تحویل ۹۲ درصد مسکن مهر به متقاضیان

 تحویل ۹۲ درصد مسکن مهر به متقاضیان
از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون بیش از دو میلیون و ۳۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل شده که یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه معادل ۵۹ درصد توسط دولت روحانی انجام شده است.

از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون بیش از دو میلیون و ۳۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل شده که یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه معادل ۵۹ درصد توسط دولت روحانی انجام شده است.

به گزارش ایسنا، طرح فرسایشی مسکن مهر بعد از گذشت ۱۳ سال به روزهای پایانی خود نزدیک شده است. بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون بیش از دو میلیون و ۳۰ هزار واحد تحویل شده که یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد آن معادل ۵۹ درصد کل خانه ها در دولت تدبیر و امید بوده است. ۷۸۰ هزار واحد از این تعداد در دولت یازدهم و مابقی در دولت دوازدهم به سرانجام رسیده است.

مراحل نهایی تکمیل ۱۳۰ هزار واحد

وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به مسکن مهر و تکمیل واحدهای باقیمانده آن، توضیح داد: از زمانی که مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را برعهده گرفتم ۲۲۰ هزار واحد مسکن مهر در سراسر کشور تکمیل و تحویل مردم شد. هم اکنون ۱۳۰ هزار واحد مسکونی مهر نیز در حال تکمیل نهایی و برقراری انشعابات است و عملا بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی مهر باقیمانده که در حال تکمیل آنها هستیم.

بررسی حدود ۹۰ هزار پرونده مسکن مهر در محاکم قضایی و حقوقی

عضو کابینه دولت دوازدهم در خصوص عدم تکمیل حدود ۹۰ هزار واحد مسکن مهر  اعلام کرد: این تعداد واحدهای مسکونی مهر واحدهایی هستند که عموما توسط خود مردم تکمیل نشده یا دعاوی حقوقی و قضایی دارند و پرونده های آنها در محاکم درحال بررسی قرار دارد و عملا این تعداد از پرونده ها امکان تکمیل و تحویل را ندارند؛ بنابراین تا پرونده این دسته از متقاضیان بررسی نشود و به رای نرسد و تعیین تکلیف نشود، از وزارت راه و شهرسازی، کاری ساخته نیست.

حل عمده مشکلات مسکن مهر پردیس

وزیر راه و شهرسازی در خصوص مسکن مهر پردیس نیز گفت: برای واحدهای مسکونی مهر پردیس مشکل خاصی وجود ندارد. مردمی که در پردیس ثبت نام کرده‌اند، خوب می‌دانند که نهضت بزرگی به پا شده و روزانه جمعیت قابل توجهی واحدهای مسکونی خود را تحویل می گیرند.  مسکن مهر پردیس عملا از بحرانی که دو سال پیش داشت، خارج شده است.

پیمانکار بدعهد مسکن مهر پردیس برکنار شد

اسلامی ادامه داد: هفته گذشته یکی از پیمانکارانی که بدعهدی کرده بود، برکنار شد. عمده مشکلاتی که در پردیس وجود داشت شامل کمبود سرانه خدمات عمومی و بهداشتی بود که این کمبود سرانه ها شامل مدرسه، خانه بهداشت، خیابان کشی، پارک، مسجد، خانه بهداشت و ... بود که در این مدت رفع شد. طی مدتی که عهده دار مسئولیت وزارتخانه شدم برای رفع مشکلات مسکن مهر پردیس دو قرارداد سرمایه گذاری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای سرمایه گذاری روی احداث زیرساخت های پردیس به امضا رسید که شامل آوردن تاسیسات آب، تصفیه خانه آب و مواردی از این دست بوده است. امروز تقریبا می توانیم بگوییم مشکل خاصی در پردیس برای تحویل واحدها وجود ندارد، مگر مواردی که مشکلات حقوقی دارند.

تکمیل و تحویل ۷۸۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم

وی یادآور شد: در دولت یازدهم حدود ۷۸۰ هزار از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل مردم شده بود. از آن تاریخ تاکنون از تحویل دو میلیون و ۳۰ هزار واحد مسکونی مهر عبور کرده ایم و این گامی مهم است که در دولت تدبیر و امید حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر تکمیل و به متقاضیان ارائه شد.

به گزارش ایسنا، بخش عمده ای از واحدهای مسکن مهر که هنوز تحویل نشده در شهرهای جدید اطراف تهران قرار دارد. در پردیس از ۸۲ هزار واحد مسکن مهر بیش از ۴۵ هزار تحویل شده و قرار است تا شهریور ماه ۲۵ هزار واحد دیگر تحویل شود. با توجه به جهش قیمت مسکن در تهران بسیاری از متقاضیان در حال کوچ به این شهر هستند. مدیرعامل عمران این شهر می‌گوید در پردیس روزانه ۲۰۰ واحد به متقاضیان تحویل داده می شود.

در شهر جدید پرند از ۹۶ هزار واحد اولیه که به دلیل نبود متقاضی حالا به ۹۰ هزار رسیده ۷۰ هزار واحد تحویل و ۲۰ هزار باقی ماند. یادمان هست که قرار بود پرونده مسکن مهر پرند در نیمه اول ۱۳۹۸ بسته شود اما کمبود منابع دولتی از یک طرف، کمبود انشعابات و خلف وعده بعضی دلالان که هرکدام در پرند چندین واحد خریده‌اند در پرداخت آورده باعث شد این وعده به سال ۱۳۹۹ موکول شود.

سال ۱۳۹۸ بنا به گفته محسن وطن خواهی - مدیرعامل عمران پرند - آسفالت بسیاری از معابر به اتمام رسید، کمربند شمالی که سالها مردم منتظرش بودند دو بانده شد و ۶.۵ میلیارد تومان به مترو اختصاص یافت. البته برای آغاز عملیات اجرایی مترو ۱۵۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

در هشتگرد هم که ۳۵ هزار واحد مسکن مهر در برنامه شرکت عمران است تاکنون ۲۱ هزار واحد تحویل شده و  قرار بود ۱۴ هزار واحد نیز تا پایان فروردین  ۱۳۹۹ تحویل داده شود که به دلیل شیوع کرونا با تأخیر مواجه شده است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۷:۳۸ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد