تخلیه هیجان پالایشی‌ها در بازار سهام

 تخلیه هیجان پالایشی‌ها در بازار سهام
بورس اوراق‌بهادار تهران روز گذشته تحت‌تاثیر عرضه‌های سنگین شکل‌گرفته در پایان معاملات روز شنبه و کمبود نقدینگی با افت شاخص کل همراه شد.

بورس اوراق‌بهادار تهران روز گذشته تحت‌تاثیر عرضه‌های سنگین شکل‌گرفته در پایان معاملات روز شنبه و کمبود نقدینگی با افت شاخص کل همراه شد. در بازار دیروز عرضه‌های سنگین به‌ویژه در نمادهای پالایشگاهی موجب شد تا معامله‌گران احتیاط بیشتری برای حضور در سمت خرید اتخاذ کنند. دیروز شاخص کل با افت 102واحدی معادل 12/ 0 درصد به رقم 81هزار و 662رسید. نمادهای پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان، بانک انصار و پتروشیمی جم بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای فولادمبارکه، کشتیرانی و داروسازی دکتر عبیدی با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر این متغیر شدند. فشار پالایشی‌ها بر ریزش شاخص کل دیروز در شرایطی اتفاق افتاد که این نمادها در جریان معاملات اولین روز از هفته‌جاری در صدر جدول نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر محاسبه شاخص کل قرار داشتند.

 

در تحولات کلان پیرامون بازار سهام دیروز جزئیات حجم نقدینگی اعلام شد. براساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان خردادماه امسال با 9/ 4 درصد افزایش نسبت به اسفند 95 به 1314 هزار و 910 میلیارد تومان رسید. این رقم در مقایسه با خردادماه 95 به میزان 1/ 24درصد رشد نشان می‌دهد. سهم شبه‌پول در کل نقدینگی 1150 هزار و 200 میلیارد تومان و سهم شبه‌پول 164 هزار و 710 میلیارد تومان است. در سه ماه اول امسال، رشد شبه‌پول 5/ 5 درصد و رشد پول یک درصد بوده است. در 12 ماه منتهی به خرداد سال‌جاری، شبه‌پول 6/ 24 درصد و پول 7/ 20 درصد افزایش یافته است. میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص 34 هزار و 10 میلیارد تومان محاسبه شده که کاهش 5/ 13 درصدی در دوره سه ماهه 96 را نشان می‌دهد.

در دیگر تحولات اقتصادی اعلام شد ۲۰ میلیارد سهم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس معادل 40 درصد سهام آن به ارزش 9 هزار و 802‌میلیارد تومان به طرح توزیع سهام عدالت واگذار شده که ارزش روز آن تا اردیبهشت امسال 9 هزار و 68 میلیارد تومان برآورد می‌شود. در بازار دیروز در گروه حمل و نقل فروش سهام سهامدار حقیقی از سوی موسسه کوثر در نماد حریل با انجام یک معامله عمده به پایان رسید. عدم دریافت اقساط فروش دلیل این عرضه‌ها بود. در گروه خودرویی شرکت بهمن پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را حسابرسی نشده و با سرمایه 10 هزار میلیارد ریال منتشر کرد. شرکت گروه بهمن پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را مبلغ 152 ریال اعلام کرده است و طی سه ماه نخست سال مبلغ 7 ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت. این شرکت در دوره مشابه سال مالی قبل مبلغ 3 ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داده بود.

در گروه تجهیزات شرکت تراکتور‌سازی ایران پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را حسابرسی نشده و با سرمایه یک هزار و 800 میلیارد ریال منتشر کرد. شرکت تراکتور‌سازی ایران درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را حسابرسی نشده مبلغ 347 ریال اعلام کرده است و طی دوره سه ماهه مبلغ 87 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 25 درصد از پیش‌بینی‌هایش رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال مالی قبل معادل 172 درصد افزایش یافت. «تایرا»در سه ماهه نخست سال مالی 95 مبلغ 32 ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داد و 7 درصد از پیش‌بینی‌هایش را محقق کرد.

در گروه تصفیه نفت مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تا پیش از پایان سال‌جاری فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌طور کامل در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد و تا پیش از پایان سال ۹۷ شاهد تکمیل و بهره‌برداری کامل از فاز دوم این پالایشگاه خواهیم بود. عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: تا امروز بیش از 300 میلیون لیتر بنزین تولیدی در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به شبکه توزیع بنزین کشور ارسال شده و در حال‌حاضر نیز روزانه 7 میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید می‌شود. وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تا پیش از پایان تابستان میزان تولید روزانه بنزین در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به 11 میلیون لیتر در روز برسد. معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه بخش‌هایی از فاز نخست در مراحل نهایی تکمیل و راه‌اندازی است، گفت: تا پیش از پایان سال‌جاری فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌طور کامل در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد و تا پیش از پایان سال 97 شاهد تکمیل و بهره‌برداری کامل از فاز دوم این پالایشگاه خواهیم بود. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: با بهره‌برداری کامل از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس میزان بنزین تولیدی در این پالایشگاه به روزی 24 میلیون لیتر خواهد رسید.

دیروز همچنین شرکت بورس اوراق بهادار تهران پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 96 را حسابرسی نشده مبلغ 346 ریال اعلام کرد و طی دوره سه ماهه منتهی به 31 خرداد 96 با اختصاص 46‌ریال سود به ازای هر سهم معادل 13 درصد از پیش‌بینی‌هایش را پوشش داد. در گروه لیزینگی شرکت لیزینگ ایران و شرق با انتشار صورت‌های مالی شش ماه منتهی به 31‌شهریور 96 اعلام کرد در دوره یاد شده مبلغ 48 میلیارد و 796 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ 163 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. این شرکت فرابورسی در 6 ماه سال مالی 95 مبلغ 134 ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داده است. در گروه پتروشیمی گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، سود هر سهم سال مالی شهریور جاری را با افزایش ۴۶ درصدی همراه کرد. گروه گسترش نفت و گاز پارسیان که با سرمایه بیش از 4 هزار میلیارد تومان در بورس حضور دارد، دیروز به دلیل تعدیل مثبت پیش‌بینی درآمد هر سهم متوقف شد و امروز تعدیل 46 درصدی سود را اعلام کرد. به این ترتیب «پارسان» پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی 31 شهریور را از 370 ریال به 541 ریال افزایش داد. همچنین طی عملکرد 9 ماهه، 54 درصد از سود جدید معادل 291 ریال را محقق کرد.

در بازار دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های ترمیت، حق‌تقدم خرید سهام تولیددارو، بورس اوراق بهادار تهران، شرکت‌های کارگزاران بورس اوراق بهادار، نهادهای مالی بورس اوراق بهادار، سبحان دارو، نیرو‌ترانس، شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان‌غربی، حق‌تقدیم نیرو‌ترانس، کارخانجات کابل‌سازی ایران، فولاد هرمزگان جنوب، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس خوزستان، حق‌تقدم استفاده‌نشده بیمه سامان و فولاد‌افزا سپاهان، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند. در معاملات دیروز گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و فرآورده‌های نفتی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. گروه دارویی برکت با معامله بلوکی 33 میلیون حجمی، بیشترین حجم معاملات و ایران‌ترانسفو با معامله بلوکی 18 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در مجموع بازار روز گذشته بازاری بی‌رمق و ضعیف بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 112میلیارد تومان و در فرابورس 95میلیارد تومان بالغ شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۵:۱۲:۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد