احتمال تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس قوت گرفت

احتمال تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس قوت گرفت
تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس با توجه به روند بهبود قیمتهای نفت، احتمالا پس از آوریل به تسهیل محدودیت عرضه اقدام خواهند کرد.

تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس با توجه به روند بهبود قیمتهای نفت، احتمالا پس از آوریل به تسهیل محدودیت عرضه اقدام خواهند کرد.

 اوپک و متحدانش در قالب اوپک پلاس روند تسهیل محدودیت عرضه و افزایش تولید را در ژانویه آهسته کردند و خود را با تقاضای ضعیفتر بازار برای سوخت به دلیل ادامه محدودیتهای کرونایی وفق دادند. حتی عربستان سعودی به کاهش یکجانبه تولید در ماههای فوریه و مارس اقدام کرد.

از آن زمان قیمت نفت برنت افزایش پیدا کرده و به نزدیک ۶۴ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در ۱۳ ماه گذشته است و اعتماد تولیدکنندگان به توانایی بازار برای جذب عرضه بیشتر را تقویت کرده است.

موسسات مختلف از جمله خود اوپک با وجود ضعف فعلی تقاضا، پیش بینی کرده اند تقاضا برای نفت امسال با عرضه واکسنها رشد می کند.

یک نماینده اوپک که مایل نبود نامش فاش شود، در پاسخ به این پرسش که آیا صعود قیمتها احتمال افزایش تولید اوپک پلاس از آوریل را بدنبال دارد، به رویترز گفت: اگر تقاضا همان طور که انتظار داریم بهبود پیدا کند، اوپک پلاس به تدریج محدودیت عرضه نفت را تسهیل خواهد کرد و همچنان حواسش به کاهش مازاد ظرفیت ذخایر جهانی است.

اعضای اوپک پلاس روز چهارم مارس نشست سیاستگذاری خواهند داشت و دو پرسش مهم برای این گروه این خواهد بود که آیا عربستان سعودی به کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز خاتمه می دهد و آیا فضا برای افزایش عرضه از سوی همه اعضای گروه وجود دارد.

کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی ماه آینده به پایان می رسد. اگرچه این کشور به برنامه هایش پس از مارس اشاره نکرده اما گروه اوپک پلاس انتظار دارد عربستان سعودی از آوریل تولیدش را تدریجا افزایش دهد.

یک منبع آگاه در اوپک پلاس به رویترز گفت: قیمتهای نفت اکنون بسیار خوب هستند بنابراین نیازی نیست سعودیها پس از مارس به کاهش تولید داوطلبانه ادامه دهند. اما مشخص نیست سعودیها یک میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه را یکباره یا به تدریج احیا می کنند.

وزیر نفت عراق در دهم فوریه اظهار کرد عربستان سعودی احتمالا پس از نشست مارس از کاهش تولید داوطلبانه دست می کشد و اوپک پلاس سیاست تولیدش را تغییر نمی دهد.

با این حال افزایش قیمتها احتمالا باعث می شود برخی در داخل اوپک پلاس افزایش تولید را پیشنهاد کنند هر چند که این موضوع به پایان یکباره کاهش تولید عربستان سعودی بستگی خواهد داشت.

یک منبع دیگر در اوپک پلاس گفت: در چنین قیمتهایی، حفظ محدودیت عرضه در سطح مشابه از آوریل به بعد دشوار خواهد بود. افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز می تواند بررسی شود که به تصمیم عربستان سعودی برای معکوس کردن یکباره کاهش تولید بستگی خواهد داشت.

روسیه یکی از اعضای اوپک پلاس است که تصمیم گرفت در فوریه تولیدش را افزایش دهد و همچنان مشتاق تولید بیشتر است با این حال مانند سایر تولیدکنندگان نسبت به ضعیف ماندن تقاضای بازار محتاط مانده است.

اوپک در ماه مه که اوج بحران شیوع ویروس کرونا و سقوط تقاضا بود، کاهش تولید به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشت و تا فوریه محدودیت عرضه این گروه به ۷.۱۲۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، یک منبع روسی گفت: اگر تا مارس چیزی تغییر نکند مطمئنا افزایش بیشتر تولید را پیشنهاد خواهیم کرد. افزایش تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز ارزش بحث کردن دارد حتی اگر برآورد احیای تقاضا با توجه به ادامه قرنطینه ها، شکننده مانده باشد. وی گفت: ما انتظار داریم سعودیها تولیدشان را یکباره یک میلیون بشکه در روز افزایش ندهند با این حال این هم موضوع دیگری است که باید درباره آن مذاکره شود.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱:۲۲:۱ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد