ریزش قیمت سکه در بازار

ریزش قیمت سکه در بازار
روز چهارشنبه، دلار به ابتدای کانال 3هزار و 700 تومان نزدیک‌تر شد و سکه سرانجام پس از 9 روز از مرز یک میلیون و 200 هزار تومان پایین رفت.

در پنجمین روز هفته، دلار با 23 تومان افت به قیمت 3 هزار و 720 تومان رسید. به گفته فعالان، نزول نرخ حواله درهم به زیر محدوده هزار و 20 تومان یکی از عواملی بود که دلار را در مسیر کاهشی قرار داد. در کنار این، تحرکات خالی فروشان ارزی و تقاضای محدود معامله‌گران دو متغیر دیگری بودند که قیمت شاخص ارزی را تحت فشار قرار دادند. همسو با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر نزولی قرار گرفت و با 14 هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و 186 هزار تومان رسید. با این افت، فلز گرانبهای داخلی به کمترین قیمت از 13 بهمن رسید. به گفته فعالان، علاوه‌بر افت قیمت دلار دیگر عاملی که به کاهشبهای سکه کمک کرد، پایین رفتن اونس طلا در بازارهای جهانی و نزدیک شدن به ابتدای مرز هزار و 200 دلار بود. تا ساعت 3 بعدازظهر روز چهارشنبه، اونس طلا روی قیمت 1213 دلار قرار داشت.

فشار دوجانبه

در پنجمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادیعمدتا در تمام طول معاملات بازار تحت فشار کاهش بهای اونس و دلار قرار داشت. فلز گرانبهای داخلی در همان ابتدای روز از مرز یک میلیون و 200 هزار تومان پایین رفت تا انتظارات کاهشی بیش از پیش تقویت شوند. روز چهارشنبه، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و 197هزار و 500 تومان آغاز کرد که کاهشی 2500 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه داشت. افت ابتدای روز بیشتر تحت‌تاثیر پایین رفتن اونس از محدوده هزار و 220 دلار قرار داشت. پس از باز شدن بازار ارز و مشاهده فضای کاهشی موجود در آن، سکه‌بازان بیشتر در موقعیت فروش قرار گرفتند و در کمتر از نیم ساعت، فلز گرانبهای داخلی تا نقطه یک میلیون و 192 هزار تومان پایین رفت. سکه تا ساعت یک ظهر در محدوده یک میلیون و 190هزار تومان باقی ماند، ولی از این ساعت میزان کاهش کمی تندتر شد و در نهایت ساعت 3بعدازظهر با قیمت یک میلیون و 186 هزار تومان به کار خود پایان داد. سکه تمام در شرایطی در هجدهمین روز اسفندماه 14 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد که در 4 روز ابتدایی هفته در برابر افت قیمت به زیر مرز یک میلیون و 200 هزار تومان مقاومت زیادی کرده بود. با وجود افت قیمت سکه تمام، روز چهارشنبه سکه‌های کوچکتر همچنان در برابر کاهش قیمت نه تنها مقاوم عمل کردند؛ بلکه به افزایش ادامه دادند. روز گذشته، نیم سکه و ربع سکه هر کدام با هزار تومان افزایش به ترتیب به قیمت 690 و 385 هزار تومان رسیدند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۱۹:۵۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد