مجوز انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی بانک مسکن صادر شد

 مجوز انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی بانک مسکن صادر شد
عضو هیئت مدیره بانک مسکن از آمادگی این بانک به منظور انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی خبر داد.

از پایگاه خبری بانک مسکن، سید محسن فاضلیان با اشاره به اینکه بانک مسکن برای دومین بار اقدام به انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه می‌کند، اظهار داشت: این مهم در راستای نامگذاری سال ۹۹ به نام سال "جهش تولید " توسط مقام معظم رهبری و دستورات ایشان و عملگرایی به منظور تغییر محسوس در زندگی مردم و محور‌های هفت گانه اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی جهت اثرگذاری در بخش مسکن و تقویت بخش‌های مختلف اقتصاد کشور صورت گرفته است.
وی افزود: بانک مسکن به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی نقشی بی بدیل در تخصیص بهینه و به موقع منابع به بخش‌های کارآمد مسکن دارد که از این مسیر تحریک سایر بخش‌های تولیدی کشور را به ارمغان خواهد آورد.
سیدمحسن فاضلیان با اشاره به موافقت اصولی صادر شدن انتشار این اوراق در هفته گذشته توسط سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این مهم دومین پیوند بانک مسکن و بازار سرمایه می‌باشد. به موجب مجوز اخذ شده بانک مسکن اقدام انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی دو ساله و با نرخ سود اسمی ۱۶درصد نموده و این مبلغ را صرف اعطای تسهیلات فروش اقساطی به مشتریان خود می‌کند.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن اظهار داشت: این اوراق رهنی به پشتوانه حدوداً هزار و صد میلیارد تومان تسهیلات فروش اقساطی بانک مسکن است که نقدینگی قابل توجهی را برای بانک مسکن به دنبال خواهد داشت.
سیدمحسن فاضلیان افزود: اوراق رهنی بانک مسکن با دریافت مجوز از بانک مرکزی در راستای ضوابط ناظر بر انتشار اوراق رهنی مصوب شورای پول و اعتبار و در بازار سرمایه و با تبعیت کامل از مقررات بازار سرمایه در دستورالعمل انتشار اوراق رهنی مصوب سال ۱۳۹۴ سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می‌شود.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن همچنین اظهار داشت: بانک مسکن در نقش عاملیت وصول اوراق اقدام به جمع آوری مبلغ اقساط از مشتریان و پرداخت به SPV اوراق کرده و در نقش ضامن اوراق مسوولیت صد درصدی پرداخت اصل و سود‌های اوراق را به سرمایه گذاران دارد.
همچنین این اوراق با مشارکت همه جانبه مجموعه بانک مسکن با قبول تعهد پذیره نویسی و بازار گردانی توسط شرکت تامین سرمایه بانک مسکن و عاملیت فروش توسط شرکت کارگزاری بانک مسکن منتشر می‌شود.
فاضلیان فرآیند چند ساله انتشار این مرحله از اوراق رهنی را یادآور شد و افزود: پس از انتشار اولین مرحله اوراق رهنی بانک مسکن در تیر سال ۱۳۹۵ و با توجه به استقبال گسترده فعالان بازار از این ابزار نوین تامین مالی در کشور، بانک مسکن دومین مرحله از اوراق رهنی را در دستور کار خود قرار داده و فرآیند تهیه گزارش توجیهی را آغاز کرد که با توجه به حساسیت موضوع اقدامات دریافت تاییدیه سازمان حسابرسی در خصوص گزارش توجیهی و صدور مجوز بانک مرکزی تا روز‌های پایانی سال ۱۳۹۸ به طول انجامید.
وی افزود: همزمان با آغاز سال جدید درخواست موافقت اصولی به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که ماحصل آن، موافقت اولیه این سازمان با انتشار این اوراق است.
سید محسن فاضلیان با اشاره به اینکه اجرایی سازی انتشار این اوراق مستلزم انجام برخی مقدمات از جمله انعقاد قرارداد‌های مرتبط با اوراق SPV است، خاطر نشان کرد: ان شاء الله در تیر امسال شاهد انتشار این اوراق در بازار فرابورس ایران و با مشارکت همه جانبه نهاد‌های مالی فعال در بازار سرمایه خواهیم بود.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۱۴:۳۳ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد