اعلام دلیل نوسان قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ سیاست بر بازار فلز زرد سایه انداخت

اعلام دلیل نوسان قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ سیاست بر بازار فلز زرد سایه انداخت
افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی رد کنار رشد بهای دلار در بازار ایران و همچنین تحولات سیاسی رخ داده سبب شده است قیمت‌ها رد بازار طلا و سکه درگیر نوسان شود.

در روزهای گذشته قیمت سکه در بازار ۶۵۰ هزار تومان افزایش یافته و سبب شده تا حباب سکه نیز تا ۵۴۰ هزار تومان بالا رود و در کنار آن افزایش تقاضای خرید با هدف سرمایه گذاری در این بازار اتفاق افتاده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره چرایی نوسانات نرخ سکه و طلا در بازار گفت: مسائل سیاسی تاثیر مستقیمی بر روی مسائل اقتصادی دارد بنابراین با تحولات و بگو مگوهای سیاسی که این روزها در جریان است، بر روی نرخ ارز اثرگذار خواهد بود.

محمد کشتی‌آرای افزود: از روز گذشته تاکنون هزار تومان بر نرخ دلار به عنوان شاخص تعیین قیمت ارز در بازار داخلی افزوده شده است.به این ترتیب در چند روزگذشته قیمت طلا و سکه از ثبات نسبی برخوردار شده بود تحت تاثیر نرخ ارز دچار نوسان شد و به طور متوسط حدود ۶۵۰ هزار تومان بر قیمت هر قطعه سکه افزوده شد.

وی فزود: باید به عوامل دیگری نیز اشاره کرد به طوری که افزایش قیمت طلا باعث شد به طور مجدد انگیزه خرید و سرمایه گذاری روی سکه افزایش یابد؛ همچنین شاهد افزایش تقاضا به مناسبت روزهای پایانی سال خورشیدی و نزدیک شدن به عید نوروز هستیم و همانند سال های قبل تقاضا برای خرید سکه در بازار ایجاد شده است. مجموع این عوامل سبب شد تا شاهد نوسانات شدید نرخ ها در بازار سکه و طلا باشیم.

اعلام دلیل نوسان قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ سیاست بر بازار فلز زرد سایه انداخت

افزایش تقاضای خرید مصنوعات طلا در روزهای آینده

وی درباره میزان تقاضا در بازار مصنوعات طلا توضیح داد:‌ بازار مصنوعات طلا ماه‌هاست با رکود همراه شده است، معمولا در مناسبت‌های مذهبی شاهد ایجاد تقاضا در بازار هستیم.وی افزود: بعد از پایان ایام فاطمیه، میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر را داشتیم که سبب شد بسیاری از افراد ترجیح دهند مراسم ازدواج داشته باشند و رونق نسبی در بازار ایجاد شد.

وی گفت: بنابراین در روزهای آینده هم منتظر این مناسبت ها هستیم و این موارد می تواند موجب رونق در بازار مصنوعات طلا باشد. این در حالی است که به طور کلی با کاهش مراسم ها و دورهمی و برگزاری جشن های نامزدی، عقد و ازدواج، سبب کاهش خرید و مصرف مصنوعات طلا شده است.

کاهش ۴۰درصدی خرید مصنوعات طلا در سال ۹۹

کشتی آرای عنوان کرد: در مقایسه وضعیت بازار مصنوعات طلا در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ باید گفت؛ به طور متوسط مصرف مصنوعات طلا در کشور حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. این مساله به دلیل محدودیت هایی است که بیماری کرونا در مسائل اجتماعی ایجاد کرده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره فروش طلاهایی با وزن کمتر و به اصطلاح سبک ترو ظریف‌تر در بازار اظهار کرد: ۲ عامل باعث این اتفاق شده است؛ نخست آنکه افزایش قیمت طلاست که نسبت به سال های گذشته تقریبا ۱۰برابر شده است، از سوی دیگر کاهش قدرت خرید مردم اتفاق افتاده و تورم باعث شده ارزش ریال کاهش یابد و سبب شده تا مردم تامین مایحتاج روزانه و عادی را در اولویت قرار دهند و در واقعیت پولی باقی نمی ماند تا صرف خرید زیورآلات کنند.

کشتی آرای اضافه کرد: بنابراین این دو عامل سبب شده تا همکاران ما، زیورآلات با وزن‌های سنگین را تبدیل به مصنوعات با وزن های سبک کنند تا این‌گونه قدرت خرید مردم برای خرید طلا افزایش یابد و هموطنان بتوانند مصنوعات طلا را خریداری کنند.

وی ادامه داد: آویز و زنجیرهایی که تا در گذشته وزنی برابر با ۵ گرم داشتند اکنون تبدیل به ۱.۵ گرم شده و یا آویزهایی که قبلا ۱۰ گروم وزن داشته اند، اکنون با وزن های ۲ تا۳ گرم عرضه می شوند تا تحت تاثیر کاهش وزن مصنوعات،‌مردن بتوانند نسبت به خرید طلا اقدام کنند.

وی گفت: به دلیل کاهش درآمدها، قدرت خرید مردم پایین آمده و در مقابل هزینه ها بالارفته و سبب شده تا پس اندازی برای خرید طلا باقی نمی ماند.

تمایل جوانان به خرید حلقه ازدواج نقره به جای طلا

کشتی آرای درباره افزایش تمایل جوانان برای خرید حلقه ها و زیورآلات نقره و ... به جای مصنوعات طلا و به اصطلاح آبکاری کردن آنها برای استفاده به عنوان طلا توضیح داد: بله در این مورد به بنده نیز گزارشی هایی رسیده است. همان طور که می دانید سن ازدواج بالارفته، مسکن گران است و زوج های جوان باید هزینه های زیادی برای برگزاری مراسم ازدواج خود بپردازند و یکی از اقلامی که هزینه سنگینی دارد و قیمت بالایی برای خرید آن باید صرف کرد؛ خرید زیورآلات و مصنوعات طلاست و به دلیل اینکه زوج های هزینه های واجب‌تری را دارند، ترجیح می دهند به آنها بپردازند و یا برای تهیه مسکن پس انداز کنند.

وی ادامه داد:‌ بنابراین زوج ها ترجیح می دهند به جای خرید حلقه طلا، از حلقه های نقره و ... استفاده کنند و این شرایط به دلیل کاهش قدرت خرید جوانان، طبیعی است.

کشتی آرای گفت: به واحدهای تولیدی صنف طلا و جواهر پیشنهاد شده است تا نسبت به ساخت و تولید حلقه‌های طلا در وزن های سبک اما با ظاهری چشمگیرتر اقدام کنند تا جوانان بتوانند با هزینه کم حلقه طلا خریده و استفاده کنند.

این فعال بازار طلا و جواهر بیان کرد: نکته قابل توجه در این زمینه به فرهنگ و اعتقادات دیرینه ما برمی گردد و بر اساس آن اگر زوج های جوان تا جایی که می توانند هزینه ای بابت خرید بپردازند زیرا طلا پشتوانه مالی قوی است که می تواند در مواقع ضروری موثر واقع شود و در مواردی مانند خرید خانه، خودرو و ... از آن استفاده کنند.

وی اظهار کرد: در حالی که زیورآلات و حلقه‌های مس، نقره، برنج و بدلیجات، هیچ ارزشی ندارد و بعد از مدتی استفاده شکل و قیافه و شکل ظاهری خود را از دست می دهند و هم اینکه هیچ ارزش مالی و پولی نیز نخواهند داشت.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر به جوانان توصیه کرد: به جوانان توصیه می کنم حتی اگر شده یک حلقه بسیار نازک خریداری کرده تا سرمایه آنها حفظ شود.

 

منبع خبر: خبرآنلاین
  ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۴:۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد