۱۰۰ پس‌لرزه بعد از زلزله تهران

 ۱۰۰ پس‌لرزه بعد از زلزله تهران
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، از وقوع بیش از ۱۰۰ پس‌لرزه بعد از زلزله ۱/ ۵ در تهران خبر داد و گفت: وقوع پس‌لرزه‌ها، انرژی نهفته درون زمین را به‌تدریج آزاد می‌کند و مانع رخداد ناگهانی آزادشدن انرژی زمین و تخریب بالا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پس از زلزله ۱/ ۵ تهران در ۱۹ اردیبهشت زلزله‌های خرد و متعددی در تهران به وقوع پیوست که برخی از آنها همچون زلزله۸/ ۳ دیروز ۲۱ اردیبهشت، کاملا مشهود بود و نگرانی شهروندان را برانگیخت. کارشناسان حوزه زلزله شناسی معتقدند، رخداد خردزلزله ها، پس‌لرزه‌های زلزله اصلی با بزرگی ۱/ ۵ است و جای نگرانی وجود ندارد. زیرا وقوع پس‌لرزه‌های متعدد و کم خطر، سبب آزادشدن تدریجی انرژی درونی نهفته در زمین می‌شود و مانع از رخداد زلزله‌ای بزرگ و مخرب خواهد شد.

بیت‌اللهی افزود: بعد از رخداد زلزله تهران با بزرگی 1/ 5 که منشا آن گسل مشا و دماوند بود، انتظار رخداد پس‌لرزه‌های متعدد می‌رود.  به گفته رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پدیده رخداد پس‌لرزه‌ها نه تنها نگران‌کننده نیست، بلکه نمایانگر کاهش مخاطرات زلزله است. به این معنا که اگر پس‌لرزه‌ها رخ ندهد، گویای این مطلب است که دمای انرژی در زمین بالا می‌رود که می‌تواند سبب زلزله بزرگ‌تر یا پس‌لرزه بزرگ‌تری باشد.  وی ادامه داد: بررسی پس‌لرزه‌ها نشان می‌دهد که حدود ۱۶ پس‌لرزه بزرگ‌تر از 5/ 2 رخ داده است. با احتساب پس‌لرزه‌های کوچک‌تر از 5/ 2 تعداد پس‌لرزه‌های زلزله 1/ 5 تهران به بیش از ۱۰۰ پس‌لرزه رسیده است. انتظار می‌رود پس‌لرزه‌ها تا چند روز ادامه یابد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۷:۲۴:۱۶ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد