طلا از نقره کولی می‌گیرد؟

 طلا از نقره کولی می‌گیرد؟
صعود فلزات ارزشمند در معاملات روز جمعه بازار جهانی، رشد نیم درصدی قیمت طلا و رشد بیش از پنج درصدی نقره را به همراه داشت و طلا از نقره که با موج جدید تقاضای خرید روبرو شد، عقب ماند.

صعود فلزات ارزشمند در معاملات روز جمعه بازار جهانی، رشد نیم درصدی قیمت طلا و رشد بیش از پنج درصدی نقره را به همراه داشت و طلا از نقره که با موج جدید تقاضای خرید روبرو شد، عقب ماند.

بارت میلک، استراتژیست جهانی شرکت "تی دی سکیوریتیز" اظهار کرد: ما حرکت خوبی در نقره و طلا داشتیم. به نظر می رسد در حال حاضر اشتیاق بیشتری برای خرید نقره وجود داشته باشد.

تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: معمولا نقره حرکت طلا را دنبال می کند اما هفته گذشته این طور نبود.

پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکومتالز در این باره گفت: حرکت قیمت روز جمعه ربطی به طلا نداشت بلکه بیشتر تحت تاثیر اتفاقات جاری در بازارهای سهام و پستهای ردیت بود. پستهای جدیدی در پلتفرم ردیت منتشر می‌شود  که به سرمایه گذاران می گویند نقره کمبود عرضه دارد و قیمتش بسیار بالاتر خواهد رفت. معمولا نقره به قیمت طلا واکنش نشان می دهد ولی این بار طلا به قیمت نقره واکنش نشان داد.

اونس نقره از حدود ۲۵ دلار در روز پنج شنبه به حدود ۲۷ دلار و ۸۰ سنت در روز جمعه صعود کرد و بر مبنای آخرین معاملات روز جمعه بازار کامکس، بیش از پنج درصد رشد قیمت نشان داد. در مقابل طلا ۹ دلار معادل نیم درصد رشد قیمت روزانه داشت.

هاگ در ادامه توضیح داد، تقاضای قابل توجهی برای نقره در بازار فیزیکی و صندوقهای ETF وجود دارد. همچنین برخی از سهامهای معدنی که ممکن است علاقه به خرید آنها وجود داشته باشد، سیر صعودی پیدا کرده اند. همه این بازار را دنبال می کنند و اگر روند مذکور ادامه پیدا کند، طلا هم بالاتر می رود.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تردینگ گفت: شواهدی وجود دارد که معامله گران شرکت خدمات مالی رابین هود به بازار نقره هجوم آورده اند. شواهدی از ورود سرمایه گذاران جدید به این فضا و همچنین بازار طلا وجود دارد.

لاسک خاطرنشان کرد بازار فلزات ارزشمند به خصوص نقره توجه زیادی را جلب کرده اند. این امر می تواند قیمتها را بالاتر ببرد به خصوص که عوامل بنیادین هم از صعود قیمتها پشتیبانی می کنند.

به گفته تحلیلگران، علاقه به نقره، به طلا هم سرایت کرده و ممکن است قیمت این فلز هفته جاری به سطح ۱۹۰۰ دلار و فراتر از آن صعود کند.

سیگنالهای هشداردهنده

هاگ هشدار داد یک مشکل بزرگ برای این شور خرید و ورود به چنین بازاری، قرار گرفتن آن در معرض اصلاح قابل توجه قیمت است. هنوز برای طلا زود است که به این اندازه صعود کند زیرا نرخ معاملات دلار آمریکا همچنان ثابت یا رو به بالاست و برنامه محرک مالی آمریکا هنوز تصویب نشده است.

وی خاطرنشان کرد آخرین باری که نقره در چنین سطح قیمتی بود، اونس طلا ۲۰۶۰ دلار بود. قیمت نقره جهش یکباره ای پیدا کرده است و در حالی که طلا ۲۰۰ دلار با اوج قیمتی که در تابستان داشت، فاصله دارد فاصله نقره تنها یک دلار است. آیا طلا قیمت پایینتری از ارزش واقعی خود دارد یا نقره قیمت بیش از حد بالاتری پیدا کرده است و سرمایه گذاران باید از این بازار دور بمانند؟ اگر روند صعودی نقره در هفته جاری ادامه پیدا کند، اونس طلا ممکن است در بالای ۱۸۷۲ دلار بسته شود و مسیر صعود به مرز ۱۹۰۰ دلار همواره می‌شود  به خصوص که نقره عملکرد بهتری از طلا دارد.

تصویر کلان

به گفته تحلیلگران، تصویر کلان برای طلا مثبت مانده است و این فلز ارزشمند همچنان از عواملی نظیر چاپ پول، اقدامات محرک مالی بیشتر، سیاست پولی آسان بانک مرکزی آمریکا و ریسک تورم حمایت می‌شود.

شون لاسک در این باره به کیتکونیوز گفت: در عرصه ژئوپلیتیکی همچنان مسئله چین وجود دارد. همچنین دولت جدید آمریکا پول چاپ می کند و اعتماد به ارزهای کاغذی کمتر می‌شود. تورم کالا احتمالا در پیش است و این امر برای بازار فلزات ارزشمند مثبت است.

کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس گفت: از نقطه نظر کلان، داده ها مهم مانده اند. با پولی که چاپ می‌شود  و اقدامات محرک مالی، بازار طلا واقعا تحت تاثیر قرار می گیرد و بایستی شاهد خرید طبیعی بیشتر طلا باشیم. سفته بازی در بازار طلا مشاهده نمی‌شود  و ممکن است در بازار دیگری در جریان باشد. ارزش بیت کوین قابل توجه بوده و ممکن است به طلا ضربه بزند.

اخبار اقتصادی هفته جاری

مهمترین خبر اقتصادی هفته جاری، آمار اشتغال ماهانه آمریکا در ژانویه است که روز جمعه منتشر می‌شود.

به گفته اقتصاددانان موسسه ING، پس از این که اشتغال در دسامبر ۱۴۰ هزار مورد کاهش داشت، همه چشمها به گزارش اشتغال ژانویه دوخته شده است. با توجه به آمار هزینه بالاتر در ابتدای سال، انتظار می رود آمار اشتغال نسبتا مثبتی مشاهده شود اما در فوریه که دستور ماندن در خانه از سوی کالیفرنیا لغو می‌شود، آمار اشتغال بهتر خواهد شد.

شاخص مدیران خرید بخش تولید موسسه ISM، آمار اشتغال ADP، شاخص مدیران خرید بخش غیرتولیدی ISM، سفارشهای کارخانه و متقاضیان دریافت بیمه بیکاری آمریکا از دیگر آماری هستند که هفته جاری منتشر می شوند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، علاوه بر این بازارها توجه دقیقی به پیشرفته مذاکرات مربوط به بسته کمک کرونایی در آمریکا خواهند داشت.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۹:۱۸:۶ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد