ماراتن طلا برای شکستن قیمت بالاتر ادامه دارد

ماراتن طلا برای شکستن قیمت بالاتر ادامه دارد
برخی از تحلیلگران بازار جهانی بر این باورند که قیمت طلا عقب نشینی کند یا نه، طلا همچنان به ثبت رکوردهای جدید ادامه می دهد و به سوی مرز ۲۱۰۰ دلار و بالاتر از آن در حرکت است.

برخی از تحلیلگران بازار جهانی بر این باورند که قیمت طلا عقب نشینی کند یا نه، طلا همچنان به ثبت رکوردهای جدید ادامه می دهد و به سوی مرز ۲۱۰۰ دلار و بالاتر از آن در حرکت است.

به گزارش ایسنا، تحلیلگران اظهار می کنند علاقه بسیار بالای سرمایه گذاران به فلزات ارزشمند، روند صعودی طلا را پرقدرت نگه می دارد و از سوی دیگر عوامل کلان که در افزایش قیمت طلا موثر بوده اند، تغییر نکرده اند و از تداوم روند صعودی این فلز ارزشمند پشتیبانی می کنند.

طلا هفته گذشته برای نخستین بار از مرز ۲۰۰۰ دلار و سپس از مرز ۱۰۵۰ دلار عبور کرد و تا رکورد ۲۰۸۹ دلار هم چیش رفت. هر اونس طلا در معاملات بازار نیویورک ۴۱ دلار و ۴۰ سنت معادل دو درصد سقوط کرد و در ۲۰۲۸ دلار بسته شد اما همچنان بالای مرز روانی مهم ۲۰۰۰ دلار ماند و برای کل هفته ۲.۲ درصد رشد ثبت کرد.

تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: تدابیر محرک مالی و پولی جهانی، طوفان کاملی برای طلا فراهم کرده اند و با وجود سقوط دو درصدی قیمت این فلز زرد در معاملات روز جمعه، روند کلی بازار بسیار مثبت مانده است.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز به کیتکونیوز گفت: عقب نشینی قیمتها برای بازار خوب است و اجازه می دهد از حباب قیمت کاسته شود. باید به خاطر داشت که قیمت طلا به سرعت و بدون اصلاح صعود کرد. طلا ممکن است پیش از ادامه روند صعودی، تا ۲۰۱۱ دلار که میانگین قیمت ۱۰ روزه است، عقب نشینی کند. با این حال انتظار می رود عقب نشینی قیمتها با افزایش تقاضای خرید روبرو شود زیرا سرمایه گذاران در حاشیه بازار نشسته و منتظرند تا در قیمت خوب وارد بازار شوند.

در شرایطی که بانکهای مرکزی به چاپ پول برای حمایت از اقتصادهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا اقدام کرده اند، طلا به عنوان سدی در برابر تورم و یک دارایی امن دیده می شود.

با این حال تحلیلگران هشدار دادند اگر طلا به پایین قیمت ۲۰۲۵ دلار نزول کند، احتمال کاهش بیشتر فروش این فلز ارزشمند وجود دارد.

به گفته دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز، مردم طلا و نقره را پناهگاه واقعی سرمایه خود می دانند. یکی از دلایل افزایش قیمت این فلزات، چاپ پول بوده که بازده واقعی را منفی کرده است. با منفی شدن یا کاهش نرخهای بهره، سرمایه گذاران ترجیح می دهند به جای نگهداری پولهایشان در بانک، به خرید طلا بپردازند.

پاویلونیس انتظار دارد طلا تا پایان سال نزدیک به ۳۰۰۰ دلار صعود کند.

سرمایه گذاران در هفته جاری به مذاکرات بسته محرک مالی در واشنگتن باید توجه دقیقی داشته باشند. تصویب یک بسته محرک مالی عظیم دیگر احتمالا به معنای چاپ پول بیشتر، دلار ضعیفتر و قیمت بالاتر طلا است.

با این حال مذاکرات در این خصوص پیشرفت نکرده است. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا تاکید کرده که کاخ سفید و سران دموکرات کنگره هنوز درباره مسائل مهمی اختلاف نظر دارند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اعلام کرده اگر توافقی حاصل نشود، ممکن است شخصا دخالت کند و فرمان اجرایی برای تمدید حقوق بیکاری و وضع مالیات بر دستمزد امضا کند.

موضوع دیگری که مورد توجه بازار طلا خواهد بود، افزایش تنشها میان چین و آمریکا به خصوص پس از امضای فرامینی توسط ترامپ برای ممنوعیت مبادلات شهروندان آمریکایی با اپلیکیشنهای چینی تیک تاک و وی چت است. احکام مذکور ۴۵ روز دیگر اجرایی می شوند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری هفته شلوغی از نظر انتشار آمار اقتصادی است و برخی از این آمار شامل شمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، خرده فروشی و تولید صنعتی آمریکا هستند. آمار هفته جاری برای ژوییه خواهد بود و روند احیای اقتصادی آمریکا را نشان می دهد.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲:۲۲:۵۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد