مسیر طلا هموار شد؟

 مسیر طلا هموار شد؟
در تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو از روند کوتاه‌مدت قیمت فلز گرانبها دو گروه همیشگی تحلیلگران حرفه‌ای وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خُرد مین‌استریت شرکت کردند. در این نسخه از نظرسنجی دو گروه با هم اختلاف‌نظر داشتند. در حالی‌که قیمت فلز زرد در هشت هفته اخیر در محدوده ۱۵۰۰ دلاری زندانی شده است، تحلیلگران وال‌استریت بر این باور هستند که این روند به‌زودی و در کوتاه‌مدت تغییر نخواهد کرد، اما بر خلاف تحلیلگران وال‌استریت خرده‌فروشان مین‌استریت پیش‌بینی می‌کنند که روند صعودی قیمت طلا در روزهای آینده از سر گرفته خواهد شد. انتشار آمارهای بازار کار در کنار سومین کاهش نرخ بهره تا حدودی کفه ترازو را به نفع مسیری صعودی سنگین می‌کند.

قیمت طلا روز جمعه پس از انتشار آمارهای اشتغال آمریکا مقاومت خوبی از خود بروز داد و همچنان بالاتر از ۱۵۰۰ دلار به ازای هر اونس معامله شد. به اعتقاد برخی از تحلیلگران فدرال رزرو آمریکا سیاست‌های انبساط پولی خود را ادامه خواهد داد و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود. البته جرومی پاول در نشست ماه اکتبر کمیته بازار باز آمریکا تاکید کرده بود که سومین کاهش متوالی نرخ بهره می‌تواند آخرین کاهش باشد، البته تا زمانی که افت شدیدی در اقتصاد رخ ندهد. اما سرمایه‌گذاران همچنان انتظار کاهش نرخ بهره بیشتر را دارند.
  اختلاف‌نظر فعالان بازار

در نظر‌سنجی این هفته کیتکو ۱۴ تحلیلگر وال‌استریتی شرکت کردند، که ۷ نفر از آنها معادل با ۵۰ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده تغییر چندانی نخواهد داشت. چهار نفر معادل با ۲۹ درصد نیز اعلام کردند که قیمت طلا با افزایش روبه‌رو خواهد شد و سه نفر یعنی ۲۱ درصد از این گروه گفته‌اند، قیمت طلا کاهشی خواهد بود. در نسخه دیگر نظرسنجی که از خرده‌فروشان مین‌استریت نظرخواهی می‌شود، ۵۵۲ نفر شرکت کردند که ۴۰۳ نفر از آنان معادل با ۷۳ درصد به افزایش قیمت طلا رای داده‌اند. ۸۷ نفر معادل با ۱۶ درصد گفته‌اند قیمت طلا روندی کاهشی خواهد داشت و ۶۲ نفر معادل ۱۱ درصد اعلام کردند قیمت طلا بدون تغییر محسوس باقی خواهد ماند.
  افت ارتفاع موانع صعود طلا

برخی از تحلیلگران معتقد هستند که قیمت طلا در واکنش به آمارهای مثبت اشتغال آمریکا به زیر ۱۵۰۰ دلار خواهد رسید. اما حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد به دلیل گزارش بازار کار آمریکا نخواهد بود، زیرا این گزارش نه‌تنها گزارشی مثبت نبود بلکه اولین ضعف بازار کار آمریکا در سال جاری میلادی را به نمایش گذاشت. از یکسو نرخ بیکاری از ۵/ ۳ درصد به ۶/ ۳ درصد افزایش یافت و از سوی دیگر نرخ رشد میانگین دستمزدهای ساعتی در بازه ماهانه به رغم پیش‌بینی ۳/ ۰ درصدی فقط ۲/ ۰درصد رشد کرد و این مساله موجب نارسایی بیشتر تورم در اقتصاد آمریکا خواهد شد. در طرف دیگر نکته‌ای که برخی کارشناسان از آن به‌عنوان بهترین مولفه بازار کار در هفته گذشته یاد می‌کنند، تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد شده است، که به رغم پیش‌بینی ۸۰ هزارتایی به حدود ۱۳۱ هزار فرصت شغلی رسید. اما این ۱۳۱ هزار فرصت شغلی به نسبت فرصت‌های شغلی که در ماه‌های ابتدایی سال جاری و انتهای سال ۲۰۱۸ میلادی به ثبت رسید، بسیار کمتر است. شاید کاتالیزگرهای کافی برای افزایش قیمت طلا وجود نداشته باشد، اما نباید فراموش کرد که کاهش نرخ بهره به تنهایی می‌تواند موجب جذابیت بیشتر فلز زرد شود و در این صورت فلز زرد قادر خواهد بود سطح ۱۵۰۰ دلاری را به خوبی حفظ کند.

منبع خبر: 
  ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷:۲۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد