1943 قرارداد آپشن سکه در بورس کالا

1943 قرارداد آپشن سکه در بورس کالا
1943 قرارداد اختیار خرید و فروش یا آپشن سکه در بورس کالا در هفته گذشته منعقد شد.

هفته پیش در روز شنبه 369 قرارداد، یکشنبه 657 قرارداد، دوشنبه 304 قرارداد، سه شنبه 420 قرارداد و در نهایت چهارشنبه 193 قرارداد اختیار خرید و فروش سکه در بورس کالا منعقد شد.
در ایران تنها طلای استاندارد مورد تائید مراجع قانونی و فعالان بازار،سکه طلا اعم از امامی و بهار آزادی است که توسط بانک مرکزی ضرب می‌شود. متاسفانه هیچ گونه طلای استاندارد دیگری در کشور از قبیل انواع شمش های طلا که در سایر کشورهای جهان مرسوم است در کشور ما وجود ندارد.
به همین دلیل دارایی پایه قرارداد اختیار معامله طلا، تمام سکه طلای امامی ضرب شده توسط بانک مرکزی است. به دلیل اینکه آخرین سال ضرب سکه توسط بانک مرکزی و همچنین بیشترین حجم سکه ضرب شده و وارد شده به بازار توسط این بانک همین نوع سکه است، دارایی پایه قرارداد اختیار معامله تمام سکه امامی ضرب سال 86 در نظر گرفته شده است. البته دارایی پایه قراردادهای آتی سکه طلای بورس کالای ایران نیز همین سکه بوده که دلیل دیگری برای انتخاب این نوع سکه است.
تمامی معاملات بر اساس همین سکه قیمت گذاری می شود، بطوریکه قیمت سایر سکه های طلا از قبیل بهار آزادی و غیره بر اساس قیمت سکه امامی ضرب 86 تعیین می شود.
بازار نقدی تمام سکه امامی بیشترین حجم معاملات را در بین انواع سکه از قبیل نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی داراست. همچنین نوسان قیمت سکه امامی (تمام سکه) بیشتر از سایر انواع سکه است. همین موضوع باعث می شود حباب قیمتی سکه تمام امامی نسبت به نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی به مراتب کمتر باشد. بنابراین سکه تمام جذابیت بیشتری برای فعالان بازار دارد.

رشد 78  درصدی معاملات گواهی سکه
هفته پیش  در مجموع 41 قطعه سکه بهار آزادی به ارزش 494 میلیون ریال در قالب گواهی سپرده در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت که نسبت دو هفته ما قبل رشد 78 درصدی داشته است.
هفته گذشته 41 سکه در 13 نوبت مورد معامله قرار گرفت که بررسی ها نشان می دهد که از بین چهار روز معاملاتی، قیمت ها در یک روز نزولی و طی سه روز نیز صعودی بوده است.
بیشترین حجم معاملات در روز یکشنبه با انعقاد 16 سکه طلا به ارزش 193 میلیون ریال اختصاص داشت. این در شرایطی است که کمترین حجم معاملات طی روز دوشنبه هفته گذشته با 3 سکه معامله و ارزش حدود 36 میلیون ریال ثبت شد.
همچنین امروز نیز حجم معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران به 8 سکه و ارزش 96 میلیون ریال رسید. آخرین پیشنهاد صف خرید متقاضییان سکه نیز طی این روز، یک میلیون و 198 هزار تومان و آخرین پیشنهاد فروش سکه به صورت آنلاین در بورس کالا نیز یک میلیون و 230 هزار تومان بوده است.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۸:۵۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد