هند خواستار افزایش تولید اوپک پلاس شد

هند خواستار افزایش تولید اوپک پلاس شد
هند با اشاره به افزایش قیمت نفت که به تقاضا برای سوخت در این کشور آسیب زده و فشارهای تورمی را افزایش داده، از اوپک و متحدانش خواست محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند.

هند با اشاره به افزایش قیمت نفت که به تقاضا برای سوخت در این کشور آسیب زده و فشارهای تورمی را افزایش داده، از اوپک و متحدانش خواست محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند.

 دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در آستانه نشست چهارم مارس تولیدکنندگان اوپک پلاس اظهار کرد: مصرف‌کنندگان هندی از افزایش قیمت فرآورده های نفتی آسیب می بینند.

 نفت در چند هفته گذشته تحت تاثیر محدودیت اعضای اوپک پلاس و امیدها به بهبود تقاضا با انجام واکسیناسیون کووید ۱۹، حمایت شده است. قیمت نفت برنت در معاملات روز چهارشنبه به ۶۴ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه صعود کرد.

 قیمتهای خرده فروشی بنزین و گازوئیل در هند به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی، به رکورد بالایی صعود کرده اند. هند که سومین مصرف کننده و وارد کننده بزرگ نفت در جهان است، ۸۲ درصد از نیازهای نفتی خود را از طریق واردات تامین می کند.

بنا بر آمار اولیه، تقاضا برای بنزین در هند که در اوت به سطح پیش ازشیوع ویروس کرونا بهبود پیدا کرده بود. در دو هفته نخست فوریه کاهش داشت و همزمان تقاضا برای دیزل بیشترین کاهش را در شش ماهه گذشته داشت.

به گفته وزیر نفت هند، علاوه بر آسیب دیدن تقاضا برای سوخت، قیمت‌های بالاتر نفت مانع رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه می شود. رشد قیمتهای نفت در چند هفته گذشته با کاهش قابل توجه تقاضا، به احیای شکننده اقتصاد جهانی آسیب وارد می‌کند.

 پرادهان گفت: هند قادر بوده فشارهای تورمی در جبهه های مختلف را مهار کند اما نه فشارهای تورمی ناشی از افزایش قیمتهای نفت.

وزیر نفت هند با اشاره به کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی، گفت: کشورهای تولید کننده بزرگ نفت نه تنها محدودیت عرضه خود را به سطح بسیار بالاتر از آنچه پیش از این اعلام کرده بودند، بازبینی رساندند بلکه  به کاهش تولید داوطلبانه اضافه کرده اند.

هند ماه گذشته هم کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی را عامل افزایش قیمت نفت خوانده بود.

 بر اساس گزارش رویترز، وزیر نفت هند گفت: احیای تقاضا باید به افزایش قیمت نفت حداقل در چند ماه آینده تقدم داشته باشد. من از کشورهای صادرکننده بزرگ نفت می خواهم محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲:۳۰:۴۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد