دو نیروی متضاد در بازار سهام

 دو نیروی متضاد در بازار سهام
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد شرایط رکودی اما توام با ثبات شاخص کل بود.

بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد شرایط رکودی اما توام با ثبات شاخص کل بود. هفته گذشته معامله گران با تعطیلی دو روزه عید سعید فطر عملا یک فضای نیمه‌تعطیل را شاهد بودند. این موضوع موجب شکل گرفتن یک بازار کم‌حجم طی معاملات هفته منتهی به هفتم تیر شد. امری که انتظار می‌رود، در هفته جاری نیز با توجه به اوج‌گیری فصل مجامع تداوم پیدا کند. در شرایط کنونی تقابل دو نیروی متضاد در بازار سهام به خوبی مشهود است. بازار از یکسو به‌دلیل نزدیک شدن به پایان موعد برگزاری مجامع سالانه و همچنین تداوم کمبود نقدینگی در بازار، احتمالا شاهد تداوم جو رکودی باشد. از سوی دیگر اما روند نسبتا مناسب قیمت‌ها در بازار جهانی یک عامل حمایتی از معاملات بورس کالا محور تهران خواهد بود. این عامل حمایتی طی معاملات هفته گذشته بر تقاضای سهام برخی شرکت‌ها اثر چشمگیری داشت. با این حال رکود معاملات، مانع از خودنمایی این عامل حمایتی (تقویت قیمت ها در بازارهای جهانی) شد. با افزایش بهای فلزات پایه از جمله مس و روی و سرب وضعیت تولید‌کنندگان این فلزات بهتر خواهد شد. بهای هر تن مس به 5هزار و 923دلار و بهای دو فلز روی و سرب نیز به ترتیب 2هزار و 746دلار و 2هزار و 306دلار گزارش شده است.(در هر تن) قیمت این فلزات نسبت به قیمت های اخیر خود رشدهای نسبتا مطلوبی را تجربه کرده‌اند. (قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ذکر شده‌اند).

 

بر همین اساس در معاملات روزهای یکشنبه و چهارشنبه هفته گذشته فعالان بازار سهام، شاهد معاملات مثبت و پر‌حجمی در گروه فلزات اساسی به خصوص گروه روی بودند. این موضوع در پی افزایش چشمگیر قیمت جهانی این فلز رخ داد.«فولاد» نیز که روز یکشنبه پس از تعدیل 64 درصدی سود هر سهم سال مالی گذشته به بازار بازگشته بود، طی این دو روز رشد‌های نسبتا مناسبی را تجربه کرد.در تحولات کلان موثر بر بازار، در هفته گذشته با صدور ابلاغیه‌ای از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری مقرر شد، طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال تکمیل شود. معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی یک پروژه اولویت‌دار دیگر «سهام عدالت» ‌مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای اجرا در سال 1396 به وزیر امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.

در بازار هفته گذشته در گروه خودرویی، شورای رقابت اعلام کرد موضوع قیمت‌های جدید خودرو در جلسه ۱۲ تیرماه بررسی خواهد شد. در گروه خودرویی همچنین شرکت ایران خودرو در سه ماه نخست امسال 144 هزار و 667 دستگاه انواع خودروی سواری تولید کرد که 125 هزار و 787 دستگاه از آن روانه بازار شد.طبق اعلام ایران خودرو، این شرکت در سه ماه اول سال جاری ۱۴۴ هزار و ۶۶۷ دستگاه انواع خودرو سواری تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد.فروش ایران خودرو نیز در سه ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 5/ 8 درصدی را نشان می‌دهد. این شرکت در سه ماه اول سال جاری ۱۲۵ هزار و ۷۸۷ دستگاه انواع خودرو سواری روانه بازار کرد؛ در‌حالی‌که در سه ماه اول سال گذشته ۱۱۵ هزارو ۸۹۶ دستگاه خودرو به بازار عرضه شده بود.

درگروه خودرویی همچنین، پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت بازرگانی سایپا یدک در نماد «صیدک1404» امروز در بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌شود. به گزارش اداره ابزارهای نوین مالی؛ اوراق اجاره شرکت واسط مالی مهر سوم (با مسوولیت محدود) از روز شنبه مورخ 10 تیر1396 تا روز دوشنبه مورخ 12 تیر 1396به مدت 3 روز کاری از طریق بورس اوراق بهادار تهران مورد پذیره‌نویسی قرار می‌گیرد، سپس معاملات ثانویه آن آغاز می‌شود. این اوراق 4ساله و مواعد پرداخت سود آن هر 3 ماه یک‌بار است. نرخ سود علی‌الحساب این اوراق سالانه 18 درصد به‌صورت روز‌شمار است. در گروه معدنی آخرین قیمت سنگ‌آهن وارداتی به چین با رشد تقاضا و افزایش معاملات بالا رفته است. به گزارش فولاد ایران، سنگ‌آهن خلوص 62 درصد 95/ 2 دلار افزایش یافته است و به 60‌دلار و 10سنت هر تن خشک سی‌اف‌آر رسیده است. قیمت قرارداد سوآپ سنگ‌آهن جولای در بورس سنگاپور نیز 3/ 3 دلار بالا رفت و 9/ 59 دلار هر تن خشک ثبت شد. حاشیه سود فولادسازان چینی در شرایط کنونی نسبتا مطلوب است و عملکرد خوبی داشته‌اند. از این رو تقاضای سنگ‌آهن بالا رفته است. از طرفی قیمت بیلت در بازار داخلی چین که معیاری از سنجش سلامت بازار فولاد آن است، اخیرا 3‌دلار بالا رفته و 5/ 475 دلار هر تن درب انبار ثبت شده است.

در گروه قندی، شرکت قند شیرین خراسان در مورد تمدید ۶ ساله قرارداد اجاره اراضی و عدم تاثیر این رویداد توضیح داد. همچنین قند پیرانشهر و قند لرستان نیز توضیحاتی از اولین پیش‌بینی سود سال مالی ۹۷ ارائه کردند.«قپیرا» و «قلرست»با سرمایه 20 و 24 میلیارد تومانی، سود هر سهم سال مالی آینده را با کاهش 25 و 28 درصدی، 624 و 375 ریال پیش‌بینی کرده‌اند. در گروه غذایی دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی از درخواست افزایش قیمت به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد و گفت: با توجه به هزینه‌های متحمل شده و تعرفه‌های سنگین پیش‌بینی شده که سبب زیان‌دهی صنایع مختلف شده است، به نظر می‌رسد افزایش ۲۰ درصدی قیمت روغن‌ نباتی بتواند صنعت روغن نباتی را از حاشیه زیان بیرون بکشد.

داریوش محمودی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: پیش از ماه رمضان درخواست افزایش قیمت به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال شده بود؛ چرا‌که هزینه‌های تولید از جمله هزینه‌های کارگری، بسته‌بندی، تعرفه‌های واردات انواع روغن خام و... افزایش یافته بود و همین عامل سبب شد تا صنایع روغن نباتی زیان‌ده شوند. به گفته محمودی صورت مالی صنایع مرتبط با این موضوع که در بورس حضور دارند، بیانگر زیان‌ده بودن آنها است. این شرکت‌ها وضعیت خوبی ندارند.در گروه لیزینگی، لیزینگ ایرانیان ۱۰۰درصد سهام شرکت بیمه مهرطریق ایرانیان را به مزایده گذاشت تا در صورت وجود متقاضی، ۹ هزار و ۹۹۸ سهم را واگذار کند.لیزینگ ایرانیان که با سرمایه 100 میلیارد تومانی سود هر سهم سال مالی جاری را 212 ریال پیش‌بینی کرد و بعد از توقف نماد در اول تیر، شنبه گذشته سوم تیر مجمع سالانه 95 را با تقسیم سود 16 تومانی هر سهم برگزار کرد، اقدام به برگزاری مزایده برای فروش سهام زیرمجموعه کرده است.«وایران» اعلام کرده است که فروش این دارایی تاثیری در سود سهام ندارد.

در گروه پتروشیمی مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران از امضای قرارداد جدید با شرکت زیمنس آلمان به منظور افزایش توان توربین‌های این مجتمع پتروشیمی خبر داد.بهمن بهزادی، مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران با اعلام این خبر به «سنا» گفت: با ورود به دوره پسابرجام و لغو تحریم‌ها، قراردادی با شرکت زیمنس به‌منظور افزایش توان توربین‌های پتروشیمی فن‌آوران امضا شده است.این مقام مسوول با تاکید بر اینکه هم‌اکنون کار ساخت قطعات و تجهیزات آغاز شده است، تصریح کرد: بررسی فنی افزایش ظرفیت فن انجام شده و در مرحله صدور سفارش با شرکت Boldrocchi ایتالیا قرار گرفته است.

به گفته وی با امضای قرارداد با شرکت زیمنس، پیش‌بینی می‌شود با رفع گلوگاه‌های فنی زمینه برای افزایش ظرفیت تولید در پتروشیمی فن‌آوران فراهم شود.در همین حال عادل نژادسلیم، مدیرعامل شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس هم از امضای قرارداد با این شرکت آلمانی به منظور تامین کمپرسورهای پالایشگاه گاز بیدبلند دو خبر داده است.به گفته این مقام مسوول تاکنون چند شرکت آسیایی و حتی اروپایی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های در دست اجرای پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس وارد مذاکره شده‌اند.در گروه مخابرات سهامداران شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، در مجمع عمومی این شرکت، با افزایش 200 درصدی سرمایه همراه اول موافقت کردند. وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران در مجمع عمومی این شرکت به تشریح دلایل و ضرورت‌های افزایش سرمایه همراه اول پرداخت و گفت: همراه اول در چند سال اخیر حدود 103هزار میلیارد ریال برای توسعه و نوسازی شبکه خود سرمایه‌گذاری کرده است. پس از دریافت پروانه ارائه خدمات نسل 3و4 از رگولاتوری در اسفند 93 علاوه بر توسعه شبکه و شروع فاز 7 که پروژه‌ای بزرگ بود، نوسازی شبکه هم همزمان درحال اجرا بود.

بر‌اساس گزارش روابط عمومی همراه اول، صدوقی اضافه کرد: همزمان با توسعه و نوسازی شبکه اصلاح ساختار مالی شرکت نیز در دست اجرا بود. پس از واگذاری سهام همراه اول در بورس تاکنون فقط یکبار این شرکت افزایش سرمایه داشته است (سرمایه آن از محل سایر اندوخته‌ها از 2 هزار و 60 میلیارد ریال به چهار هزار میلیارد ریال افزایش یافته بود.) حال با سرمایه‌گذاری 103 هزار میلیارد ریال صورت گرفته، افزایش سرمایه دو باره مد نظر قرار گرفته است.بر این اساس مقرر شد، سرمایه همراه اول با 200درصد افزایش در دو مرحله از چهار هزار میلیارد ریال به 12 هزار میلیارد ریال افزایش یابد که پنج هزار و 600 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده نقدی فعلی تامین شود. همچنین مقرر شد به هیات‌مدیره اختیار داده شود 2 هزار و 400 میلیارد ریال هم ظرف مدت یک سال از محل مطالبات و آورده نقدی دیگر افزایش سرمایه دهد.در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری متعادل بود که در آن شاخص کل با رشد 39واحدی به 78هزار و 704واحد رسید. ارزش معاملات در بورس (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) به 85میلیارد تومان و در فرابورس به 60میلیارد تومان بالغ شد. با این کارنامه در کل هفته ارزش معاملات با توجه به دوروز تعطیلی به 401میلیارد تومان بالغ شد. شاخص کل نیز در مجموع هفته با 32واحد افت مواجه شد و بازدهی بازار از ابتدای سال به9/ 1درصد رسید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱:۳۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد