عقب‌نشینی شاخص سهام از کانال ۹۳ هزار واحدی

 عقب‌نشینی شاخص سهام از کانال ۹۳ هزار واحدی
بورس اوراق بهادار تهران دیروز نیز با افت شاخص کل همراه بود. به گونه‌ای که شاخص با رها کردن سطح حمایتی ۹۳هزار واحد به ۹۲هزار و ۸۵۰واحد رسید.

بورس اوراق بهادار تهران دیروز نیز با افت شاخص کل همراه بود. به گونه‌ای که شاخص با رها کردن سطح حمایتی ۹۳هزار واحد به ۹۲هزار و ۸۵۰واحد رسید.

در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که مساله نرخ ارز به بزرگ‌ترین‌ ابهام بازار تبدیل شده است. در حالی که دولت براساس مصوبه خود نرخ ۴هزار و ۲۰۰تومانی را تنها به رسمیت می‌شناسد و خواهان فروش دلار صادرکنندگان به این نرخ است در بازار آزاد در معاملاتی کم حجم و غیر‌قابل اتکا نرخ‌های بسیار بالاتر از این رقم به گوش می‌رسید. در این شرایط عملا بازار در حالی که خواهان تسعیر نرخ کنونی در سود و ارزش جایگزینی شرکت‌ها است همچنان در مورد قصد و اراده دولت دچار تردید است. در همین حال صداهای متناقض از دولت نیز تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاران را سخت‌تر کرده است. در حالی که یک اظهارنظر از لزوم سخت‌گیری بیشتر در مورد پیمان‌سپاری ارزی و بستن مرزها به گوش می‌رسد صدای دیگری از ایجاد بازار برای تامین ارز مسافران خبر می‌دهد. در همین حال در حالی که بازار ارز کم حجم و غیر‌شفاف در حال ادامه حیات است انتقال انتظارات تورمی به بازار سکه این بازار را دستخوش نوسان شدید کرده است. در همین شرایط دیروز در حالی که قرار بود معاملات آتی سکه از ساعت ۱۲و نیم شروع شود اعلام تحویل زود هنگام سکه‌های پیش‌فروش شده موجب ریزش بازار آتی شد تا معامله‌گران بورس کالا با نوسان‌های زیادی مواجه شوند. در این شرایط دیروز بازار سهام نیز وضعیت مطلوبی نداشت و با افت ۲۵۰واحدی معادل ۳/ ۰ درصدی سطح حمایتی ۹۳هزار واحدی را رها کرد و به رقم ۹۲هزار و ۸۵۰ واحد رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز ۱۱۱ واحد کاهش یافت و به رقم ۱۶ هزار و ۴۱۵ واحد رسید. دیروز نمادهای خدمات انفورماتیک، ملی مس ایران و هلدینگ نفت و گاز تامین بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند. در بازار دیروز در گروه سیمانی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: در خرداد امسال پیشنهاد خود را برای قیمت سیمان اعلام خواهیم کرد. در این گروه همچنین سیمان داراب از افزایش ۱۶درصدی سود هر سهم سال مالی قبل خبر داد.

سیمان داراب این افزایش را ناشی از افزایش ۱۶درصدی درآمدهای غیرعملیاتی و افزایش مبلغ کل فروش خالص و کاهش ۲ درصدی بهای تمام شده اعلام کرد. براساس این گزارش، «ساراب» بعد از اعلام افزایش سود هر سهم از ۱۲۵ به ۱۴۶ ریال و توقف نماد در قبل از شروع معاملات دیروز با محدودیت دامنه نوسان آماده بازگشت به تابلو شد.در گروه غذایی دیروز فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال سود هر سهم را ۱۱درصد بالا برد و پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ را ۸۱۵ ریال پیش‌بینی کرد.در مجموع بازار دیروز همچنان بازاری ضعیف بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۳۵۳میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۸۷میلیارد تومان بالغ شد.

 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۷:۱۶:۲۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد