روندی صعودی نفت از شتاب افتاد

روندی صعودی نفت از شتاب افتاد
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه از یک سو تحت تاثیر اختلالات عرضه در تگزاس آمریکا و از سوی دیگر تحت تاثیر انتظارات برای تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس قرار گرفت.

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه از یک سو تحت تاثیر اختلالات عرضه در تگزاس آمریکا و از سوی دیگر تحت تاثیر انتظارات برای تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس قرار گرفت.

 بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳ سنت کاهش، به ۶۰ دلار و دو سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز سه شنبه تا مرز ۶۰ دلار و ۹۵ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت در ۱۳ ماه اخیر بود.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۱ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۶۳ دلار و ۴۶ سنت در هر بشکه رسید و به افزایش قیمتش در سه روز گذشته اضافه کرد.

به گفته تحلیلگران، قیمتهای نفت روند صعودی قوی در ماههای اخیر داشته اند و اختلالات عرضه بر اثر طوفان زمستانی بی سابقه در تگزاس که بزرگترین ایالت تولیدکننده نفت آمریکاست، همچنان از قیمتها پشتیبانی خواهد کرد.

تحلیلگران گروه ANZ و سیتی گروپ برآورد کردند که تولید نفت شیل آمریکا حداقل دو میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است. سیتی هم برآورد کرد حدود ۱۶ میلیون بشکه تولید نفت تا اوایل مارس از دست می رود. اما در عین حال گوشزد کرد تقاضا برای نفت ممکن است به دلیل اختلالاتی که سرمای شدید در فعالیت پالایشگاهی ایجاد کرده است، آسیب ببیند. پالایشگاه پاسادنای شرکت شورون در تگزاس که ۱۱۲ هزار و ۲۲۹ بشکه در روز ظرفیت پالایش دارد، روز سه شنبه تعطیل شد.

هر دو شاخص بازار نفت در اوایل معاملات روز جاری تحت تاثیر دلار قویتر و احتمال افزایش تولید نفت اوپک پلاس کاهش پیدا کرده بودند.

منابع آگاه به رویترز اظهار کردند تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس با توجه به بهبود قیمتها، احتمالا محدودیت عرضه خود را پس از آوریل تسهیل خواهند کرد اما هر گونه افزایش تولید ملایم خواهد بود زیرا این تولیدکنندگان نگران شکستهای جدید در جنگ علیه پاندمی ویروس کرونا هستند.

کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز عربستان سعودی ماه آینده خاتمه پیدا می کند و این کشور تصمیمی که پس از مارس می گیرد را با شرکایش در اوپک پلاس در میان نگذاشته است اما انتظارات در این گروه بر آن است که عربستان سعودی از آوریل دیگر به کاهش تولید داوطلبانه ادامه نمی دهد.

استفن اینس، استراتژیست ارشد شرکت اکسی کورپ اظهار کرد: ما در یک الگوی فنی ثابت قرار داریم که در آستانه نشست چهارم مارس تولیدکنندگان اوپک پلاس از عوامل بنیادین در هر دو سوی افزایش و کاهش قیمت حمایت می شود.

بر اساس گزارش رویترز، آمار ذخایر هفتگی نفت آمریکا به دلیل تطعیلات روز دوشنبه این کشور، روز چهارشنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز پنج شنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده اند ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۲ فوریه به میزان ۲.۲ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱:۲۴:۴۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد