سرنوشت اخذ مالیات از خانه‌های خالی

 سرنوشت اخذ مالیات از خانه‌های خالی
معاون وزیر راه وشهرسازی آخرین وضعیت اجرای قانون دریافت مالیات از مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه براساس ماده ۱۶۹ مالیات‌های مستقیم، باید از خانه‌های خالی مالیات اخذ شود، گفت: این موضوع از شهریور سال گذشته به‌طور جدی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و در بهمن ماه سامانه املاک و مستغلات را کامل کردیم و از آن رونمایی شد. این موضوع را در کمیسیون اقتصادی دولت نیز مطرح کرده و خواستار مهیا شدن شرایطی شدیم تا بتوان اطلاعات را از سازمان‌های مختلف گرفته و در این سامانه بارگذاری کنیم. پیش‌بینی بر این است که در سال‌جاری سازمان امور مالیاتی امکان اخذ مالیات از خانه‌های خالی را با اولویت شهرهای بزرگ فراهم می‌کند.

او در ادامه به ساخت مسکن فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در راستای طرح اقدام ملی مسکن، تفاهم‌نامه‌هایی را با دیگر نهادها و سازمان‌ها برای خانه‌دار شدن افراد تحت‌پوشش آنها امضا کردیم که آموزش و پرورش یکی از آنهاست.

محمودزاده با بیان اینکه آذر ماه گذشته تفاهم‌نامه ساخت ۱۷۰ هزار واحد مسکونی به امضای وزارت راه و شهرسازی و وزارت آموزش و پرورش رسید، تصریح کرد: در این‌خصوص کار فشرده‌ای صورت گرفت و اکنون عملیات اجرایی ۱۴ هزار و ۵۶۴ واحد شروع شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در طرح اقدام ملی مسکن یک نکته بسیار مهم وجود دارد، باید بدانیم دولت سازنده نبوده و فقط نقش تسهیلگر را دارد و زمین و امکانات در اختیار سازنده قرار می‌دهد، بنابراین چنانچه آورده متقاضیان به‌موقع به پروژه تزریق نشود، قطعا مشکلاتی به‌وجود خواهد آمد. ساخت خانه‌های فرهنگیان ۱۸ ماهه برنامه‌ریزی شده است و امیدواریم با مشارکت پررنگ آموزش و پرورش بتوانیم در زمان مشخص شده پروژه‌ها را تحویل دهیم. بنا به گفته‌های وزیر آموزش و پرورش، این وزارتخانه تفاهم‌نامه‌ای نیز با بانک ملی داشته است که یک وام با بهره ۱۲ درصد در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

او درباره قیمت زمین نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: دو نوع قیمت زمین داریم، در برخی شهرها که آیین‌نامه ساماندهی اجازه می‌دهد، زمین ۹۹ ساله واگذار می‌شود و در برخی شهرها که شرایط زمین از آیین‌نامه بالاتر است، فروش به شکل اقساطی خواهد بود، البته این طرح قبلا در آیین‌نامه ۵ ساله بود، اما اکنون پیشنهاد کردیم که پرداخت‌ اقساط ۱۰ ساله شود که این موضوع در کمیسیون مربوطه مصوب شده و آماده طرح در هیات دولت است. در صورت تصویب، این موضوع ارزش افزوده خوبی برای متقاضیان خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ساخت مسکن برای دهک‌های اول و دوم و سوم نیز گفت: برای خانه‌دار شدن این اقشار طرحی را با مشارکت دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و بنیاد مستضعفان برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در این طرح قرار است ۲۰۰ هزار واحد مسکونی مخصوص این افراد احداث شود تا با کمترین آورده ممکن صاحب مسکن شوند، در فاز اول ۱۳۵ هزار متقاضی واجد شرایط که عموما تحت‌پوشش کمیته امداد قرار دارند، ثبت‌نام کرده‌اند و منتظریم تا متقاضیان تحت‌پوشش سازمان بهزیستی نیز معرفی شوند، در مجموع این طرح قابلیت اجرایی دارد.

محمودزاده ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای‌عالی مسکن و با تاکید و ابلاغ رئیس‌جمهور، بانک‌ها موظفند ۲۰ درصد از سقف تسهیلاتشان را وارد حوزه مسکن کنند. بنابر آمار در سال ۹۷ بیشتر از ۷۵۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها ارائه شده و چنانچه ۲۰ درصد آن را در نظر بگیریم، بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. اگر این عدد وارد بخش مسکن شود، شاهد تحول جدی در بخش ساختمان و مسکن خواهیم بود، الان این رقم حدود ۴ درصد است.

او ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده بانک مرکزی عددی را به سایر بانک‌ها ابلاغ کرد اما بانک‌ها به‌دلیل اینکه سهامدار خصوصی دارند، تمایل زیادی برای ارائه تسهیلات مسکن ندارند. در هر صورت باز هم در حال مذاکره با آنها هستیم. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازار اجاره گفت: موضوع اجاره نیز زائیده تفاوت درآمد و ارزش پول ملی است. در آغاز مدیریت جدید وزارت راه و شهرسازی حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده بود اما امروز این میزان به ۶۰ هزار واحد رسیده است. یعنی تلاش ویژه می‌کنیم تا مستاجران واحدهای ثبت‌نامی‌شان را تحویل بگیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: سال گذشته این وزارتخانه با دستگاه‌هایی که زمین در اختیار داشتند و بنا داشتند برای کارمندان فاقد مسکن خود از تسهیلات این طرح بهره ببرند، تفاهم‌نامه‌هایی امضا کردیم که یکی از آنها به وزارت آموزش و پرورش مربوط بود. از همین‌رو موفق شدیم روز دوشنبه فاز عملیاتی تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش برای ساخت مسکن در راستای طرح اقدام ملی برای معلمان را آغاز کنیم. در این طرح 170 هزار معلم در سراسر کشور با ساخت خانه‌های جدید صاحب مسکن می‌شوند که فعلا کلنگ‌زنی برای ساخت 14 هزار و 564 واحد مسکونی در اولویت اجرایی قرار گرفته است. برای این منظور 100 میلیون تسهیلات ساخت از محل منابع و اعتبارات بانکی طرح اقدام ملی در نظر گرفته شده و 40 میلیون نیز تسهیلات با نرخ 12 درصد 5 ساله قرار است توسط یکی از بانک‌های کشور به معلمان برای این پروژه‌ها اختصاص پیدا کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۳:۵۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد