طلا ثابت ماند، پلاتین رکورد زد

طلا ثابت ماند، پلاتین رکورد زد
قیمت پلاتین در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر انتظارات برای احیای اقتصادی و تقویت تقاضا برای این فلز ارزشمند و کمبود عرضه آن، به بالاترین قیمت در شش سال گذشته صعود کرد.

قیمت پلاتین در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر انتظارات برای احیای اقتصادی و تقویت تقاضا برای این فلز ارزشمند و کمبود عرضه آن، به بالاترین قیمت در شش سال گذشته صعود کرد.

پلاتین که در صنعت خودرو برای فیلتر آلایندگی اگزوز خودرو استفاده می شود، به بالاترین قیمت از ژانویه سال ۲۰۱۵ تاکنون صعود کرده است. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری آخرین بار با ۲.۲ درصد افزایش، به ۱۲۷۹ دلار و ۶۴ سنت رسید.

به گفته نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت "ای بی سی بولیون"، دورنمای احیای اقتصادی از جمله احیای تقاضای چین برای جواهرات در سال ۲۰۲۱ و نگرانیها نسبت به کمبود عرضه از سوی آفریقای جنوبی، باعث صعود قیمت پلاتین شده است. اونس پلاتین پتانسیل صعود به ۱۳۳۰ دلار و ۱۵۷۷ دلار را دارد.

طبق اعلام شرکت جانسون متی، پلاتین ممکن است در سال ۲۰۲۱ برای سومین سال متوالی کمبود عرضه داشته باشد.

به گفته تحلیلگران، عاملی که از افزایش قیمتها پشتیبانی کرده است، سیاستهای سبز دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و تشدید مقررات آلایندگی خودرو در سطح جهانی است.

مشکلات عملیاتی در شرکت آمپلاتس که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پلاتین در جهان است و به کمبود عرضه در سال گذشته منتهی شد، یکی از موارد نگرانی مانده است.

هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۲۴ دلار و ۵۲ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در ۱۸۲۳ دلار و ۸۰ سنت ایستاد.

به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت "سی ام سی مارکتس"، جایگاه طلا به عنوان دارایی امن مثل گذشته نیست و خوش بینی زیادی پیرامون رشد اقتصادی وجود دارد. بازارهای اوراق قرضه نشان می دهند که موضع تسهیلی بانک مرکزی امسال ضعیف خواهد شد و این امر به ضرر طلا تمام می شود.

بر اساس گزارش رویترز، بازده اوراق خزانه آمریکا روز جمعه به بالاترین سطح از مارس رسید و انتظارات تورمی به بالاترین میزان در شش سال گذشته افزایش یافت. تورم بالاتر از افزایش قیمت طلا پشتیبانی می کند اما در عین حال بازده اوراق خزانه را بالاتر می برد که باعث افزایش هزینه نگهداری طلا می شود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۲۷ دلار و ۵۵ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری تغییری نداشت و ۲۳۸۸ دلار و ۱۴ سنت بود.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۹:۲۳:۱۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد