نزول قیمت سکه ادامه یافت

نزول قیمت سکه ادامه یافت
در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ شاخص ارزی به سوی ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی حرکت کرد و سکه به زیر محدوده ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی رفت.

در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ شاخص ارزی به سوی ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی حرکت کرد و سکه به زیر محدوده ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی رفت.
روز شنبه، دلار ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۶ هزار و ۳۰ تومان رسید. این دومین افت پیاپی شاخص ارزی بود و موجب شد بار دیگر در معرض شکست کانال ۱۶ هزار تومانی قرار بگیرد.‌‌ آخرین بار دوشنبه دو هفته پیش این ارز در کانال ۱۵ هزار تومانی نوسان و پس از آن در برابر شکست کانال ۱۶ هزار تومانی مقاومت کرده بود. در واکنش به افت دلار، سکه امامی ۷۵ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۶ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رسید.

در این میان، بیشتر فعالان بازار باور دارند، آنچه موجب شد دیروز سکه و دلار رشد خاصی را تجربه نکنند، ضعف تقاضا در بازار بود. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، این روزها کمتر کسی برای خرید سکه و دلار به خیابان فردوسی مراجعه می‌کند و در بازار طلا نیز بیشتر خریدها جنبه مصرفی دارند. به گفته یکی دیگر از فعالان، زمانی که سرمایه‌گذاران می‌بینند که بازار ارز و سکه قدرت چندانی برای رشد ندارند و هم زمان در بازار سهام هر روز رکوردهای تازه‌ای ثبت می‌شود، مسلما ترجیح می‌دهند به بازاری نقل مکان کنند که احتمال سود دادن بیشتری برای آنها دارد. باید توجه داشت همین دیروز که سکه و دلار کاهش قیمت را ادامه دادند،‌ شاخص کل بورس برای اولین بار در تاریخ بازار سهام با رشدی بیش از ۳۹ هزار واحدی به ۹۱۷ هزار و ۵۰۱ واحد رسید. در چنین شرایطی می‌توان گفت بر اساس وضعیت بازار سهام می‌توان پیش‌بینی از قیمت طلا و سکه و دلار داشت. در نگاه بخشی از فعالان زمانی که بورس صعودی باشد، راهی برای افزایش قابل توجه سکه و دلار نیست. این دو دارایی تنها در صورتی می‌توانند قدرت افزایشی به دست بیاورند که مسیر شاخص کل بورس تغییر کند.

البته برخی از فعالان نیز چنین نظریه‌ای را قبول ندارند و اعتقاد دارند هم اکنون به دلیل آنکه عامل بنیادی افزایشی یا کاهشی خاصی در بازار ارز حضور ندارد، نقش شاخص کل بورس اهمیت پیدا کرده است. به گفته این دسته به دلیل شیوع ویروس کرونا، سفرهای خارجی کاهش پیدا کرده است و در نتیجه تقاضای مسافرتی تقریبا از بازار خارج شده است. در کنار این، تقاضای وارداتی نیز به دلیل محدودیت‌های پیش آمده عنوان می‌شود که کاهش پیدا کرده است.

به گفته این دسته از فعالان با عادی‌تر شدن اوضاع،‌ تقاضا در بازار ارز می‌تواند افزایش پیدا کند و همین عامل محرکی برای رشد قیمت شود؛ در واقع از نگاه آنها حتی اگر بورس صعودی باقی بماند، ارز می‌تواند به کمک افزایش تقاضا راه خود را ادامه دهد. این دیدگاه مخالفان زیادی دارد. دلیل اصلی مخالفان این است که دلار در سال ۹۷ رشد زیادی را تجربه کرده است و هم‌اکنون همچنان در سطوح قیمتی بالایی برای خرید قرار دارد. از نظر آنها بازار حتی اگر رشد قیمتی را تجربه کند، بیشتر از میزان نرخ تورم نخواهد بود. به گفته آنها، بازارساز نیز از نیمه دوم سال ۹۷ مدیریت خوبی در بازار ارز داشته و توانسته است با تغییر تاکتیک‌ها نوسانات را مدیریت کند. به گفته آنها بازارساز دیگر مانند گذشته فنر قیمت ارز را فشرده نمی‌کند و با تعدیل تدریجی، آرامش تقریبی را در بازار حفظ کرده است.

به گفته فعالان، یکی از دلایلی که بازار در سال ۹۸ هم رشد زیادی را تجربه نکرد، همان بازدهی شدید در سال ۹۷ بود که شاخص ارزی از اواخر کانال ۴ هزار تومانی به کانال ۱۳ هزار تومانی رفت. آمارها هم حکایت از رشد محدودتر دلار و سایر دارایی‌ها در سال ۹۸ دارند.

میانگین نرخ دلار در بازار آزاد شهر تهران از ۱۰هزار و ۸۰۰ تومان در سال ۹۷ به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در سال ۱۳۹۸ رسید.

براین اساس همچنین میانگین نرخ هر یورو با ۹/ ۱۴ درصد رشد از ۱۲هزار و ۶۰۰ تومان در سال ۱۳۹۷ به ۱۴هزار و ۴۰۰ تومان در سال بعد از آن رسید.

این گزارش حکایت از رشد ۹/ ۳۳ درصدی میانگین نرخ سکه طرح قدیم و ۹/ ۲۹درصدی سکه طرح جدید دارد. در مدت زمان مورد گزارش هر قطعه سکه طرح قدیم از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در پایان سال ۹۸ رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در پایان سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در پایان سال بعد از آن افزایش یافت.

در این میان، رشد بازار مسکن بیشتر بوده است. بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران که در پایان سال ۹۷ برابر با ۸ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بوده با ۶۲ درصد رشد در پایان سال ۹۸ به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۶:۵۸ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد