشت : ایران بعد از برداشته شدن تحریم ها به عضویت سازمان آیسکو درآمده است و این اقدام فرصت قابل توجهی برای جذب بیشتر سرمایه گذار و سرمایه گذاری در کشور به شمار می رود.

محمدی با بیان اینکه ایران در حال حاضر عضو ناظر سازمان آیسکو است، افزود: در 5 یا 6 ماه آینده در زمان دولت تدبیر و امید، ایران عضو عادی سازمان آیسکو می شود.

وی گفت: آیسکو نهادی است که تمام کمیسیون هایبورس اوراق بهادار اکثر کشورها عضو آن هستند و کمیسیون اوراق بهادار ایران مقام ناظر بازار سرمایه است که عضو آیسکو شده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : ماه گذشته با دادستان کل جلسه ای برگزار شد تا اطلاعاتی که آیسکو برای عضویت عادی نیاز دارد بررسی شود، در این زمینه نیز تفاهم هایی صورت گرفت.

محمدی تاکید کرد: عضویت در این نهاد برای سرمایه گذاران خارجی دستاوردی بسیار مهم به شمار می آید، چرا که این نهاد برای کشورهای عضو مقرراتی وضع کرده که معاملات در این کشورها به صورت منصفانه، شفاف و کارا با کمترین هزینه انجام شود.

وی، عضویت ناظر ایران در آیسکو را یکی از دستاوردهای مهم سازمان بورس تلقی کرد و گفت: عضویت در آیسکو بازار سرمایه ایران را به بازار سرمایه بین المللی متصل می کند و بدین ترتیب می توانیم سرمایه گذاران خارجی را به صورت سرمایه گذاری در سبد دارایی ها یعنی سهام یا سایر ابزارهای مالی مانند ابزار مشتقه، آپشن و در قرارداهای آتی داشته باشیم.

محمدی افزود : عضویت در آیسکو در جهت بین المللی شدن بازار سرمایه ایران می تواند تفسیر شود و به ادغام بازار سرمایه ایران و یکپارچه شدن با بازار جهانی کمک می کند که طبیعتاً روی تقاضای شرکت های بورسی کشور تاثیر خواهد داشت و باعث تأمین مالی بیشتر شرکت ها و رونق فضای بازار سرمایه ایران می شود. از این جهت می توان گفت بر زندگی مردم در بلند مدت تأثیر مثبتی خواهد گذاشت اگر چه در کوتاه مدت ممکن است این تأثیر چندان ملموس نباشد.

آیسکو، ارتقای توسعه و کارآیی بازارهای اوراق بهادار

یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار هم گفت : یکی از چالش‌های بزرگ جذب سرمایه‌گذاری خارجی و پیش شرط‌های بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران و همچنین جذب سرمایه‌گذاران خارجی، عضویت ایران در سازمان بین‌المللی کمیسیون اوراق بهادار (آیسکو) بوده است.
وی افزود: یکی از مأموریت‌های اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران برای بین‌المللی شدن، عضویت در آیسکو بود.

امروزه آیسکو به عنوان یک مرجع «استاندارساز بین‌المللی» برای بازارهای سرمایه به شمار می‌رود. عضویت گسترده این سازمان، 95درصد بازارهای سرمایه جهان را پوشش می‌دهد و آیسکو مهمترین نهاد مشارکتی بین‌المللی برای نهاد‌های قانونگذار این بازار به شمار می‌رود.
فلاح اظهار داشت :در سال 2003، آیسکو یک یادداشت تفاهم چندگانه (IOSCO MMOU) را معرفی کرد که اجرای قوانین «فرامرزی» و تبادل اطلاعات بین جامعه بین‌المللی قانون گذاران بین‌المللی را تسهیل می کند و در سال 2005 ایــــن سازمــان، "IOSCO MMOU” را به عنوان مبنای همکاری بین‌المللی امضاکنندگان شبکه "IOSCO MMOU” تا سال 2010 را امکان پذیر کرده است. این امر به عنوان یک اولویت عملیاتی شفاف اجرای موثر- به ویژه در بطن عضویت گسترده آن - همراه با اصول آیسکو و"IOSCO MMOU”،که به عنوان ابزار اولیه تسهیل همکاری فرامرزی،کاهش ریسک سیستماتیک جهانی، حفاظت از سرمایه‌گذار و اطمینان از بازارهای سرمایه منصفانه و کارآ به شمار می‌روند، تأیید شده است.

همچنین آیسکو سیاست مشاوره‌ای جامع جهت تسهیل در تعامل پیوسته با جامعه مالی بین‌المللی و به ویژه با این صنعت را طراحی کرده است.
مشاور رئیس سازمان بورس گفت : نکته مهم این است که سازمان بورس و اوراق بهادار ایران از زمان عضویت در این سازمان یعنی سال 1394 به عنوان یکی از اعضای «کمیته رشد و بازارهای نوظهور» پذیرفته شد. این کمیته بزرگترین کمیته آیسکو است و 75درصد اعضای عادی را پوشش می‌دهد. این کمیته از طریق معرفی اصول و حداقل استانداردها، برگزاری دوره‌های آموزشی و همکاری فنی برای اعضا و تسهیل در تبادل اطلاعات انتقال دانش و تجربه، در صدد ارتقای توسعه و کارآیی بیشتر بازارهای اوراق بهادار و مشتقه این کشورهای در حال توسعه می‌باشد. این کمیته 97 عضو و از جمله کشورهای دارای سریع ترین رشد اقتصادی دنیا، و 10 کشور از گروه G-20 را در بر می‌گیرد.
همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران عضو کمیته منطقه‌ای خاورمیانه و آفریقا است. دو تن از نمایندگان سازمان بورس در آخرین نشست این کمیته که در کشور امارات در تاریخ 25 و 26 بهمن ماه سال 1395 برگزار شد شرکت و در حاشیه این رویداد با اعضا این کمیته جلساتی برگزار کردند.
سازمان بورس و اوراق بهادار ایران برای نخستین بار به عنوان یک عضو رسمی در کنفرانس سالانه آیسکو که در سال 2016 (اردیبهشت سال 95) در کشور پرو برگزار شد شرکت کرد و با رئیس هئیت مدیره وقت و دبیرکل آیسکو و همچنین با رئیس «کمیته رشد و بازارهای نو ظهور» دیدار کرد.
اعضای آیسکو هر سال در مجمع عمومی «کنفرانس سالانه» گرد هم می‌آیند و در مورد موضوعات و امور مهم بازارهای اوراق بهادار و آتی جهان به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. امکان شرکت ناظرین نیز وجود دارد.
فرایند عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران هشت سال به طول انجامید. ولی در نهایت با انجام فرایند عضویت در زمستان 1394 ، سازمان بورس در بهار 1395 به طور رسمی با ابلاغ دبیرکل آیسکو به عضویت این نهاد مهم بین المللی درآمد.
عضویت در آیسکو برای بازار سرمایه هر کشوری ضروری است چرا که یکی از شرایط اولیه برای بین‌المللی شدن هر بازاری و در نتیجه جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی و تعامل با نهادهای همتای بزرگ عضویت در این نهاد است.
عضویت در «سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) » که به عنوان مهمترین مجمع بین‌المللی بازار سرمایه جهان شناخته شده است، از جمله مزیت‌هایی است که بازار سرمایه هر کشور با عضویت در آن زمینه‌های ارتقای بازار سرمایه کشور خود را تسهیل می کند.
قابل ذکر است که سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با عضویت در آیسکو و با هدف بین‌المللی کردن بازار سرمایه ایران توانسته است تا به یکی از اهداف مهم سازمان بورس دست یابد و در نتیجه آن جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ارتباط و همکاری با سایر نهاد ناظر بازارهای سرمایه دنیا مسیر ساده‌تری به خود گرفته است.
از سوی دیگر این امکان برای ارکان بازار سرمایه ایران از جمله بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالا، بورس انرژی و فرابورس و شرکت سپرده‌گذاری فراهم شد تا در فدراسیون بورس‌های جهان(WFE) و سایر مراجع مشابه بین‌المللی نیز عضو شوند.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۶:۲۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد