طلا و سکه نیازمند بازار شفافی همچون بازار سرمایه

طلا و سکه نیازمند بازار شفافی همچون بازار سرمایه
یک مقام مسئول با اشاره به ضرورت شفاف‌سازی معاملات سکه در بورس گفت: این اقدام می‌تواند به دلیل وجود شفافیت، ایجاد امنیت مالی برای مردم و سرمایه‌گذاران در بورس موثر واقع شود.

ابراهیم محمدولی، در خصوص موارد مطرح شده در خصوص احتمال تعطیلی بازار گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا گفت: در حال حاضر، سرمایه و نقدینگی سنگینی در اختیار مردم است که باید از طریق دولت مدیریت شود؛ به نحوی که مردم با اطمینان خاطر بیشتری به بازارها ورود کنند؛ از این رو نباید این سرمایه‌ها به بازارهای دلالی و غیرشفاف هدایت شود که بر این اساس، یکی از بازارهای مناسب در این حوزه، بورس کالا است.

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر و نقره استان تهران افزود: در این میان کالاهای ارزشمند مانند طلا و سکه و ارز بهتر است از طریق بازار شفافی مانند بورس معامله شوند؛ اما احتمالاً شکل‌گیری بازاری بزرگ و با عمق زیاد برای طلا در بورس، ممکن است زمان‌بر باشد.

وی تاکید کرد: بر این اساس فعالان بازار سکه و طلا معتقدند که باید معاملات سکه در بورس انجام شود تا به دلیل وجود شفافیت، ایجاد امینت مالی برای مردم و سرمایه گذاران در بورس و نیز حفظ سرمایه‌های آنها، کار به بهترین شکل پیش رود؛ بنابراین به نظر می‌رسد سوق دادن معاملات به سمت بورس، کمک زیادی به شفافیت بازار نقدی خواهد داشت.

محمدولی ادامه داد: بانک مرکزی و بازارسرمایه به صورت هماهنگ در حال تبادل با یکدیگر هستند و بورس، اقدامات مربوط به خود را همیشه با هماهنگی بانک مرکزی در دستور کار قرار می‌دهد؛ از این رو به نظر می‌رسد که بانک مرکزی نیز نگاه مثبتی به انواع ابزارهای مالی بورس داشته باشد.

وی افزود: همچنین بانک مرکزی در تلاش است تا نقدینگی از دست مردم جمع‌آوری شده و از طریق ورود به بورس، آن را به سمت تولید هدایت کند؛ بنابراین اگر می‌خواهیم در مقابل تحریم‌ها و تهدیدها مقاوم باشیم، باید به سمت تولید و شفافیت حرکت کرده و با احیای تولید، زمینه افزایش صادرات و ارزآوری در کشور افزایش پیدا می‌کند.

محمدولی گفت: بانک مرکزی و بورس باید به صورت هماهنگ با یکدیگر فعالیت داشته باشند و با جذابیت مناسب در ابزارهای مالی، نقدینگی‌های جامعه را به مسیر درست هدایت کنند.

وی در پایان تاکید کرد که به طور حتم باید بازاری شفاف برای کالاهای ارزشمندی مانند طلا و سکه وجود داشته باشد تا مردم در بازاری همچون آینه با آمارهای شفاف سرمایه گذاری کنند.

منبع خبر: خبرگذاری مهر
  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۹:۴۱:۵۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد