بزرگترین ریسک تهدیدکننده طلا در هفته جاری

 بزرگترین ریسک تهدیدکننده طلا در هفته جاری
پس از خوش بینی که با اعلام اخبار مثبت از ساخت واکسن کرونا ایجاد شد، سرمایه گذاران با واقعیت تلخ افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، محدودیتهای بیشتر و عدم تصویب بسته کمک مالی بیشتر روبرو شدند و ریسک گریزی دوباره بر فضا حاکم شد.

پس از خوش بینی که با اعلام اخبار مثبت از ساخت واکسن کرونا ایجاد شد، سرمایه گذاران با واقعیت تلخ افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، محدودیتهای بیشتر و عدم تصویب بسته کمک مالی بیشتر روبرو شدند و ریسک گریزی دوباره بر فضا حاکم شد.

 طلا پس از این که در نخستین روز معاملات هفته گذشته ۱۰۰ دلار سقوط قیمت داشت، در وضعیت جبران ریزش قرار گرفت و به گفته تحلیلگران، این روند در هفته جاری ادامه خواهد داشت.

پیتر هاگ، مدیر بازرگانی جهانی کیتکو متالز اظهار کرد: طلا حمایت در سطح ۱۸۵۰ دلار را حفظ خواهد کرد. این بازاری است که تمایل به خرید در آن وجود دارد و تصور نمی کنم تغییری ایجاد شده باشد.

اونس طلا روز جمعه روند صعودی خود را همزمان با افت ارزش دلار و معکوس شدن رشد بازده اوراق ۱۰ ساله تسریع کرد و آخرین بار ۱۲ دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۸۸۶ دلار و ۲۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته بیش از سه درصد کاهش ثبت کرد.

هاگ گفت: واکسن فایزر بعید است تا پایان دسامبر از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تصویب شود و بعید است تا تابستان سال آینده در مقیاس گسترده توزیع شود. همچنین چالشهای لجستیکی برای توزیع آن که در دو دوز است و باید در دمای خاصی نگهداری شود، وجود دارد. وی در ادامه افزود: برای این که واکسن روی اقتصاد تاثیر مثبت بگذارد، باید افراد واکسن را دریافت کرده و به سرکار برگردند. این روند تا اواسط سال ۲۰۲۱  طول خواهد کشید تا عملی شود. ورود به این مرحله برای اقتصاد مثبت خواهد بود. با این حال مهمتر از همه سیاستهای بانکهای مرکزی سراسر جهان است که برای مدت طولانی فوق تسهیلی خواهد ماند و این موضوع برای طلا فوق العاده است. بانکهای مرکزی تدابیر محرک مالی را متوقف نمی کنند و این امر انتظارات تورمی را بالاتر می برد و از قیمت فلزات ارزشمند پشتیبانی می کند.

هاگ خرید طلا در قیمت پایینتر را توصیه کرد و گفت: اگر قیمت ۱۸۵۰ دلار شکسته شود، سطح حمایت بعدی ۱۸۲۵ دلار خواهد بود. ما باید صبر کرده و صبور باشیم اما در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ طلا قیمت ۲۰۰۰ دلار را خواهد شکست و به سطوح بالاتری صعود می کند.

در هفته جاری همه چشمها به اخبار انتخابات و اقدامات محرک مالی دوخته خواهد شد زیرا بازارها مایلند اقدام و تضمین دولت برای حمایت از اقتصاد را با توجه به ادامه افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا مشاهده کنند. آمریکا هفته گذشته با افزایش آمار روزانه موارد جدید ابتلا به بیش از ۱۲۰ هزار نفر روبرو شد.

پیتر هاگ گفت: بزرگترین ریسک برای طلا در هفته جاری بی تحرکی دولت آمریکا خواهد بود. خواه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پیش از این که شکست در انتخابات را بپذیرد، حاضر نشود اقدامی صورت دهد یا جو بایدن به دلیل این که رییس جمهور منتخب است و هنوز قدرت را به دست نگرفته است نتواند کاری انجام دهد.

به گفته اقتصاددانان موسسه ING، بازارها محدودیتهای بیشتر در خصوص تجمعهای عمومی و کسب و کارها در آمریکا در آینده نزدیک را منتفی نمی دانند و با بالا رفتن آمار ابتلا در آمریکا، به زودی تدابیر قرنطینه احتمالا پس از روز شکرگزاری اعلام خواهد شد.

به گفته هاگ، به نظر می رسد مذاکرات درباره بسته کمک کرونایی دوباره مطرح خواهد شد اما پیشرفت آن همچنان بعید به نظر می رسد. به نظر نمی رسد پیش از مراسم تحلیف رییس جمهور جدید، جمهوریخواهان و دموکراتها بخواهند با هماهنگی یکدیگر یک بسته کمک مالی جدید تصویب کنند. این امر به منزله ریسک بزرگی برای بازارهای سهام خواهد بود به خصوص اگر برخی از ایالتها در وضعیت قرنطینه قرار گیرند و برای فلزات در کوتاه مدت منفی خواهد بود. اما تصویر کلان برای فلزات ارزشمند با در راه بودن تدابیر محرک مالی خوب به نظر می رسد. هاگ در میان مدت نسبت به طلا خوش بین و نسبت به دلار منفی است.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا هفته جاری برنامه انتقال قدرت را پیش می برد و همزمان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به اعتراض به نتایج انتخابات ادامه می دهد. اقتصاددانان ING معتقدند فضای سیاسی فعلی و ادامه بازشماری آری و شکایتهای انتخاباتی، منبع ابهام است و در نتیجه روند تصویب حمایتهای مالی مورد نیاز برای جبران صدمات اقتصادی ناشی از قرنطینه را کند خواهد کرد.

اما چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز اظهار کرد: وضعیت وخیم افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و بیکاری میلیونها نفر ممکن است دولت آمریکا را وادار کند بالاخره نوعی توافق انجام دهد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، در هفته جاری آمار اقتصادی شامل خرده فروشی آمریکا، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک، تولید صنعتی، آغاز ساخت خانه های جدید و مجوز ساخت و شمار متقاضیان بیمه بیکاری، شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا و فروش خانه های فعلی در آمریکا منتشر می شوند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۶:۲۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد