سوپرسیکل جدید نفت در راه است؟

سوپرسیکل جدید نفت در راه است؟
برخی از بزرگترین نامها در عرصه معاملات و تحلیل نفت در پیش بینی آنچه در قدم بعدی برای این کالا اتفاق خواهد افتاد، تفاهم نظر ندارند.

برخی از بزرگترین نامها در عرصه معاملات و تحلیل نفت در پیش بینی آنچه در قدم بعدی برای این کالا اتفاق خواهد افتاد، تفاهم نظر ندارند.

 تحلیلگران معروفی مانند جفری کوری از گلدمن ساکس و کریستین مالک از جی پی مورگان مطمئن هستند که نفت آماده سوپرسیکل بعدی است که یک دوره طولانی افزایش قیمت نفت است و از قیمت ۸۰ دلار و حتی ۱۰۰ دلار هر بشکه نفت صحبت می کنند.

سایرین مانند آرجون مورتی که دفعه پیش صعود قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار در فاصله سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ را به درستی پیش بینی کرده بود، می گوید صحبت از سوپرسیکل بعدی ممکن است اندکی شتابزده باشد.

دلیل پیش بینیها برای سوپرسیکل ساده است. بسته های محرک مالی به خصوص بسته محرک مالی که قرار است دولت آمریکا به اجرا بگذارد، مصرف را تقویت خواهند کرد.

به گفته کوری، این بسته مصرف قابل توجه را تشویق می کند زیرا بسته مالی عمدتا خانوارهایی با درآمد متوسط یا اندک را هدف می گیرد. این افراد خودروی تسلا ندارند و شاسی بلند سوار می شوند.

اما مورتی بر این باور است که اگر تقاضا برای نفت قرار باشد نیم میلیون بشکه در روز در یک سال آینده افزایش پیدا کند، برای پیشی گرفتن از میزان عرضه کافی نخواهد بود.

قابل توجه است که تقاضای جهانی برای نفت در پی شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ به میزان حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز سقوط کرد. اگر تقاضا برای نفت حداکثر ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد کند، ممکن است بدنبال آن سوپرسیکل شکل بگیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، پیتر آندوراند، معامله گر باسابقه نفت به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: سرنوشت قیمتهای نفت در دستان اوپک و میزان نفتی است که عرضه می کند. آنچه که مانع سوپرسیکل بعدی می شود بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی و به طور کلی تولید اوپک است.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱:۲۳:۳۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد