مخالفت پارلمان شهر با تصمیم جدید درباره «پلاسکو»

 مخالفت پارلمان شهر با تصمیم جدید درباره «پلاسکو»
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در تذکری نسبت به مصوبه شورای‌عالی شهرسازی ومعماری کشور درخصوص عدم تامین پارکینگ برای ساختمان جدید پلاسکو گفت: براساس مصوبه شورای‌عالی مقرر شده است که پارکینگی برای ساختمان پلاسکو ساخته نشود، اما متن مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری که در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۹۹ به‌دست بنده رسید، بسیار بدتر از آنچه ما اطلاع داشتیم، است.

محمد سالاری تصریح کرد: براساس مفاد طرح تفصیلی، تمام پارسل‌ها و پروژه‌های شهر تهران، مکلف به تامین پارکینگ هستند و قاعدتا اجرای این تکلیف با ضریب تامین پارکینگ بیشتر برای پروژه‌های جاذب سفر و بزرگ مقیاس ضرورت بیشتری دارد. پس از حادثه ساختمان پلاسکو و تخریب این بنا، قرار شد تمام سازمان‌ها، نهادها و شهرداری و شورای شهر به احداث ساختمان جدید کمک کنند و در این راستا اهتمام مدیریت شهری، شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور و مالک پروژه که بنیاد مستضعفان است باید مبتنی بر اجرای ساختمانی با رعایت تمام استاندارد‌ها اعم از استانداردهای مربوط به سازه، برق، تاسیسات، نما، معماری، به‌خصوص اعلام و اطفای حریق و سیستم‌های ایمنی و تامین پارکینگ باشد.

سالاری ادامه داد: اکنون جای تعجب است که شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور، خودش را در حد مشاور کارفرما تنزل داده و همه ظرفیت خود را برای عدم تامین پارکینگ ساختمان جدید پلاسکو به کار گرفته و در بند 2 مصوبه خود آورده است که نظر به تخریب قهری ساختمان پلاسکو و لزوم تصویب حقوق مکتسبه و ضرورت تامین پارکینگ از یک طرف و عدم امکان تامین پارکینگ مطابق ضوابط طرح تفصیلی در ساختمان جدیدالاحداث و نیز عدم امکان استفاده از فضای باز مجاور که آن هم متعلق به بنیاد است بنا بر ثبت ملی اراضی و ممنوعیت‌های میراثی وضع شده توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همسو با سیاست‌های کاهش و کنترل حضور خودرو در بافت مرکزی شهر تهران مقرر می‌‌شود پارکینگ مورد توافق بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و شهرداری تهران موسوم به پروانه توسط بنیاد مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی شده و به‌عنوان پارکینگ مورد نیاز ساختمان پلاسکو مورد استفاده قرار گیرد و در این مصوبه مجموعه‌ای از دلایل برای عدم تامین پارکینگ بیان شده است.

وی افزود: شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور این حق را ندارد که بدون مجوز شورای شهر، شهرداری را مکلف کند طی تفاهم با بنیاد، پارکینگ متعلق به شهرداری تهران (پارکینگ پروانه) را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد. ساختمان پروانه خود دارای سه طبقه و حدود 350 واحد تجاری است و پارکینگ آن برای حدود 350 واحد تامین شده است که اکنون حتی بیش از ظرفیت آن نیز مورد استفاده خودروها قرار می‌گیرد، بنابراین یک پارکینگ اضافه هم در آنجا وجود ندارد که به پلاسکو با حدود 600 واحد تجاری اختصاص پیدا کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اظهار کرد: زمین موسوم به «اکبر» در مجاورت پلاسکو که متعلق به بنیاد و اکنون نیز به‌عنوان کارگاه همین ساختمان در حال استفاده است، مساحت قابل توجهی دارد که می‌تواند با توجه به محدودیت‌های میراثی مدرسه ژاندارک، حداقل در سه طبقه برای پارکینگ ساخته شود، ضمن اینکه فضای زیرسطحی ملک مجاور قابلیت تامین تمام پارکینگ‌های ساختمان پلاسکو را دارد.

سالاری خطاب به رئیس و اعضا شورای شهر تهران بیان کرد: من تقاضا دارم که طی نامه‌ای مخالفت رسمی خود را با این مصوبه و نگاه از بالا به پایین شورای‌عالی شهرسازی و معماری اعلام کنید، چراکه شورای‌عالی شهرسازی فاقد چنین اختیاراتی است که بخواهد جای شورای شهر تصمیم بگیرد و شهرداری تهران نیز حقی ندارد که پارکینگ متعلق به شهرداری را به ساختمان دیگری اختصاص دهد.

وی اضافه کرد: متاسفانه مصوبات در شورای‌عالی شهرسازی و معماری بدون رای‌گیری بندها و براساس جمع‌بندی هیاتی به تصویب می‌رسند که قابلیت تغییر نیز دارد لذا اینجانب مراتب اعتراض خود را به شهردار تهران و شورای‌عالی شهرسازی و معماری اعلام می‌کنم و تقاضا دارم، رئیس شورای شهر از حقوق شهرداری دفاع کند.

گفتنی است مطابق آخرین گزارش بنیاد مستضعفان به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص آخرین اقدامات انجام‌شده در ساختمان پلاسکو، دو مساله تامین پارکینگ و اخذ پروانه ساختمانی بر سر راه بازسازی این ساختمان قرار داشت.

از این رو فرزانه صادق مالواجرد، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور درخصوص آخرین تصمیمات این شورا در موضوع پلاسکو اعلام کرد: با توجه به اینکه هر اقدام اجرایی حتما باید فرآیند قانونی اخذ پروانه ساختمانی را طی کند، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران تاکید کرد، بنیاد مستضعفان هرچه سریع‌تر این اقدام قانونی را انجام دهد و پروانه ساختمانی پلاسکو را اخذ کند. او همچنین درخصوص تامین پارکینگ موردنیاز ساختمان پلاسکو گفت: با بررسی‌های انجام‌شده، تامین پارکینگ در خود ساختمان پلاسکو امکان‌پذیر نبود و زیربنای در نظرگرفته شده، تنها پاسخگوی حقوق مکتسبه و یادمان شهدای آتش‌نشان است؛ بنابراین فراهم‌کردن پارکینگ در خود ساختمان امکان‌پذیر نبود. همچنین ساخت پارکینگ در اراضی خالی مجاور ساختمان پلاسکو به‌دلیل ملاحظات تاریخی و ثبت این اراضی در وزارت میراث فرهنگی میسر نبود.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: بنابراین شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ساختمان موسوم به پارکینگ پروانه را که مورد تایید شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان است برای تامین بخشی از پارکینگ ساختمان پلاسکو تعیین کرد و مقرر شد بنیاد مستضعفان نسبت‌به مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی این ساختمان اقدام کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۵:۴۵:۱۳ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد