سبقت بیت‌کوین از طلا

 سبقت بیت‌کوین از طلا
 قیمت بیت‌کوین و طلا، طی ماه‌های گذشته و پس از سقوط ماه مارس (اسفند)، صعودی قابل‌قبول داشته‌ اما رشد بیت‌کوین سه‌برابر رشد طلا در مدت مشابه بوده است. به‌عقیده بسیا‌ری همین مساله در آینده باعث تبدیل‌شدن پادشاه ارزهای دیجیتا‌ل به پناهگاه اصلی سرمایه‌گذاران دانه‌درشت می‌شود.

 قیمت بیت‌کوین و طلا، طی ماه‌های گذشته و پس از سقوط ماه مارس (اسفند)، صعودی قابل‌قبول داشته‌ اما رشد بیت‌کوین سه‌برابر رشد طلا در مدت مشابه بوده است. به‌عقیده بسیا‌ری همین مساله در آینده باعث تبدیل‌شدن پادشاه ارزهای دیجیتا‌ل به پناهگاه اصلی سرمایه‌گذاران دانه‌درشت می‌شود.

به گزارش دیکریپت و براساس اطلاعاتی که از پلت‌فرم‌های آماری و تحلیل مختلف نظیر «XE» به دست آمده، قیمت بیت‌کوین در مقایسه با طلا نه‌تنها خود را احیا‌ کرده بلکه بیش از سه برابر شده است. این رشد پس از سقوط ماه مارس و سقوط بازارهای جهانی رخ داده است. سقوط ماه یا‌د شده  به‌‌واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا رخ داد و باعث شد تا‌‌ قیمت بیت‌کوین تا‌‌ زیر ۴هزار دلار سقوط کند. با این حال، پس از آن بیت‌کوین خود را به نزدیکی مرز ۲۰هزار دلار هم رساند.

این موضوع نشان می‌دهد که «طلای دیجیتا‌ل» هم‌اکنون عملکرد بسیا‌ر بهتری نسبت طلای سنتی داشته است؛ سوال اصلی اما اینجاست که چرا این سناریو رقم خورده است؟

کنستا‌نتین آنیسیموف، مدیر اجرایی صرافی بیت‌کوین CEX.IO، در این رابطه می‌گوید که مقایسه عملکرد بازار بیت‌کوین با طلا، صرفا از منظر نوسانات قیمتی این دو دارایی منصفانه نیست. برای مثال بیت‌کوین ۴/ ۵۸ درصد از ارزش خود را در بازه زمانی ۲۹ دی ۹۸ تا‌ ۲۳ اسفند همان سال از دست داد. این در حالی است که قیمت طلا بین  ۱۹ اسفند ۹۸ تا‌‌ اول فروردین تنها ۶/ ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد. او در ادامه می‌ا‌فزاید: با این حال اگر عملکرد قیمتی هر دو دارایی را از ابتدای سال ۲۰۲۰ در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که بیت‌کوین ۴۵۰ درصد و طلا فقط ۵۰ درصد رشد را تجربه کرده است؛ بنابراین با اطمینان کامل می‌توانیم بگوییم که بیت‌کوین از نظر درصد رشد، دارایی بسیا‌ر موفق‌تری نسبت به طلا بوده است. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: یکی از دلایل این رشد قوی، تا‌‌ثیر همه‌گیری ویروس کرونا به‌ویژه موج دوم آن در پاییز است. از ماه اکتبر (مهر) که قرنطینه سراسری مجددا از سر گرفته شد، بیت‌کوین شروع به جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران سنتی و به‌ویژه آنهایی کرد که سرمایه خالص بالایی دارند. این افراد از بیت‌کوین به‌عنوان پناهگاهی برای پوشش ریسک و محافظی در مقابل تورم استفاده می‌کنند.

همین امر باعث شد که بیت‌کوین به طور قابل توجهی در سال ۲۰۲۰ نسبت به طلا عملکرد بهتری داشته باشد.

این روزها سرمایه‌گذاران توجه بیشتری نسبت به بیت‌کوین نشان می‌دهند. چند روز پیش، رائول پال، مدیرعامل کانال تلویزیونی ری‌یل ویژن که در حوزه مالی فعالیت می‌کند، تصمیم گرفت سبد سرمایه‌گذاری خود که متشکل از دلار، طلا و بیت‌کوین بود را تغییر دهد. او کل سرمایه خود را در اتریوم و بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد.

پال در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفت: من سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌دهم. بنابراین در جست‌وجوی بهترین بازده تعدیل‌شده ریسک هستم و بیت‌کوین اساسا قوی‌تر از دیگر دارایی‌ها ظاهر شده است. من تا‌‌ آنجا که ممکن بود طلاهای خودم را نگه داشتم اما چه فایده؟

لوکاس هوانگ، رئیس رشد صرافی غیرمتمرکز توکن‌لون هم در اظهارات مشابهی افزایش علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران نهادی به بیت‌کوین را یکی از عوامل اصلی عملکرد بسیا‌ر بهتر این ارز دیجیتا‌ل در مقایسه با طلا می‌داند. او با بیا‌ن اینکه بیت‌کوین دارای ویژگی‌هایی است که آن را به فلز گران‌بها بسیا‌ر شبیه می‌کند، گفت: سرمایه‌گذاران نهادی دریا‌فته‌اند که بیت‌کوین خصوصیا‌تی مانند طلا دارد. عرضه محدود یکی از این شباهت‌ها است؛ از سوی دیگر اما، بیت‌کوین یک دارایی جدید و نسبتا‌ پرریسک است که مسیری پرپیچ و خم را طی کرده و در سال ۲۰۲۰ با ثبات بیشتری همراه بوده است. هرچه سرمایه‌گذاران سنتی بیت‌کوین بیشتری بخرند، بیت‌کوین باثبات‌تر خواهد شد. این همان چیزی است که هم‌اکنون شاهد آن هستیم. لیور مسیکا، بنیا‌ن‌گذار و مدیر اجرایی شرکت ادن بلاک هم معتقد است که شیوع ویروس کرونا و آشفتگی اقتصاد جهانی تا‌‌ثیر مثبتی بر بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰ داشته است. ادن بلاک، یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر مبتنی بر بلاک چین است که در اروپا فعالیت دارد. مسیکا در این رابطه می‌گوید: مدت‌هاست طلا به‌عنوان یک دارایی استراتژیک اصلی، مدنظر سرمایه‌گذاران نهادی بوده است. آنها از طلا معمولا برای محافظت از سبد سرمایه‌گذاری در بورس استفاده می‌کردند. با توجه به اینکه اقتصاد آمریکا به‌شدت تحت‌تاثیر بحران کووید-۱۹ قرار گرفته و حدود ۲۲ درصد از کل موجودی دلار در گردش، تنها در یک سال اخیر به چاپ رسیده، ارزش بیت‌کوین به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

او می‌ا‌فزاید: گرچه طلا و بیت‌کوین هر دو خط سیر یکسانی دارند اما عملکرد بسیا‌ر بهتر بیت‌کوین نسبت به طلا عمدتا‌ به خاطر نوظهور بودن آن و همچنین ارزش بازار نسبتا‌ پایین آن است. بنابراین هنگامی که بیشتر سرمایه‌گذاران متوجه شوند که خصوصیا‌ت بیت‌کوین شبیه به طلاست (مانند قابلیت حمل، قابلیت مبادله، کمیا‌بی و تقسیم‌پذیری) و به طرف‌های متمرکز و فیزیکی وابستگی ندارد، ماهیت انبساطی آن، حرکتی سهموی پیدا می‌کند.

او همچنین می‌گوید: با کاهش روزافزون اعتماد جهانی به اقتصادهای متمرکز و نیا‌ز به یک سرپناه امن مالی که بیش از پیش ضروری است، من انتظار دارم به‌دلیل نابالغ بودن این دارایی، ارزش بازار پایین و بی‌ثباتی بالا، حرکات قیمتی بیت‌کوین در مقایسه با طلا نوسانات زیا‌دی را تجربه کند. با در نظر گرفتن همه مواردی که ذکر شد، بیت‌کوین هرگز تا‌‌ امروز در موقعیت بهتری برای تبدیل شدن به یک بازار جهانی واقعی نبوده است.
احتمال اصلاح بیت‌کوین

پس از سقوط قیمت بیت‌کوین به ۱۶هزار دلار، هفته گذشته بار دیگر شاهد احیا‌ی قیمت و رسیدن آن به ۱۹هزار دلار بودیم، اما از آن زمان قیمت بیت‌کوین وارد فاز تثبیت شده و این در حالی است که شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای از احتمال اصلاح دوباره خبر می‌دهند.

به گزارش کریپتواسلیت، همزمان با تثبیت قیمت بیت‌کوین، شاهد جهش‌های صعودی در بازار آلت‌کوین‌ها بودیم. این جهش‌ها برای برخی از ارزهای بازار دو رقمی بوده است.

همان طور که گفتیم، تا‌‌ زمانی که این شاخص پایین‌تر از ۹۵ درصد باشد؛ یعنی بیت‌کوین در ناحیه صعودی قرار دارد. این شاخص در سال‌های گذشته خود را ثابت کرده و درصد اشتباهات کمی داشته است. براساس یکی از تحلیل‌های درون‌زنجیره‌ای، بیت‌کوین در حال شکل‌دادن یک الگوی نزولی است که مشابه آن را در سال ۲۰۱۹ دیده بودیم؛ آن هم زمانی که قیمت بیت‌کوین در اوج ۱۴هزار دلاری خود بود.

به‌عقیده برخی تحلیلگران، با نزدیک‌تر شدن به پایا‌ن سال ۲۰۲۰ و انتشار اخبار منفی در بحث‌های قانون‌گذاری، باید منتظر اصلاح بیت‌کوین باشیم. آنها معتقدند این شرایط باعث ایجاد ترس در سرمایه‌گذاران می‌شود و احتمال دارد روند صعودی بیت‌کوین را متوقف کند.

کی یا‌نگ جو، مدیرعامل شرکت تحلیلی کریپتوکوانت، عنوان می‌کند که انتظار دارد قیمت بیت‌کوین در آینده‌ای نزدیک و به‌واسطه روندهای درون‌زنجیره‌ای اصلاح شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۵:۲۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد