۹ هفته طلایی اونس طلا

با اینکه در روزهای گذشته و پس از عبور از مرز ۲ هزار دلاری، شک و تردیدهای زیادی در مورد ادامه روند صعودی قیمت اونس به‌وجود آمده بود، طلا در هفته گذشته بدون توجه به این تردیدها نهمین هفته متوالی صعودی خود را تجربه کرد.
با اینکه در روزهای گذشته و پس از عبور از مرز ۲ هزار دلاری، شک و تردیدهای زیادی در مورد ادامه روند صعودی قیمت اونس به‌وجود آمده بود، طلا در هفته گذشته بدون توجه به این تردیدها نهمین هفته متوالی صعودی خود را تجربه کرد.

با اینکه در روزهای گذشته و پس از عبور از مرز ۲ هزار دلاری، شک و تردیدهای زیادی در مورد ادامه روند صعودی قیمت اونس به‌وجود آمده بود، طلا در هفته گذشته بدون توجه به این تردیدها نهمین هفته متوالی صعودی خود را تجربه کرد. این اتفاق در حالی افتاد که در معاملات روز جمعه به‌دلیل تصحیح قیمتی و کاهش مجدد نرخ بیکاری آمریکا، قیمت هر اونس با کاهش قابل‌توجه ۳۹/ ۱ درصدی مواجه شد؛ اما این افت ارزش به‌دلیل سومین ماه متوالی کاهش نرخ بیکاری در آمریکا و رسیدن آن به ۲/ ۱۰ درصد نیز مانع از مثبت بودن بازده هفتگی طلا نشد.

در هفته‌ای که گذشت قیمت هر اونس طلا در حالی افزایش قابل‌توجه ۳ درصدی را رقم زد که ارزش این پناهگاه امن دارایی برای لحظاتی در روز جمعه تا قیمت ۲۰۸۹ دلاری نیز بالا رفت که این قیمت، تاکنون رکورد تاریخی طلا محسوب می‌شود. در حالی که ارزش طلا به راحتی توانسته در اتمسفر کنونی اقتصاد جهان بالای مرز ۲ هزار دلاری جای پای خود را مستحکم کند، تحلیلگران بر این باورند که طلا می‌تواند به راحتی از مرز ۲۱۰۰ دلاری نیز عبور کند. مبنای استدلال کارشناسان بازار بر این موضوع استوار است که بازیگران اقتصاد کلان افزایش قیمت اونس همچنان بدون هیچ تغییری در فضای بازارها حضور دارند. یکی از مهم‌ترین وقایع پیش‌رو ادامه مذاکرات بسته حمایتی اقتصادی در واشنگتن است. پیام بسته حمایتی جدید برای بازارها چاپ بیشتر پول، تضعیف بیشتر ارزش دلار و افزایش مجدد قیمت طلا خواهد بود.
کاهش طبیعی ارزش اونس در آخر هفته

با اینکه طلا در روز جمعه، نهایتا با تصحیح قیمتی قابل‌توجه منفی ۴/ ۱ درصدی مواجه شد، اما برنامه‌های مالی و پولی گسترده توسط بانک‌های مرکزی جهان، سیلی از تقاضا را به سمت فلز زرد روانه کرده و همین موضوع سبب شده است تا همچنان و پس از رکوردشکنی‌های بی‌سابقه این فلز ارزشمند، فاز کلی بازار طلا در آینده نزدیک صعودی باشد. بنا بر اعلام تحلیلگران، بازگشت قیمتی طلا در روز جمعه، حرکتی کاملا طبیعی است و این پناهگاه امن دارایی پس از صعود بی‌وقفه خود زمانی برای تصحیح قیمتی نیاز دارد و این موضوع را فعلا نمی‌توان نشانه‌ای از معکوس شدن روند قیمتی اونس دانست. در فضای کنونی اقتصاد که تمامی بانک‌های مرکزی در حال چاپ پول برای کمک به اقتصاد کرونازده خود هستند، طلا به‌عنوان محافظ ارزش دارایی سرمایه‌گذاران یکی از بهترین گزینه‌هاست. با این وجود کارشناسان تصحیح قیمتی و پایین آمدن ارزش طلا در روزهای آینده را امری طبیعی قلمداد می‌کنند.
مرز ۳ هزار دلاری قابل‌دسترس است؟

دنیل پاویلونیس تحلیلگر بازارها در RJO Futures معتقد است که قیمت هر اونس فلز زرد تا پایان سال توانایی دستیابی به محدوده ۳ هزار دلاری را دارد. او دراین‌باره عنوان کرد: یکی از دلایلی که قیمت فلزات ارزشمند را همچنان در مسیر صعودی نگه خواهد داشت، چاپ پول بیشتر است. این موضوع در وهله اول سبب خواهد شد که نرخ بازدهی واقعی وارد محدوده منفی شود. بنابراین سرمایه‌گذاران اکنون به فلزات گرانبها نگاه بلندمدت دارند. زمانی که نرخ بهره وارد محدوده منفی شود، دارایی سرمایه‌گذاران در بانک‌ها در حقیقت روی دست آنها هزینه نیز باقی خواهد گذاشت و این نهایتا سبب خواهد شد که آنها به‌دنبال یک پناهگاه آلترناتیو برای سرمایه‌های خود باشند. این موضوع سبب می‌شود که تقاضای طلا همچنان با قدرت ادامه داشته باشد.
کاهش مجدد نرخ بیکاری آمریکا

نرخ بیکاری آمریکا برای سومین ماه متوالی و به‌رغم محدودیت‌های جدید اعمال شده کاهش پیدا کرد. در حالی که در ماه آوریل نرخ بیکاری آمریکا به قله ۷/ ۱۴ درصدی رسیده بود، نسبت بیکاران آمریکایی در ماه جولای به ۲/ ۱۰درصد کاهش پیدا کرده است که این مقدار از مقدار پیش‌بینی شده ۵/ ۱۰ درصدی نیز بهتر بود. این موضوع به آن معنا بود که ۸/ ۱ میلیون نفر دیگر در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به بازار کار بازگشته‌اند. تفسیر این سطح از نرخ بیکاری به این معناست که از هر ۱۰ آمریکایی که به‌دنبال شغل است، در یافتن آن ناکام مانده است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۵۵:۲۸ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: